S jak stryczek

Tłumaczenie: Teresa Lechowska
Cykl: Kinsey Millhone (tom 14)
Wydawnictwo: Świat Książki
N is for noose
detektyw, kryminał
Katerina

Policjant z biura szeryfa w Nota Lake w Kalifornii, był człowiekiem niezłomnych zasad i cieszył się nieposzlakowaną opinią. Kiedy nagle umarł na zawał, mieszkańcy miasta wprawdzie go żałowali, ale uważali, że za ciężko pracował itp. Jego żona Selma sądzi jednak, że w ostatnich sześciu tygodniach życia męża coś gnębiło. Nie może pogodzić się ze świadomością, że nie wie, co było przyczyną przygnębienia męża, za wszelką cenę pragnie ją poznać.
Kinsey Millhone (prywatny detektyw) podejmuje się wyjaśnić o co chodziło. Poszukiwanie prawdy może się jednak okazać niebezpieczne, a może nawet śmiertelnie niebezpieczne.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

sygin | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Sue Grafion jest amerykańską pisarką specjalizującą się w kryminałach. Stworzyła ona całą serię książek, których bohaterką jest Kinsey Millhone –prywatny detektyw. Książki Sue Grafton są łatwo rozpoznawalne bowiem tytuł każdej z nich zawiera jakąś literę alfabetu (w wersji oryginalnej począwszy od A aż do V, kolejności niestety nie udało się oddać w polskiej wersji) tworząc w sumie serię o nazwie „Alfabet zbrodni”.
„S jak Stryczek” („N” Is for Noose) jest jedną z nich. Czternasta biorąc pod uwagę kolejność powstawania jest kolejnym już spotkaniem z Kinsey Millhone. Pani detektyw (co samo w sobie jest ciekawe, kobiety w roli prywatnych detektywów spotyka się rzadziej) przyjmuje standardowe i w zasadzie dość proste zadanie, by odtworzyła ostatnie dni z życia mężczyzny, który zmarł na zawał serce. Zrozpaczona wdowa – Selma, uważa, że jej męża coś w ostatnim okresie trapiło a niewiedza na ten temat nie pozwala jej zaznać spokoju. Przedmiot badań Kinsey – Tom Newquist okazuje się...

Felicity | 2014-01-22
Przeczytana: 14 października 2013

Lubię panią detektyw Kinsey, bo jest zwyczajna, ludzka i odarta z cech typowego genialnego bohatera: zarozumiała, wścibska, nie zawsze postępuje zgodnie z prawem, popełnia błędy, ma bałagan w domu i nie wygląda jak gwiazda filmowa. Bardziej przypomina mi dr House'a niż Sherlocka Holmesa.
"S jak stryczek" jest kolejną przeczytaną przeze mnie częścią tej serii, ale chyba podobała mi się z nich najbardziej. Fabuła naprawdę ciekawa, czytałam z przyjemnością.

Alina | 2014-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

N jak nigdy więcej Sue Grafton.
Akcja rozkręca się bardzo, bardzo wolno a jak już się rozkręci to się kończy błyskawicznie. Motywy postępowania bohaterów wyjaśnione połowicznie, niedokładnie, tak jakby autorka też już znudziła się książką i chciała ją jak najwcześniej skończyć.
Jedyne gwiazdki to za postać głównej bohaterki Kinsey Millhone, da się lubić.

gosiak | 2016-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2016

Brakuje mi w książkach tej autorki bardziej rozwiniętych zakończeń. Cała książka kończy się na 2-3 stronach. Domagam się więcej szczegółów, zakończenie zdecydowanie nie zadowala mnie.

Hania Archangielska | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Niestety ta, czyli druga z książek Sue Grafton, z serii Alfabet utwierdziła mnie w przekonaniu, że tego autora nie warto czytać. Fabuła kryminalna wątła, a autorka gubi się w szczegółowych, nic niewnoszących do historii opisach ubrań, potraw ( zresztą typowo amerykańskich, więc niezbyt ciekawych,) detali architektonicznych i czynności obocznych, z których nic nie wynika i do niczego nie prowadzą. Niechętnie to piszę, ale to typowe "kobiece gadulstwo" o niczym, nadmierne "szczególarstwo", które w dodatku nie zdradza jakichś wyjątkowych talentów obserwacyjnych. Właściwie to zdumiewa mnie powodzenie Grafton na rynku detektywistycznej literatury popularnej, widać w USA naprawdę sukces może odnieść każdy.

reikja | 2016-11-25
akzz | 2016-09-26