Cisza jest dźwiękiem

Die Stille ist Ein Geräusch. Eine Fahrt durch Bosnien
83-240-0475-0
bośnia podróż
Ania

To świetnie napisany reportaż młodej niemieckiej pisarki (rocznik 1974) z samotnej podróży po Bośni. Po zakończeniu wojny na Bałkanach Juli Zeh, na przekór przestrogom, postanowiła sprawdzić, jak tam naprawdę jest – bo choć była Jugosławia stanowi część Europy, Europa niewiele wtedy o niej wiedziała. Juli wybrała się na zniszczone wojną i wciąż niebezpieczne tereny tylko z psem, plecakiem i...

Juli wybrała się na zniszczone wojną i wciąż niebezpieczne tereny tylko z psem, plecakiem i ogromną otwartością na to, czego podróż ją nauczy. Zwarte, lakoniczne, powstające „na gorąco” zapiski z podróży oddają bogactwo jej wrażeń – lęk przez nieznanym, ciekawość nowych ludzi, zachwyt nad dziką przyrodą, zmęczenie upałem, zadziwienie i, przede wszystkim, pragnienie zrozumienia rzeczywistości przez własne doświadczenie.

Lucija | 2016-11-17
Przeczytana: 2016 rok

Nie zachwyciła mnie ta książka ani nie pozostawiła wartościowych wrażeń. Młoda Niemka, autorka, a zarazem główna bohaterka tych zapisków jedzie do Bośni, jakby jechała na koniec świata. Na otaczający świat i ludzi patrzy z zauważalną wyższością niczym dziewiętnastowieczny etnolog czy etnograf na obce plemiona – szkoda, bo opowieść na tym traci, a sama bohaterka zaczyna wydawać się nieco, przepraszam za określenie „nadęta”. Nie wchodzi w opisy głębiej, szkoda. Irytujący jest jej „odbiór” męskich spojrzeń, że niby to wszyscy bośniaccy mężczyźni są nią zainteresowani. A czytelnik odbiera to raczej jako jej ochotę, aby byli nią zainteresowani. Na bogomilskie rzeźbione nagrobki kamienne (taki nagrobek to stećak) patrzy jak na UFO. Taki odbiór Bośni przez jakby nie było Europejkę jest denerwujący. Tę książkę określiłabym jako osobiste zapiski z podróży - według mnie daleko im do "świetnego reportażu".

mandżuria | 2010-12-15

Odkąd pamiętam słowa Bośnia i Hercegowina kojarzyły mi się z wojną, czołgami i wiadomościami w telewizji, które oglądali rodzice, a ja jako mała dziewczynka zerkałam im przez ramię, nic nie rozumiejąc, ale zapamiętując tę nazwę, głównie dlatego, że była podwójna. Od tamtej pory poznałam trochę historii świata, geografii i historii konfliktów międzynarodowych, ale siadając do lektury książki-reportażu Juli Zeh zdałam sobie boleśnie sprawę, jak pełna dziur jest ta wiedza. Musiałam na szybko doczytywać, doszukiwać się informacji, wstydząc się własnej ignorancji. Chciałam zrozumieć, o co właściwie chodziło i nadal chodzi. Takie mniej więcej odczucia pokierowały autorkę na Bałkany. „Cisza jest dźwiękiem” to zapis wydarzeń i refleksji, jakie stały się jej udziałem, gdy sama ze swoim psem podróżowała po Bośni. Powstała książka bardzo ciekawa, która wciąż jednak stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi.

Autorka jest także główną bohaterką książki i to się czuje. To nie opis Bałkanów jako...

littlelesssweet | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

niebywale ciężko jest nawet nie tyle oceniać, co komentować w ogóle tego typu książki. na pierwszy rzut oka bowiem odnosi się wrażenie, jakby nigdy zamysłem autorki nie było udostępnienie zawartości szerszemu gronu odbiorców, że to typowy pamiętnik, który ma jej pomóc po latach odtworzyć nie tylko wszystkie te smaki, zapachy i kolory miejsc, które odwiedziła, ale przede wszystkim różne odczucia, które towarzyszyły tej podróży na poszczególnych jej etapach.

to zupełnie jak z fotografią. większość zdjęć z podróży, nawet nie wiem jak fajnych, tylko nam coś przypomina, dla nas coś znaczy, z czymś się kojarzy i powoduje emocje, których próżno szukać u zewnętrznych odbiorców.
dla mnie jednak właśnie to jest niezwykle cenne, ponieważ w ten sposób powstające wypowiedzi są najszczersze. nieoszlifowane na potrzeby rynku są tym samym pozbawione przymusu podobania się każdemu bez wyjątku, a nawet jeśli czasem są chropowate i zostawiają czytelnika daleko w tyle, to bardzo dobrze. niech podobną...

lea88 | 2013-09-18

Bardzo fajna książka. Autorka świetnie oddaje klimat Bałkanów, obyczaje, miejsca. Podziwiam ją za odwagę, że zdobyła się na odwiedzenie Bośni sama. Szybko i przyjemnie się ją czyta, chociaż momentami autorka "odlatywała" myślami gdzieś za daleko i trudno było się zorientować o co jej chodzi. Z jednej strony jej styl pisania stanowił plus książki, dodając jej oryginalności i tworząc niepowtarzalny jakby mistyczny klimat, za z drugiej niekiedy męczył i sprawiał, że gubiło się wątek. Polecam książkę osobom, które mają już jakąś wiedzę na temat Bośni, ponieważ bez niej czasem ciężko będzie zrozumieć przemyślenia i aluzje autorki. Zazdroszczę autorce takie podróży, na którą ja bym się pewnie nie zdobyła, choć bardzo pragnę zwiedzić Bośnię.

Madzia | 2011-06-10
Na półkach: 52 (2011), Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka podejmuje temat, któy bardzo mnie ciekawi.
Oceniam ją jako dobrą, bo mam duże zastrzeżenia co do narracji. Prowadzona była w jakiś szczególnie irytujący dla mnie sposób, nie wiem sama dokładnie o co chodzi. Jeśli jednak chodzi o ocenę ogólną - polecam.

wardon | 2016-10-31
Przeczytana: sierpień 2015