Rzezie, masakry i zbrodnie wojenne od starożytności do współczesności

Tłumaczenie: Leopold Hess
Wydawnictwo: Bellona
War Crimes and Atrocities
bezpieczeństwo publiczne
historyczna

Autorki przedstawiają największe zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości - od starożytności do czasów współczesnych. Książka podzielona jest na siedem części poświęconych poszczególnym faktom lub ich sekwencjom. Każdorazowo przywoływane są okoliczności, w jakich doszło do zbrodni, jej przebieg, uczestnicy, ofiary oraz następstwa. Część pierwsza dotyczy czasów starożytnych; druga - średniowiecza i czasów wczesnonowożytnych; trzecia - epoki kolonialnej; czwarta - frontów II wojny światowej i okresu ją poprzedzającego; piąta - procesów wielkich zbrodniarzy wojennych. Część szósta zawiera opisy zbrodni w II poł. XX w., część ostatnia poświęcona jest konfliktom, które zakończyły się niedawno albo jeszcze trwają.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

Kubencjusz | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Jakoś niespodziewanie mnie ta książka wciągnęła. Szybko się czyta, temat bardzo ciężki, bo to przecież głównie ludobójstwa, ale jednocześnie lekki. Jest kilka powtórzeń i pomyłek językowych, ale to nic wielkiego. Oczywiście, rola Polski w tym wszystkim ograniczona do niezbędnego minimum dla obcokrajowca, nawet nie było nic to zniszczeniu Warszawy po Powstaniu, a przecież jest to jedna z największych zbrodni wojennych drugiej wojny światowej. Jednakże książka jest sprawiedliwa, autorki nie są stronnicze i nie usprawiedliwiają niczego. To duży plus.
Nie potrzeba czytać horrorów. Ta książka to jeden wielki horror historii ludzi, który wydarzył się naprawdę, czego dowieść może poniższy fragment: "Podobno z braku czasu zabójcy kazali ludziom stawać parami obok siebie, aby jedna kula mogła zabić dwie osoby. Innych bito łopatami. Wielu, w tym dzieci, najprawdopodobniej pochowano żywcem."
Nic więcej pisać nie trzeba...

Adam Stecyk | 2016-10-26
bennybenny9 | 2015-10-01