Po śniadaniu

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Świat Książki
szpice, historia, 21w, literatura polska
Zuzia

„Pisarze, jak wszystko inne, przychodzą i odchodzą. Niektórych zatrzymujemy na chwilę, innych na całe życie” – pisze Rylski w tomie szkiców poświęconych swoim fascynacjom literackim. Zaglądamy do Rosji Turgieniewa i Błoka, na Sycylię, gdzie Iwaszkiewicz kończył „Panny z Wilka”, do Oranu z Camusowskiej „Dżumy”, śledzimy losy Capote’a, Hemingwaya. Rylski zaskakuje i... prowokuje. Po wyznaniu, że lektura „Śniadania u Tiffanny’ego” to jedna z jego najważniejszych przygód, nie zostawia na powieści przysłowiowej suchej nitki. Opowiada też o magicznym wpływie fizjonomii pisarzy na ich twórczość. Wspaniały, precyzyjny język i niepowtarzalny, osobisty klimat – wyjątkowa książka!

WielkiBuk | 2016-08-11
Przeczytana: sierpień 2016

Osobiste, poruszające, dotykające najgłębszych pokładów subiektywnej miłości do literatury - takie są felietony Eustachego Rylskiego. Czyta się jak lekką prozę, a jednak każde zdanie przenika do serca czytelnika. Można porównywać wrażenia, można wspominać swoje pierwsze spotkania z literaturą, można, a w zasadzie trzeba, by nie zapomnieć jak to było "przed śniadaniem".
Polecam wszystkim oczytanym książoholikom.

wiesia | 2016-02-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 lutego 2016

Po raz drugi przeczytałam eseje Rylskiego;piękne i mądre refleksje na temat jego fascynacji literackich. Wielka siódemka pisarzy i ich utworów, które były i są dla niego ważne. Hemingway - wielka miłość w młodości, potem minęła. Iwaszkiewicz - wciąż trwa, nikt tak wspaniale nie pisze o przemijaniu, to zdanie Rylskiego, a jego "Panny z Wilka" to wg niego najlepsze opowiadanie w historii literatury światowej.

Są jeszcze Andre Malraux, Albert Camus, Aleksander Błok,Iwan Turgieniew i Truman Capote.
"Ulegając" Rylskiemu, sięgnęłam do "Jermołaja i młynarki", by poznać Arinę Timofiejewnę. Warto było!

Pewnie też ponownie przeczytam "Dżumę" i "Śniadanie u Tiffany'ego".

Piękny styl i język Rylskiego, nostalgia, czasem smutek i żal za czasem minionym - to lubię u niego i może nieskromnie podpisałabym się pod jego myślą, "żeby być znowu przed śniadaniem". Czy za każdą cenę? Nie wiem...

Piotr | 2016-08-09

Eseistyczna literatura piękna; mało kto, poza Rylskim i Chwinem, uprawia pisanie, po którym od razu widać, iż autor ma jakąś mądrość w sobie i coś do powiedzenia.

BIETKA | 2010-09-29
Przeczytana: 2009 rok

Książka o charakterze osobistych upodobań i fascynacji pisarza literaturą światową w tym naturalnie polską. Historia intelektualnego dojrzewania poprzez poszczególnych pisarzy i ich utwory, ciekawie opowiedziana z licznymi dygresjami,na przykład na temat cywilizacji.
Warto przeczytać, jej walor to literackie wartości poznawcze:)

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Eustachy Rylski o książkach, które go ukształtowały, lektura nieobowiązkowa w przeciwieństwie do jego fantastycznych powieści i opowiadań

lady_of_theflowers | 2013-02-21
Przeczytana: luty 2013

notatki o literaturze.
autor przedstawia nam swoje ulubione książkowe pozycje, jak również ich autorów. jego idoli, a także tych, którzy abdykowali z tego stanowiska.
po skończeniu "po-śniadaniowej" rozprawy Rylskiego zapragnąć można zapoznania się z tym, o czym czytaliśmy przed te sto-kilkadziesiąt stron, gdyż autor przedstawił owe książki zarówno osobiście i intrygująco, jak również zachwiał ich autorytetem i wartością momentami.

warto, gdy lubimy czytać o czytaniu i przemyśleniach innych na jego temat, a przy okazji poznać coś nowego.

kasia | 2013-05-31
Przeczytana: 30 maja 2013

Pomysłowa, najbardziej podoba mi się odniesienie do Dżumy.

Penelopa | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017