Hell's kitchen

Wydawnictwo: Pan Books Ltd.
angielski
de_sade

New York New York... Cyrus is a millionaire recluse. Oh, and a serial killer. His first victims are Gus and Susie Niedermeyer, a newly married couple who knew apartment hunting in New York would be hell, they just didn't think it would end their short lives. Tye is a beautiful young woman from London, who imagines she can trade her cover-girl looks for a free stay in a downtown loft. Quinn...

New York New York...

Quinn is a writer who's out of ideas and running out of luck. He wants to keep a foothold in Manhattan without losing his shirt - and his girlfriend.

Marion Niedermeyer is a determined mother dead set on hunting down her vanished son and daughter-in-law.

Cyrus, Quinn, Tye and Marion - all floating through New York, all about to collide in this brilliant black comedy that will make you think twice about ever answering a classified ad ...

de_sade | 2010-09-10
Przeczytana: 11 marca 2012