Okładka książki Tamtego Lata na Sycylii

978-83-247-1299-1
typ
papier
Ag2S
6.07 (271 ocen i 41 opinii)

Opis książki

Tosca Brozzi jest biedną wiejską dziewczynką, którą ojciec oddaje na wychowanie do pałacu Leo d'Anjou, jednego z ostatnich sycylijskich książąt. Upłynie kilka lat i między przepiękną Toscą a Leo wybuchnie gorąca namiętność. Opowieść o niebanalnym związku tych dwojga osadzona jest w realiach Sycylii - wyspy, na której bogactwo sąsiaduje z nędzą, piękno zmaga się z cierpieniem, urojenia rywalizują z rzeczywistością, a na życie zwykłych ludzi przerażający wpływ wywiera wszechobecna mafia.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Gosia | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

Kolejna już książka Marleny de Blasi. Tym razem autorka zabiera nas na Sycylię - wyspę odizolowaną, pełną tajemnic, z mafią w tle. Taka jest ta wyspa, tacy ludzie, którzy na niej mieszkają i taka też jest historia opowiedziana przez autorkę. Począwszy od trudnych początków podróży, muru nieufności miejscowych mieszkańców wobec obcych przez zdobycie tej porcji zaufania, która pozwoliła usłyszeć i spisać niesamowitą historię, która mogła przydarzyć się tylko tam. Jest to historia życia biednej dziewczynki oddanej na wychowanie do pałacu. Historia miłości, przemian gospodarczych i dalekiej, lecz ciągle obecnej w życiu Sycylijczyków mafii. Książka ma swoje słabsze momenty, ale ogólnie historia jest ciekawa, tajemnicza i wciągająca swoim klimatem.

keys | 2013-02-18
Przeczytana: luty 2013

Hmmm...w zasadzie to czytałam tę książkę na raty:) po około 1/4 odłożyłam bo wydawała mi się zbyt nudna i statyczna. Dosłownie nic się w niej nie działo, myśli uciekały mi zupełnie gdzie indziej, nie potrafiłam się na niej skupić.
Po kilku dniach dałam jej szansę i tutaj wielkie zaskoczenie z mojej strony. Akcja rozwijała się dokładnie od następnego rozdziału. Czytałam jednym tchem nie mogąc się oderwać.
Tym bardziej, że jest to piękna opowieść o miłości, Sycylii, na której bogactwo sąsiaduje z biedą, a na życie ludzi wpływa wszechobecna mafia.
Powieść błyskotliwa, trzyma w napięciu, także polecam i proszę sie nie zrażać nudnym początkiem.

Piękna i baśniowa powieść o miłości w sycylijskiej rzeczywistości w połowie XX wieku. Państwo de Blasi podczas niefortunnej podróży po włoskiej wyspie trafiają do.. raju :) Pięknej willi, dworku gdzie każdy może znaleźć miejsce do życia i pracy. Mieszkańcy żyją w rytmie pór roku, a czas wyznaczają posiłki i dzwony kościelne wzywające do modlitwy Anioł Pański. Nikomu niczego nie brak, obsiewają pola, zagajniki których plony ich karmią. Piękna willa, zniewalający ogród pełen pnących róż i magnolii, pachnąca ziołami ogromna kuchnia w której uwija się codziennie kilkanaście kobiet. Gospodynią tego niesamowitego miejsca jest Tosca, wychowanica księcia d'Anjou - piękna ale również tajemnicza jak każda Sycylijka. Spotykając się z nią każdego popołudnia autorka wysłuchuje historii jej życia, pełnego pasji i namiętności. Kto wie dlaczego wybrała ją sobie na osobę godną zwierzeń? Może przeczuwała.. tak, na pewno to wiedziała, że ona będzie gotowa przyjąć tę historię taką jaka jest. Z niedopowied...

Izabela | 2010-09-28

Książka opowiada historię Tosci, biednej dziewczyny, którą ojciec sprzedał na wychowanie do zamku, gdzie żyła jak księżniczka. Jej losy nierozerwalnie zostały połączone z ostatnim Księciem na Sycylii Leo d'Anjou. Książe, który wychowywał Toscę tak jak swoje córki w pewnym momencie pokochał ją ze wzajemnością. Dzieliła ich różnica wieku licząca 18 lat... Za sprawą Sycylijskiej mafii kończy się jednak szczęście Lea i Tosci.

Toscę poznajemy kiedy ma już ponad 60 lat i prowadzi specyficzny dom urządzony na pałacu, w którym mieszka kilkadziesiąt wdów i kilkunastu mężczyzn. Każdy ma swoje zajęcia i ciężko pracuje na całą zbiorowość.

Książka chwilami trochę mnie nudziła, chociaż nie powinna, bo opowiada dość ciekawą aczkolwiek miejscami przewidywalną historię.

Dużo w niej miłości, dobroci, odwagi, spełniania marzeń, a wszystko z piękną i niebezpieczną Sycylią w tle...

I na koniec zaskakuje... :)

allison | 2011-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

To moje drugie spotkanie z prozą M. de Blasi i jestem nieco rozczarowana. Wcześniej przeczytałam "Amandine" i powieść ta mnie zauroczyła.
"Tamtego lata na Sycylii" to - według mnie - książka bardzo nierówna. Ciekawe tak naprawdę są tylko opowieści, które snuje Tosca, chociaż momentami i one stają się nieco nużące. Niezbyt strawne natomiast okazują się rozważania autorki-narratorki.
Podobał mi się klimat książki, przesycony smakami, zapachami, kolorami. To na pewno jeden z atutów tej powieści, podobnie jak zaskakujące zakończenie.

