Tamtego Lata na Sycylii

978-83-247-1299-1
typ
papier
Ag2S
6,15 (317 ocen i 45 opinii)

Opis książki

Tosca Brozzi jest biedną wiejską dziewczynką, którą ojciec oddaje na wychowanie do pałacu Leo d'Anjou, jednego z ostatnich sycylijskich książąt. Upłynie kilka lat i między przepiękną Toscą a Leo wybuchnie gorąca namiętność. Opowieść o niebanalnym związku tych dwojga osadzona jest w realiach Sycylii - wyspy, na której bogactwo sąsiaduje z nędzą, piękno zmaga się z cierpieniem, urojenia rywalizują z rzeczywistością, a na życie zwykłych ludzi przerażający wpływ wywiera wszechobecna mafia.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Gosia | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

Kolejna już książka Marleny de Blasi. Tym razem autorka zabiera nas na Sycylię - wyspę odizolowaną, pełną tajemnic, z mafią w tle. Taka jest ta wyspa, tacy ludzie, którzy na niej mieszkają i taka też jest historia opowiedziana przez autorkę. Począwszy od trudnych początków podróży, muru nieufności miejscowych mieszkańców wobec obcych przez zdobycie tej porcji zaufania, która pozwoliła usłyszeć i spisać niesamowitą historię, która mogła przydarzyć się tylko tam. Jest to historia życia biednej dziewczynki oddanej na wychowanie do pałacu. Historia miłości, przemian gospodarczych i dalekiej, lecz ciągle obecnej w życiu Sycylijczyków mafii. Książka ma swoje słabsze momenty, ale ogólnie historia jest ciekawa, tajemnicza i wciągająca swoim klimatem.

keys | 2013-02-18
Przeczytana: luty 2013

Hmmm...w zasadzie to czytałam tę książkę na raty:) po około 1/4 odłożyłam bo wydawała mi się zbyt nudna i statyczna. Dosłownie nic się w niej nie działo, myśli uciekały mi zupełnie gdzie indziej, nie potrafiłam się na niej skupić.
Po kilku dniach dałam jej szansę i tutaj wielkie zaskoczenie z mojej strony. Akcja rozwijała się dokładnie od następnego rozdziału. Czytałam jednym tchem nie mogąc się oderwać.
Tym bardziej, że jest to piękna opowieść o miłości, Sycylii, na której bogactwo sąsiaduje z biedą, a na życie ludzi wpływa wszechobecna mafia.
Powieść błyskotliwa, trzyma w napięciu, także polecam i proszę sie nie zrażać nudnym początkiem.

Veronique | 2015-05-13

Poznajcie pełną wdzięku powieść, której akcja dzieje się na Sycylii. Na wyspie równie pięknej i interesującej co tajemniczej i niebezpiecznej. Nigdzie indziej lecz tutaj górskie miasteczka strzegą historii intryg jak czegoś drogocennego, a mafia żyje w cieniu spokojnych mieszkańców. Sycylia ma również wspaniałą kuchnię, z której słynie na całym świecie; i sławę miejsca, które obok Sardynii uważane jest za najpiękniejszą włoską wyspę.
Marlena i jej mąż udają się do sycylijskiej twierdzy, gdzie kobiety noszą czarne ubrania i ze spokojem plewią ogródek. Oboje jeszcze nie wiedzą, co ich czeka… Odkryją bowiem sekret prawdziwej miłości, która połączyła młodą, niezaznajomioną w konwenansach Toscę i księcia Leo.
„Tamtego lata na Sycylii” … Tą powieścią zaskoczyła mnie Marlena de Blasi. Jest to powieść dojrzała, napisana pięknym, przemyślanym językiem z niezwykłym przesłaniem opowiadająca prawdziwą historię miłości, która mnie zauroczyła. To niesamowite, jak Marlena oddała charakter XX...

Piękna i baśniowa powieść o miłości w sycylijskiej rzeczywistości w połowie XX wieku. Państwo de Blasi podczas niefortunnej podróży po włoskiej wyspie trafiają do.. raju :) Pięknej willi, dworku gdzie każdy może znaleźć miejsce do życia i pracy. Mieszkańcy żyją w rytmie pór roku, a czas wyznaczają posiłki i dzwony kościelne wzywające do modlitwy Anioł Pański. Nikomu niczego nie brak, obsiewają pola, zagajniki których plony ich karmią. Piękna willa, zniewalający ogród pełen pnących róż i magnolii, pachnąca ziołami ogromna kuchnia w której uwija się codziennie kilkanaście kobiet. Gospodynią tego niesamowitego miejsca jest Tosca, wychowanica księcia d'Anjou - piękna ale również tajemnicza jak każda Sycylijka. Spotykając się z nią każdego popołudnia autorka wysłuchuje historii jej życia, pełnego pasji i namiętności. Kto wie dlaczego wybrała ją sobie na osobę godną zwierzeń? Może przeczuwała.. tak, na pewno to wiedziała, że ona będzie gotowa przyjąć tę historię taką jaka jest. Z...

allison | 2011-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

To moje drugie spotkanie z prozą M. de Blasi i jestem nieco rozczarowana. Wcześniej przeczytałam "Amandine" i powieść ta mnie zauroczyła.
"Tamtego lata na Sycylii" to - według mnie - książka bardzo nierówna. Ciekawe tak naprawdę są tylko opowieści, które snuje Tosca, chociaż momentami i one stają się nieco nużące. Niezbyt strawne natomiast okazują się rozważania autorki-narratorki.
Podobał mi się klimat książki, przesycony smakami, zapachami, kolorami. To na pewno jeden z atutów tej powieści, podobnie jak zaskakujące zakończenie.

