Gwiazdy moim przeznaczeniem

2006-05-15
2006-05-15
Andrzej Sawicki
gwiazdy przeznaczenie

Okładka książki Hybryda Alfred Bester, James Blish, Martin Gardner, Damon Knight, Cyril M. Kornbluth, Keith Laumer, Murray Leinster, James McConnel, Eric Frank Russell, Clifford D. Simak, John Sladek, Henry Slesar
Hybryda Alfred Bester, Jame...
Okładka książki Maszyna sukcesu Poul Anderson, Alfred Bester, James Blish, Frank Herbert, Fritz Leiber, Bob Shaw, Henry Slesar
Maszyna sukcesu Poul Anderson, Alfr...

To był mój pierwszy numer Fantastyki. A w nim pierwsza część tej książki, później druga – w następnym. Kolejnego numeru miesięcznika nie udało mi się kupić. Prawie 10 lat czekałem na pełne wydanie powieści i udało się, gdy po 1990 roku zaczęły jak grzyby po deszczu wyrastać nowe wydawnictwa.
Stara dobra science-fiction bez naparzanki, za to ze świetną fabułą i interesującymi pomysłami z zakresu fantastyki naukowej. Wielkim wkładem autora był pomysł jauntingu, czyli sposobu przemieszczania się, który zrewolucjonizował życie ludzkie. Autor w interesujący sposób wskazał, że ten niewątpliwy wynalazek, oprócz mnóstwa pozytywów negatywnie wpłynął … na pozycję kobiet w społeczeństwie, niwecząc de facto równość płci (której nie było nawet w USA w chwili wydania powieści). Ale oczywiście nie to jest tematem książki. Fabularna akcja toczy się wokół zemsty. I tego, jak wielką siłę daje ona człowiekowi. Gully Foyle z pomocnika mechanika stał się milionerem po to, by się odegrać. Temat znany z „Hrabiego Monte Christo”, ale w innych okolicznościach i z inną fabułą. I oczywiście innymi postaciami bohaterów – na szczęście nie idealnymi, co jest zaletą powieści. Jak to w dawnej amerykańskiej fantastyce pojawia się telepatka, kobieta widząca w podczerwieni a nawet skopcowie(!),zaś w tle mamy do czynienia z konfliktem międzyplanetarnym, który mimo iż nie jest tematem powieści, odgrywa w niej dużą rolę.
Jednym słowem kawałek porządnej, klasycznej fantastyki, wart przeczytania.

Stara dobra science-fiction bez naparzanki, za to ze świetną fabułą i...

2062

Dziwne dzieło, które pod koniec swej treści uderza w filozoficzną nutę - czy ważniejsza jest jednostka, czy społeczeństwo. A tak to pierdolety o gościu (anty-bohater jako bohater, no, no),który chce zemsty; o wojnie planet; o mocach ponadnaturalnych; o... o jakiś dziwactwach, a do tego brutalność i wulgarność. I nawet mnie to mierzi, a nie stronię od używania 'bźidkich słów'. Mimo to dobrze i szybko się czyta. Ale nie jest to wybitne i nie chcę do tej książki wracać.

Jak na tak starą książkę - zadziwiające, ale nie boli. Czy jest to pozycja obowiązkowa dla fanów science fiction? Absolutnie nie. Ale jeżeli się już zdecydujemy na przeczytanie jej, nie będzie nas męczyć, akcja będzie iść do przodu, i będzie podsypana wystarczającą liczbą ciekawych motywów dotyczących tego jak w przyszłości będzie wyglądać społeczeństwo, że nie będzie się miało wrażenia zmarnowanego czasu. Tylko tyle i aż tyle.
Czytać jak już się skończy wszystkie lepsze pozycje sci-fi.

Klasyka gatunku, jednakże zastanawiam się, co do jasnej choroby powodującej biegunkę miał na myśli grafik tego wydania? w gruncie rzeczy jest to przygodowe czytadło nie zmuszające do zbyt głębokich przemyśleń, jednak nie jest to wada. Czasem lubię przepłynąć sobie po książce, a nie zastanawiać się nad tym, czy pod każdym z kamieni nie znajduje się jakieś głębokie przesłania. Są kosmiczne walki, jest motyw zemsty (oklepany już) i jakieś modyfikacje. Sporo akcji i trochę durnot, na które można jednak przymknąć oczy. Jak mówiłem - klasyka, ale jednak nie jest pozycją obowiązkową dla kogokolwiek innego niż fana gatunku astrofantastyki.

Jedna z klasycznych pozycji z kanonu sci-fi.

Jedna z klasycznych pozycji z kanonu sci-fi.

Naszpikowana naprawdę ciekawymi motywami sci-fi książka Alfreda Bestera jest historią zemsty zwykłego, przeciętnego człowieka. Zemsta staje się jego środkiem przetrwania w życiu, które miało nic nie znaczyć. Mamy tu sporo akcji i całkiem niezłego tempa. Jednak nie znajdziemy tu wielu elementów zmuszających nas do refleksji, co nie oznacza, że jest to pozycja zła. Po prostu dobra rozrywka w przyszłości, w świecie, w którym planety zewnętrzne są skonfliktowane z wewnętrznymi, a teleportacja jest powszechnie znana i stosowana. Może finał nie do końca do mnie przemawia, ale bawiłem się naprawdę dobrze. Polecam, szczególnie po przeczytaniu cięższych pozycji z tego gatunku.

Przyjemna, lekko anarchistyczna opowieść o władzy i sponiewieraniu zwyczajnego człowieka. Choć może tej władzy aż tak bardzo nie widać, zwyczajny człowiek nie jest aż tak bardzo zwyczajny, a po zawiłościach fabularnych na zakończenie czeka się z delikatnym utęsknieniem, to jednak fantazyjny rys świata i wspomniane zakończenie trochę wynagradzają.

No i ta koszmarna okładka...

No i ta koszmarna okładka...

W dużym uproszczeniu "Hrabia Monte Christo" w kosmosie. Książka o dość antypatycznym głównym bohaterze szukającym zemsty na ludziach którzy zostawili go na pewną śmierć. Napisana w bardzo aktualny sposób zważywszy na to, że została wydana w 1956 roku, zarówno językowo, jak i jeśli chodzi o pomysły na świat przedstawiony. Dżaunting, sztuczne wszczepy i modyfikacje ciała, wojny kosmiczne. Czy tytuł ten zostawi w nas jakąkolwiek refleksję lub zostanie w głowie na dłużej? W żadnym wypadku. Będzie jednak doskonałą rozrywką i pewnym spojrzeniem na to jak sci-fi widziało przyszłość 10 lat po wojnie.

Całkiem nieźle. Akcja ciągnie się od początku do samego końca bez owijania w bawełnę. Fajny pomysł. Główny bohater czasem irytuje ale tylko w pierwszej połowie książki. Takie "kino akcji" w przyszłości więc dużo się dzieje, szczypta humoru, nagle kończy się rozdział. Mimo że czegoś mi zabrakło jestem zadowolony z tej książki.

Pierwszy raz czytane jakieś dwadzieścia lat temu, nie zostawiło wiele w pamięci. W czasie lektury, początkowo okruszkami, z czasem przypominało się to i owo.

Sama koncepcja świetna, ale niestety to wszystko co pozostało z tej powieści. Reszta składników, zupełnie chyba przyzwoita w latach pięćdziesiątych, dziś silnie trąci myszką. Naturalnie nie można mieć o to pretensji do autora, co nie zmienia faktu.

Przede wszystkim warstwa relacji społecznych o niemal wiktoriańskim kształcie, infantylizm psychologiczny i emocjonalny, uproszczona konstrukcja bohaterów, pensjonarska narracja i nieładne, sztuczne dialogi.

Warstwa akcji/przygody jakoś tam w miarę, również ówczesna, dziś zrobiono by z tego całkiem coś innego.

Sumując, ramotka owinięta wokół pomysłowego rdzenia.
6/10

• Science Fiction

Dodaj cytat z książki Gwiazdy moim przeznaczeniem