Kama | 2011-03-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2011

Jest to trzecia powieść tej autorki, którą miałam przyjemność czytać. Powieść inna niż 2 pozostałe, ponieważ przedstawia ona historię nie Pani Marleny, ale Tosci, kobiety tajemnicznej, intrygującej, ale może od początku.
Akcja powieści rozgrywa się na Sycylii. Marlena amerykańska pisarka, przyjeżdża na Sycylię wraz ze swoim mężem- rodowitym Włochem, wenecjaninem. Spotyka się z nieżyczliwością tutejszych ludzi, jednak odnajduje miesce wysoko w górach.
Marlena zaprzyjaźnia się z księdzem, kktóry zaczyna opowiadac historię Tosci - kobiety, która w posiadłości pełni rolę głowy domu. Pewnego dnia pod magnolią zamiast księdza na Marlenę czeka Tosca. I zaczyna snuć swoją opowieść...o tym jak trafiła to zamku księcia, o tym jak była wychowywana, jak wyglądał jej dzień...z biegiem czasu poznajemy bardziej Tosci i paradoksalnie nie wiemy o niej nic.
Opowieść pełna miłości, mądrości, westchnień i uniesien. Obrazująca wielką niezłomność ducha, dobróc i niesienie pomocy ludziom biednym.
Z biegi...

Yelahiah | 2014-03-31
Przeczytana: 01 czerwca 2010

Bardzo wciągająca opowieść, usytuowana wśród pięknych krajobrazów Sycylii,piękna podróż w przeszłość i historia w której miłość miesza się z nienawiścią, gdzie reguły ustala mafia, gdzie wojna pociąga za sobą ofiary,gdzie podział bogaci-biedni wyraźnie wyznacza granicę w jakości życia, gdzie panują konflikty ,ale także chwile radości.To opowieść o kobiecej sile która wspierana miłością przekracza wszelkie granice.Polecam gorąco ....

monidecor | 2011-05-19
Przeczytana: 17 maja 2011

Uwielbiam czytać książki usytuowane w pięknych miejscach, z ciekawymi opisami otoczenia, przyrody, lokalnej ludności. to nadaje książce wyjątkowy klimat.

Sięgając o "Tamtego lata na Sycylii" nie ukrywam, że sam tytuł już mnie nakręcił.
W książce przenosimy się na włoską wyspę Sycylię gdzie znajduje się tajemnicza willa a w niej... 34 wdowy.
Poznajemy Toscę, nieco intrygującą kobietę która opowiada swoją historię, kiedy to trafiła do pałacu pod opiekę księcia Leo jako dziewięcioletnia dziewczynka.
Piękna historia o rodzącej się miłości pomiędzy tymi dwojga pod płaszczem czyhającej, bezlitosnej mafii, która w każdej chwili może zakończyć ten związek.
Mogę tylko powiedzieć że historia ma zaskakujące zakończenie.
"Tamtego lata na Sycylii" to książka pachnąca świeżo upieczonym chlebem, olejkiem pomarańczowym, zakurzonymi pałacowymi komnatami i innymi niezwykłymi zapachami. Czytając, czujesz że tam jesteś.
To pierwsza moja książka Marleny de Blasi. Z pewnością sięgnę po inne tytuł...

Klaudia | 2013-08-15
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Mam niemały problem z oceną tej książki. Nie jest to moja pierwsza przygoda z twórczością Marleny de Blasi i po raz kolejny nie jestem rozczarowana. Wobec tego dlaczego daję tylko 4 gwiazdki? Ano dlatego, że powieść to, mówiąc wprost nie ogródkami,dość kiepska. Językowo jest świetnie, ale to akurat nic dziwnego, mnie to nie zaskoczyło, bo autorka jest dziennikarką i posługiwać się językiem pisanym potrafi. Ten wniosek wysnułam już po lekturze jej wcześniejszej książki. Jednocześnie opowiadana historia również była niecodzienna i co ważniejsze zdarzyła się naprawdę, co oznacza, że powieść nie jest fabularyzowana, ale ma zadatki na reportaż, bardzo malowniczy i ładny, ale nic poza tym. Męczące były przemyślenia autorki i opisy wydarzeń, które niewiele wnosiły do zrozumienia samej historii Toski, która przecież była najważniejsza. Z drugiej strony rozumiem, że w ten sposób pisarka chciała przekazać nastrój i przybliżyć klimat miejsca, które wywarło na niej takie wrażenie. W ten sposób sta...

Anetka | 2014-06-17

Ciepła, pełna słońca opowieść miłosna z Sycylią, jej obyczajami i wszechobecną mafią w tle. Bardzo klimatyczna, bo porusza kwestię obyczajowości, a mnogość szczegółowych opis przenosi nas faktycznie w tą, bajkową i nierzeczywistą, czasami krainę.

Jest to opowieść o Tosce, którą poznajemy w bardzo trudnym dla niej momencie życia. Jest małą, bo zaledwie siedmioletnią dziewczynką, którą ojciec sprzedaje jednemu z sycylijskich książąt, Leo, na wychowanie. Tosca bardzo buntuje się przeciwko nowemu porządkowi i innemu życiu. Dojrzewając, stopniowo zdaje sobie sprawę, ze szczęścia, jakie ją spotkało, że mogła poznać coś innego, mieć lepszy start, jednocześnie ubolewając nad zerwaniem więzi z ojcem czy swoją młodszą siostrą Madafą.

Tosca i Leo z czasem poznają się bliżej i rodzi się między nimi uczuciem. Przeszkodą dla nich nie jest ani różnica wieku, przepaść jeśli chodzi o ich pozycje w społeczeństwie czy nawet fakt, że Leo jest żonaty. Simona, akceptuje i godzi się z tym, że Leo pokochał...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto