Żółte oczy krokodyla

Autor:
Cykl: Joséphine Cortès (tom 1)
tłumaczenie
Rasińska-Bóbr Agnieszka
Les Yeux Jaunes des Crocodiles
wydawnictwo
Sonia Draga
typ
papier
Ag2S
6,72 (107 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Iris i Joséphine są siostrami. Obie mają po czterdzieści kilka lat, ale na tym podobieństwa się kończą. Iris jest bogata, piękna, ale od chwili, gdy wyszła za mąż, odczuwa głównie pustkę, nie potrafiąc znaleźć jakiegoś wyższego celu w życiu. Marzy, by wyrwać się ze szponów nudy i stać się kimś zupełnie innym. Joséphine, historyczka specjalizująca się w dwunastym wieku, ma bardziej przyziemne problemy. Mieszka na przedmieściach z dwiema córkami i ledwo wiąże koniec z końcem.
Na jednym z przyjęć Iris, by zrobić wrażenie na gościach, rzuca mimochodem informację, że pracuje właśnie nad powieścią historyczną. Złapana w sidła własnego kłamstwa, z którego nijak nie potrafi się wyplątać, zleca swej siostrze napisanie powieści, którą mogłaby wydać pod swoim nazwiskiem. Zatopiona po uszy w długach Joséphine tak naprawdę nie ma wielkiego wyboru...

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Mako | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Książkę poleciła mi moja francuska koleżanka, która połykała ją namiętnie, gdy spotkałyśmy się ostatnio podczas podróży służbowej. Powiedziała, że jest zabawna i bardzo popularna we Francji.
Zachęcona odszukałam ją w bibliotece. Absolutnie się nie rozczarowałam. Mimo iż plasuje się w gatunku literatury kobiecej, styl ma naprawdę dobry i widać erudycję autorki. Tylko, że mnie ona nie bawiła. Przynajmniej przez większą część wkurzałam się na główną bohaterkę, na to że pozwoliła doprowadzić się do takiego stanu i takiej sytuacji życiowej. Wkurzałam się na jej egoistyczną siostrę, okropna matkę, pasikonikowatego męża. Denerwował mnie prawie każdy bohater tej wielowątkowej powieści, zanim odkryłam, że są oni tak ludzcy i prezentują cechy, które widzę wszędzie naokoło. Odczulam różne odcienie stworzonych postaci, ich prawdziwość, a nie tylko papierowość archetypów powieści kobiecych. Poruszyły mnie trafnie ujęte niuanse współczesnej rzeczywistości, meandry ludzkich motywacji i ambicji, i...

Marta | 2012-11-04

Historia dwóch sióstr, żyjących w innych środowiskach, prowadzących zupełnie inne życie.
W książce przeplata się kilka wątków. To obszerna pozycja, lecz napisana w taki sposób, że zupełnie się tego nie czuje. Z przyjemnością sięgnę po jej kolejne części.

Jo-anka | 2012-02-13
Przeczytana: luty 2012

Hmm... Współczesna opowieść o Kopciuszku. Tyle że starszym nieco, obarczonym mężem i dwiema córkami. Kopciuszek ma złą matkę i wyrachowaną, piękną siostrę. I tak się składa, że życie siostry zdaje się być sielskie, anielskie, usłane różami. Kopciuszek (Josephine) wiedzie żywot prozaiczny, bo ani okolica, w której mieszka, nie jest zbyt piękna, ani perspektywy na przyszłość obiecujące.

Ale jak zwykle w książkach bywa, w życiu też, nagle coś się zmienia. Mąż odchodzi do kochanki (chyba dobrze, bo nie podobał mi się ten wymuskany typek - wieczny marzyciel). Kobieta zostaje sama z dziećmi i nie bardzo sobie radzi, bo pensja tylko jedna, a starsza córeczka bardzo daje się mamusi we znaki. Stale ma jakieś wymagania - aż miałoby się ochotę jej lekko przyłożyć (żal, po prostu żal). Dziewczyna postrzega matkę jako życiową niedorajdę, idiotkę, jest strasznie niesprawiedliwa i smutno się robi, że w życiu bywa podobnie. Nieważne, kim w życiu jesteśmy, jak wiele z siebie dajemy, a im bardziej...

Maszka | 2012-06-07
Przeczytana: maj 2012

super książka, polecam

PaniPegaz | 2015-04-09
Przeczytana: 2015 rok

Książka stanowczo przereklamowana. Historyjka niesłychanie naiwna, napisana męczącym językiem, który mnie skutecznie odstręczał od lektury. Po pierwszych kilkudziesięciu stronach juz tylko zastanawiałam się, czy historia skończy się mniej więcej zgodnie z moimi podejrzeniami. I tak też się (w dużej mierze), potoczyła, a jest dla mnie niezmiernie irytujące przewidzenie zakończenia książki, która jest tak banalna, a przy tym pozbawiona czaru jak np. twórczość Lucy Maud Montgomery. Główna bohaterka jest jednym z najbardziej nieudanych literackich kopciuszków z jakimi się zetknęłam, i jest naprawdę niezmiernie irytująca. Wątek Shirley to jakaś Badura stracona nie wiadomo po co. Podsumowując, zachwytów nad tym dziełem raczej nie podzielam

Karolina | 2014-06-29
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Sięgnęłam po tę pozycję, choć w głowie wciąż zadawałam sobie pytanie: co mnie obchodzi życie dwóch kobiet po czterdziestce? Byłam pewna, że książka okaże się jedną z tych "jednak nie dla mnie", że będzie tylko planem awaryjnym na ponury wieczór, a tu proszę - wielowątkowość i różnorodność bohaterów sprawiły, że z zachwytem pochłonęłam tę historię. Natychmiast sięgnęłam po kontynuację.

Kawulek | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

To książka o miłości, o zdradzie, żądzy pieniądza, wreszcie o kobietach. O tym jakie my kobiety jesteśmy. Kochamy, nienawidzimy, lubimy fatałaszki, ale ponad wszystko chcemy być szczęśliwe. Cudowna książka. Doskonale przeplatające się wątki, toczące się równolegle losy wielu bohaterów, zwłaszcza kobiet. Kobiet jakże różnych. Czytasz i utożsamiasz się z bohaterami. Idealna na każdą porę.

ursi | 2013-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Osoby, które przeważają w tej powieści, to kobiety, na czele z główną bohaterką Josephine. Kobiety te posiadają różną osobowość, mają różne problemy, dylematy. Różnie też je rozwiązują, co świadczy o różnorodności ich charakterów. Jedne podziwiamy za to, w jaki sposób radzą sobie z rozwiązywaniem trudności życiowych, inne budzą w nas dezaprobatę. Generalnie trzeba przyznać, że są to silne osobowości, niejednokrotnie silniejsze niż ich partnerzy. Takie właśnie są współczesne kobiety, obojętnie czy to we Francji, czy innej części Europy. Tę plejadę różnych kobiet i w różnym wieku doskonale pokazała nam Katherine Pancol.

blaszka | 2013-01-24

świetna pozycja, naprawdę choć raz w miesiącu chciałabym trafiać na książkę którą bym czytała z równą przyjemnością. wielowątkowa fabuła, fantastyczne przedstawienie postaci, ich motywacji, wzajemnych zależności miedzy nimi.
Ci, którzy na początku wydawali się pozytywni, okazali się wstrętni, główna bohaterka była słaba, wręcz żałosna momentami, a jej przemiana w kobietę świadomą swoich możliwości może być inspiracją.
Wątki poboczne też ciekawe, podobał mi się szef:)

Zuba | 2012-10-19
Przeczytana: 2010 rok

Czyta się błyskawicznie. Drażniła mnie trochę schematyczność postaci, a 'królewicz' był tak perfekcyjnie bajkowy, że aż irytował. Z drugiej strony trzeba przyznać, że autorka starała się, żeby opowieść nie była przeraźliwie cukierkowa i za to ma moje uznanie.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica