Gwiazdy moim przeznaczeniem

The Stars My Destination
83-89951-51-7
gwiazdy, przeznaczenie
Piotr

Niezbyt odległa przyszłość, człowiek opanował układ słoneczny, posiadł też umiejętność teleportowania się z miejsca na miejsce, o ile zna koordynaty miejsca docelowego. Teleportować można się w obrębie planety, nikomu jednak nie udał się skok przez kosmiczną pustkę. Teleportacja - dżuntowanie - odmieniła cały świat, ale nie odmieniła samego człowieka. Jego postępowaniem kierują wciąż te same namiętności - a "Gwiazdy moim przeznaczeniem" są jedną z najlepszych książek o zemście. Gully Foyle jest zwykłym próżniarzem na statku kosmicznym, ani inteligentnym, ani ambitnym, szary człowiek jakich wiele. Do czasu, gdy wrak rozbitego statku, na którym z determinacją walczy o życie ostatni ocalały - Foyle - zostaje obojętnie ominięty przez inny statek. Foyle wpada we wściekłość i poprzysięga zemstę. Od tej chwili akcja nabiera nieprawdopodobnego tempa. Samotny mściciel w dążeniu do zemsty staje się nadczłowiekiem, zdolnym do nieprawdopodobnych czynów.

słoneczko | 2016-12-06
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Klasyka science - fiction.
Ostatnio sięgam dosyć często po książki, które wiele lat temu przeczytałem i pozostawiły w mojej pamięci pozytywne wrażenie (tą w odcinkach w miesięczniku Fantastyka).
Książka inna niż aktualnie zalewające rynek „modne” przereklamowane tytuły.
Zmusza do „wysiłku i myślenia”.
Napisana ciekawie. Pomysł na fabułę wprost idealny.
Świetnie wykreowany bohater.
Opisanie „jauntowania” (teleportacji) też bardzo dobre.
Pokazanie, że człowiek dla zemsty przekroczy wszystkie bariery oraz przemian zachodzących w człowieku po pokonaniu kolejnych, wręcz niemożliwych do przebycia przeszkód i ograniczeń.
Do czego może doprowadzić zemsta?.
„Od zera do bohatera”. Ale czy na pewno.
Książka miejscami trochę chaotyczna, ale to tylko mały minusik.
Pomimo upływu 60 lat od napisania, tematyka aktualna i intrygująca.
Ogólnie książka może nie rewelacyjna ale warta przeczytania.

stilben | 2010-08-16

Absolutny majstersztyk, kanon SF i w ogóle, klękajcie narody. Jedna z najlepszych space oper, które czytałem. Nietypowy bohater, zaskakujące rozwinięcie akcji. Coś dla smakoszy, jak i wielbicieli kosmicznej rozrywki.

Piotr | 2010-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Świetna książka. Może postacie trochę przerysowane, wydają się być karykaturami, ale mimo wszystko dobrze się czytało.

Hohel | 2015-04-16

Świetna książka. W pewnych momentach trochę niezrozumiała, ale jest to pewnie spowodowane żargonem Sci-fi z którym nie jestem jeszcze obeznany. Jako pierwsza książka Sci-fi, którą czytałem świadomie, była na prawdę świetną przygodą i urzekła mnie w pełni.
Jauntowanie to na prawdę niesamowita rzecz. Coś co pozwala przenieść się z jednego miejsca do drugiego... Gdyby coś takiego zostało wymyślone w prawdziwym życiu to byłoby wspaniałe.
Do tego wszystkiego Gully, rozbitego życiowy, który przez swój pech, czy raczej ostatnie tchnienie i Vorge na której poprzysiągł zemstę znalazł się na planecie naukowców i dostał swój tygrysi tatuaż. Bardzo wyraźnie widzimy Jego przemianę. Podczas gdy w ciemnościach razem z Jiz uczy się nowych rzeczy, w kolejnej części książki jest już cyrkowcem z mnóstwem pieniędzy. A wszystko to za sprawą zemsty. Kto by się spodziewał do czego może popchnąć zemsta.

Gully Foyle się nazywam.
Urodziłem się na Ziemi.
W czarnej próżni dziś przebywam:
Śmierć jest...

| 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Dużego kalibru przygoda w kosmosie z dość nietypowym bohaterem. ciekawe rozwinięcie schematu "od zera do...". No właśnie kogo? Na to pytanie czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć. Dużo ciekawych, połączonych w sensowną całość wątków, przez które warto się przedrzeć, mimo pewnej początkowej chaotyczności.

rexim | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Trochę nie rozumiem zachwytów nad tą książką ale co kto lubi. Motyw teleportacji nie do końca przemyślany/wyjaśniony. Bohater neurotyczny, kosmiczny Hrabia Monte Christo i to jest cały opis tej niby "oryginalnej" postaci. Jedyny intrygujący wątek to krótki występ robota a reszta standard.

Sathorn | 2014-04-22

Ksiazka mojej mlodosci ktora nic sie nie zestarzala razem ze mna :)

Linoskoczek | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Opowieść o człowieku, który chcąc nie chcąc, musi stać się elementem wspólnoty.
Nie ma co ukrywać, jako dzieciak czytałem tę książkę po raz pierwszy. Zgrzebne to były czasy, w których fantastyka stanowiła łyk świeżego powietrza.
Rzadko wtedy spotykało się z wyrobami tego gatunku, które nazwałoby się miernymi. Za wiele też się nie znajdowało. Mało, a wszystko na poziomie.
Całkiem odwrotnie niż dziś.
Za fantastyką trzeba było się nabiegać, przede wszystkim po bibliotekach, w księgarniach się nie spotykało, choć owszem bywały pozycje nierealistyczne, wręcz utopijne, pełne niedorzeczności płody szalonych koryfeuszy komunizmu.
Dzieło Bestera przeczytałem nie w bibliotece, a za sprawą pisma „Fantastyka”. Za nim też trzeba było się nabiegać, czasem zwiedzając pół miasta, by niekiedy po kilkugodzinnych peregrynacjach od kiosku do kiosku, wykrzyknąć z radością, że się udało i życie będzie trwać nadal. Nakład „Fantastyki” był wysoki, a jednak niemal nieprawdopodobieństwem było zdobycie tegoż...

Marta | 2015-06-15

Jak dla mnie to jednak z lepszych powieści SF. Jest rewelacyjnie napisana. Pomysł na powieść jest fantastyczny, postacie są bardzo plastycznie opisane, akcja jest wartka takie Sf , w które wpleciona jest sensacja. Jednak właśnie z tego wszystkiego najbardziej rewelacyjny jest pomysł. Akcja powieści rozgrywa się w przyszłości w XXV wieku. Człowiek zasiedlił Układ Słoneczny, opanował również umiejętność teleportacji, ale tylko w obrębie planety. Pomocnik mechanika kosmicznego Gully Foyle jako jedyny przeżył katastrofę statku kosmicznego „Nomad”. Kiedy mijający jego wrak w przestrzeni kosmicznej inny statek „Vorga” nie udzielił rozbitkowi pomocy, Foyle poprzysiągł mu zemstę. Historia prywatnej wendety Foyla wpleciona jest – na podobieństwo powieści Hrabia Monte Christo – w los wojny międzyplanetarnej.
Aczkolwiek przewrotność tej powieści achhh naprawdę z tym wspaniałym zakończeniem po prostu to majstersztyk! Podoba mi się również ewolucja Foyla jego wzniesienie się na wyżyny swojego...

Karmiacy_Kolibry | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Od razu zaznaczę, że teleportacja i telepatia to nie są rzeczy, które podobają mi się w fantastyce naukowej. Ale książka się nie nuży i posiada uniwersalne, ponadczasowe zakończenie.