Izabela | 2010-09-28

Książka opowiada historię Tosci, biednej dziewczyny, którą ojciec sprzedał na wychowanie do zamku, gdzie żyła jak księżniczka. Jej losy nierozerwalnie zostały połączone z ostatnim Księciem na Sycylii Leo d'Anjou. Książe, który wychowywał Toscę tak jak swoje córki w pewnym momencie pokochał ją ze wzajemnością. Dzieliła ich różnica wieku licząca 18 lat... Za sprawą Sycylijskiej mafii kończy się jednak szczęście Lea i Tosci.

Toscę poznajemy kiedy ma już ponad 60 lat i prowadzi specyficzny dom urządzony na pałacu, w którym mieszka kilkadziesiąt wdów i kilkunastu mężczyzn. Każdy ma swoje zajęcia i ciężko pracuje na całą zbiorowość.

Książka chwilami trochę mnie nudziła, chociaż nie powinna, bo opowiada dość ciekawą aczkolwiek miejscami przewidywalną historię.

Dużo w niej miłości, dobroci, odwagi, spełniania marzeń, a wszystko z piękną i niebezpieczną Sycylią w tle...

I na koniec zaskakuje... :)

Kama | 2011-03-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2011

Jest to trzecia powieść tej autorki, którą miałam przyjemność czytać. Powieść inna niż 2 pozostałe, ponieważ przedstawia ona historię nie Pani Marleny, ale Tosci, kobiety tajemnicznej, intrygującej, ale może od początku.
Akcja powieści rozgrywa się na Sycylii. Marlena amerykańska pisarka, przyjeżdża na Sycylię wraz ze swoim mężem- rodowitym Włochem, wenecjaninem. Spotyka się z nieżyczliwością tutejszych ludzi, jednak odnajduje miesce wysoko w górach.
Marlena zaprzyjaźnia się z księdzem, kktóry zaczyna opowiadac historię Tosci - kobiety, która w posiadłości pełni rolę głowy domu. Pewnego dnia pod magnolią zamiast księdza na Marlenę czeka Tosca. I zaczyna snuć swoją opowieść...o tym jak trafiła to zamku księcia, o tym jak była wychowywana, jak wyglądał jej dzień...z biegiem czasu poznajemy bardziej Tosci i paradoksalnie nie wiemy o niej nic.
Opowieść pełna miłości, mądrości, westchnień i uniesien. Obrazująca wielką niezłomność ducha, dobróc i niesienie pomocy ludziom biednym.
Z...

TroppoSensibile | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

"Każdy z nas jest tylko sobą, póki żyje".

"A kiedyś na targu zobaczyłam, jak Pan Brasini odnosi się do swojej żony. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, żeby ojciec był taki miły dla mamy. Nigdy tego nie zapomnę. Oderwał się od pracy, obrócił się do żony i pogłaskał ją po po liczku, wielką, spracowaną dłonią. Przyciągnął ją do siebie i pocałował, tak jak to robią na filmach. Całowali się przez dłuższą chwilę, potem na nią popatrzył i uśmiechnął się [...]. Wszystko to doprowadziło mnie do odkrycia, że na świecie są dwa rodzaje mężczyzn[...]. Tac, którzy Cię przytulą i pocałują jak na filmie, i tacy, którzy nie zrobią tego nigdy przez sto milionów lat [...]".

Yelahiah | 2014-03-31
Przeczytana: 01 czerwca 2010

Bardzo wciągająca opowieść, usytuowana wśród pięknych krajobrazów Sycylii,piękna podróż w przeszłość i historia w której miłość miesza się z nienawiścią, gdzie reguły ustala mafia, gdzie wojna pociąga za sobą ofiary,gdzie podział bogaci-biedni wyraźnie wyznacza granicę w jakości życia, gdzie panują konflikty ,ale także chwile radości.To opowieść o kobiecej sile która wspierana miłością przekracza wszelkie granice.Polecam gorąco ....

monidecor | 2011-05-19
Przeczytana: 17 maja 2011

Uwielbiam czytać książki usytuowane w pięknych miejscach, z ciekawymi opisami otoczenia, przyrody, lokalnej ludności. to nadaje książce wyjątkowy klimat.

Sięgając o "Tamtego lata na Sycylii" nie ukrywam, że sam tytuł już mnie nakręcił.
W książce przenosimy się na włoską wyspę Sycylię gdzie znajduje się tajemnicza willa a w niej... 34 wdowy.
Poznajemy Toscę, nieco intrygującą kobietę która opowiada swoją historię, kiedy to trafiła do pałacu pod opiekę księcia Leo jako dziewięcioletnia dziewczynka.
Piękna historia o rodzącej się miłości pomiędzy tymi dwojga pod płaszczem czyhającej, bezlitosnej mafii, która w każdej chwili może zakończyć ten związek.
Mogę tylko powiedzieć że historia ma zaskakujące zakończenie.
"Tamtego lata na Sycylii" to książka pachnąca świeżo upieczonym chlebem, olejkiem pomarańczowym, zakurzonymi pałacowymi komnatami i innymi niezwykłymi zapachami. Czytając, czujesz że tam jesteś.
To pierwsza moja książka Marleny de Blasi. Z pewnością sięgnę po inne...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku