Tamtego Lata na Sycylii

Wydawnictwo: Świat Książki
That summer in Sicily
literatura piękna
Ag2S

Tosca Brozzi jest biedną wiejską dziewczynką, którą ojciec oddaje na wychowanie do pałacu Leo d'Anjou, jednego z ostatnich sycylijskich książąt. Upłynie kilka lat i między przepiękną Toscą a Leo wybuchnie gorąca namiętność. Opowieść o niebanalnym związku tych dwojga osadzona jest w realiach Sycylii - wyspy, na której bogactwo sąsiaduje z nędzą, piękno zmaga się z cierpieniem, urojenia rywalizują z rzeczywistością, a na życie zwykłych ludzi przerażający wpływ wywiera wszechobecna mafia.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Kris | 2019-03-27
Przeczytana: 23 października 2018

Ta opowieść ma szczególny urok i jestem pewny, że to zasługa osadzenia akcji na wyjątkowej Sycylii. Historia miłości momentami bardzo zaskakująca, ma ten specjalny klimat który nie daje nawet na chwilę oderwać się od książki. Tamtego lata na Sycylii obfituje w sugestywne, pełne plastyczności obrazy. Utkwiła mi w pamięci ta historia. Polecam

eduko7 | 2018-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2018

Sycylia – wyspa tak bardzo kojarzona z mafią, a przecież żyją tam też inni ludzie. Poznajemy ją z perspektywy Amerykanki, która podróżując po wyspie odkrywa kolejne zakątki, smaki i ludzi. Akcja toczy się nieco sennie, aż do momentu, gdy spotyka tajemniczą Toscę i mieszkańców jej willi. Poznaje ich historię. Historię, w której rzeczywistość nacechowana jest tajemniczością, szczęście doprawione jest nutą goryczy i nic nie wydaje się oczywiste. Bohaterowie tej historii też rodzą ambiwalentne uczucia. Nawet ci, których początkowo negatywnie oceniamy, wraz z rozwojem akcji, zyskują w naszych oczach. Zaczynamy rozumieć tak jak Tosca, że niektórzy ludzie „po prostu przychodzą na świat z pustką w sercu. W tej pustce nie mogą się zrodzić ani dobre uczynki, ani cierpliwość, ani czułość”. Inni, nawet jeśli są okrutni, to kierują się swoistym kodeksem honorowym. Kolejna powieść Marleny de Blasi dobra nie tylko na letnie wieczory.

Stokrotka | 2018-05-24
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 24 maja 2018

Młode małżeństwo, podróżując w sprawach zawodowych po Sycylii, trafia do willi po ostatnim księciu d’Anjou. To dziwne miejsce jak i jego właścicielka, tajemnicza Tosca, fascynuje bohaterkę-narratorkę, która w rezultacie staje się powiernicą pani domu. Tosca opowiada jej historię swojego życia.
„Tamtego lata na Sycylii” nie mogę zaliczyć do udanych lektur. Doceniam piękny język i plastyczne opisy, ale sama fabuła była monotonna i nieciekawa. Książka mnie najzwyczajniej w świecie wynudziła i chciałam ją jak najszybciej skończyć. Jedynie opowieść bohaterki o pobycie w Palermo mnie nie usypiała. Pozostała część okazała się niezbyt interesująca i mało wiarygodna.

fynfeuro | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Autorka w swej powieści porywa czytelnika na godziny do zaczytania się. Tak bardzo doskonale porywa, że zarwałem nockę aby dokończyć czytanie. Taka polska Kalinowska. I nie jest to kryminał, a ma zaskakujące zakończenie.
Tu jest opisana Sycylia w latach powojennych, kiedy rodzi się mafia i przeciwstawna jej komuna - ale bez polityki, gdzie są kamienie, pomidory, kozy i dzikie przyprawy. Gdzie bieda służy wyzyskiwaczom, gdzie tajemnica i zmowa milczenia jest najważniejsza. Sycylia, gdzie rodzi się miłość, gdzie kwitnie lojalność i dojrzewają namiętności. Gdzie samotność łączy się w związki.
Miłośnikom tamtego regionu przypadnie do gustu.

leskik1 | 2018-04-20
Przeczytana: kwiecień 2018

Mnie ta książka nudziła, dłużyła mi się. Raczej jej nie polecam.

Goldie | 2018-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na Włochy, które lubię i na Sycylię w tytule oraz na okładce. Ale sama książka mnie trochę rozczarowała. Fabuła ma budowę opowieści w opowieści w opowieści i to trochę przeszkadza. A nawet główna opowieść kierowana przez Sycylijkę do przyjezdnej Amerykanki nie jest po prostu wiarygodna, tym bardziej, że kilkakrotnie Tosca podkreśla małomówność Sycylijczyków przed obcymi. Natomiast sama opowieść Toski jest już ciekawa, szczególnie że okresem są czasy od praktycznie feudalnych stosunków między księciem sycylijskim jako właścicielem ziemskim a pracującymi na jego ziemi chłopami, przez okres wojenny (który akurat Sycylii tak bardzo bezpośrednio nie dotknął w sensie zniszczeń wojennych), po okres powojenny do praktycznie dzisiaj. Ale te wszystkie zmiany opowiadane z punktu widzenia jednej osoby oraz ich wpływ na jej życie są ciekawe.

Pudliszek | 2017-08-06

Fajnie się czytało. Czuło się ciepło, wspaniałe zapachy i smaki. Dodatkowo historia bardzo ciekawa i wciągająca. Warto przeczytać.

CzytAśka | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Po spędzeniu jakiegoś czasu wśród ponurych psychopatów na deszczowych i wietrznych Wyspach Owczych potrzebowałam odmiany. Zwłaszcza, że pod powiekami świeże słoneczne sycylijskie wspominki, tak bardzo kontrastowe do tych farerskich klimatów...
_
Zatem upalna Sycylia, spokojna opowieść o przeszłości wolno snuta między magnoliami. Zapach ziół, pomarańczy i historia życia niezwykłej kobiety na przestrzeni prawie całego XX w. Historia kopciuszka. Biedna dziewczynka, sierotka przygarnięta do pałacu, książę...
Niestety książę ma żonę a wokół jego dóbr jednak rządzi sycylijska tradycja. Książę chce dobrze ale zakamieniała arystokracja wokół nie akceptuje jego reformatorskich zapędów, nie podobają się również lokalnej "rodzinie". Więc opowieść ma kilka nieprzyjemnych chwil ale ogólny klimat jest mocno wakacyjny.
_
Trochę historii, trochę romansu, odrobina smaków i zapachów. Miłe wspomnienie niedawno zwiedzanych sycylijskich zakątków.

Gawędziarski styl pisania Marleny de Blasi ogromnie mi odpowiada. Autorka ma niesamowitą zdolność snucia opowieści zaczerpniętych z własnego życia oraz przytaczania historii usłyszanych od innych ludzi. Całość, jak zawsze okraszona jest sporą dawką smakowitych przepisów i opisów jedzenia właściwego dla danego regionu Włoch. Stół jest miejscem przy którym najczęściej możemy usłyszeć ludzkie historie.
W tej konkretnej książce poznajemy historię Toski - kobiety nieprzeciętnej, silnej i bogatej w mądrość życiową.
Powieść ciekawa - jeśli interesują cię ludzkie historie napisane z lekkością i pasją - przeczytaj koniecznie.

myrtij | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

Marlena, amerykańska dziennikarka, dostała zlecenie napisania artykułu o Sycylii. Zabrała więc swojego świeżo poślubionego męża i wyruszyła w podróż na wyspę w poszukiwaniu materiałów. Szybko okazało się, że Sycylijczycy nie mieli ochoty na wywiady, snucie opowieści przed obcą kobietą. Rozczarowana Marlena chciała dać za wygraną, gdy trafiła na Villa Donnafugata i jej tajemniczą właścicielkę Toscę. Zaplanowany jeden dzień na odpoczynek prędko zmienił się w kilka tygodni, a dziennikarka jak zaczarowana chłonęła atmosferę tego miejsca pełnego samotnych kobiet. Sama Tosca roztaczała aurę tajemnicy, dlatego Marlena nie mogła się doczekać, by poznać jej historię.

„Ta historia mogła się wydarzyć tylko na Sycylii. Na Sycylii, która jest wyspą nie przypadkiem, nie za sprawą kaprysu natury. Która nie mogłaby być niczym innym, a to ze względu na wyniosłą skłonność do izolacji, tkwiącą głęboko w jej charakterze.”