Gwiazdy moim przeznaczeniem

The Stars My Destination
83-89951-51-7
gwiazdy, przeznaczenie
Piotr

Niezbyt odległa przyszłość, człowiek opanował układ słoneczny, posiadł też umiejętność teleportowania się z miejsca na miejsce, o ile zna koordynaty miejsca docelowego. Teleportować można się w obrębie planety, nikomu jednak nie udał się skok przez kosmiczną pustkę. Teleportacja - dżuntowanie - odmieniła cały świat, ale nie odmieniła samego człowieka. Jego postępowaniem kierują wciąż te same namiętności - a "Gwiazdy moim przeznaczeniem" są jedną z najlepszych książek o zemście. Gully Foyle jest zwykłym próżniarzem na statku kosmicznym, ani inteligentnym, ani ambitnym, szary człowiek jakich wiele. Do czasu, gdy wrak rozbitego statku, na którym z determinacją walczy o życie ostatni ocalały - Foyle - zostaje obojętnie ominięty przez inny statek. Foyle wpada we wściekłość i poprzysięga zemstę. Od tej chwili akcja nabiera nieprawdopodobnego tempa. Samotny mściciel w dążeniu do zemsty staje się nadczłowiekiem, zdolnym do nieprawdopodobnych czynów.

stilben | 2010-08-16

Absolutny majstersztyk, kanon SF i w ogóle, klękajcie narody. Jedna z najlepszych space oper, które czytałem. Nietypowy bohater, zaskakujące rozwinięcie akcji. Coś dla smakoszy, jak i wielbicieli kosmicznej rozrywki.

słoneczko | 2016-12-06
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Klasyka science - fiction.
Ostatnio sięgam dosyć często po książki, które wiele lat temu przeczytałem i pozostawiły w mojej pamięci pozytywne wrażenie (tą w odcinkach w miesięczniku Fantastyka).
Książka inna niż aktualnie zalewające rynek „modne” przereklamowane tytuły.
Zmusza do „wysiłku i myślenia”.
Napisana ciekawie. Pomysł na fabułę wprost idealny.
Świetnie wykreowany bohater.
Opisanie „jauntowania” (teleportacji) też bardzo dobre.
Pokazanie, że człowiek dla zemsty przekroczy wszystkie bariery oraz przemian zachodzących w człowieku po pokonaniu kolejnych, wręcz niemożliwych do przebycia przeszkód i ograniczeń.
Do czego może doprowadzić zemsta?.
„Od zera do bohatera”. Ale czy na pewno.
Książka miejscami trochę chaotyczna, ale to tylko mały minusik.
Pomimo upływu 60 lat od napisania, tematyka aktualna i intrygująca.
Ogólnie książka może nie rewelacyjna ale warta przeczytania.

Piotr | 2010-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Świetna książka. Może postacie trochę przerysowane, wydają się być karykaturami, ale mimo wszystko dobrze się czytało.

Hohel | 2015-04-16

Świetna książka. W pewnych momentach trochę niezrozumiała, ale jest to pewnie spowodowane żargonem Sci-fi z którym nie jestem jeszcze obeznany. Jako pierwsza książka Sci-fi, którą czytałem świadomie, była na prawdę świetną przygodą i urzekła mnie w pełni.
Jauntowanie to na prawdę niesamowita rzecz. Coś co pozwala przenieść się z jednego miejsca do drugiego... Gdyby coś takiego zostało wymyślone w prawdziwym życiu to byłoby wspaniałe.
Do tego wszystkiego Gully, rozbitego życiowy, który przez swój pech, czy raczej ostatnie tchnienie i Vorge na której poprzysiągł zemstę znalazł się na planecie naukowców i dostał swój tygrysi tatuaż. Bardzo wyraźnie widzimy Jego przemianę. Podczas gdy w ciemnościach razem z Jiz uczy się nowych rzeczy, w kolejnej części książki jest już cyrkowcem z mnóstwem pieniędzy. A wszystko to za sprawą zemsty. Kto by się spodziewał do czego może popchnąć zemsta.

Gully Foyle się nazywam.
Urodziłem się na Ziemi.
W czarnej próżni dziś przebywam:
Śmierć jest...

| 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Dużego kalibru przygoda w kosmosie z dość nietypowym bohaterem. ciekawe rozwinięcie schematu "od zera do...". No właśnie kogo? Na to pytanie czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć. Dużo ciekawych, połączonych w sensowną całość wątków, przez które warto się przedrzeć, mimo pewnej początkowej chaotyczności.

rexim | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Trochę nie rozumiem zachwytów nad tą książką ale co kto lubi. Motyw teleportacji nie do końca przemyślany/wyjaśniony. Bohater neurotyczny, kosmiczny Hrabia Monte Christo i to jest cały opis tej niby "oryginalnej" postaci. Jedyny intrygujący wątek to krótki występ robota a reszta standard.

Sathorn | 2014-04-22

Ksiazka mojej mlodosci ktora nic sie nie zestarzala razem ze mna :)

Linoskoczek | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Opowieść o człowieku, który chcąc nie chcąc, musi stać się elementem wspólnoty.
Nie ma co ukrywać, jako dzieciak czytałem tę książkę po raz pierwszy. Zgrzebne to były czasy, w których fantastyka stanowiła łyk świeżego powietrza.
Rzadko wtedy spotykało się z wyrobami tego gatunku, które nazwałoby się miernymi. Za wiele też się nie znajdowało. Mało, a wszystko na poziomie.
Całkiem odwrotnie niż dziś.
Za fantastyką trzeba było się nabiegać, przede wszystkim po bibliotekach, w księgarniach się nie spotykało, choć owszem bywały pozycje nierealistyczne, wręcz utopijne, pełne niedorzeczności płody szalonych koryfeuszy komunizmu.
Dzieło Bestera przeczytałem nie w bibliotece, a za sprawą pisma „Fantastyka”. Za nim też trzeba było się nabiegać, czasem zwiedzając pół miasta, by niekiedy po kilkugodzinnych peregrynacjach od kiosku do kiosku, wykrzyknąć z radością, że się udało i życie będzie trwać nadal. Nakład „Fantastyki” był wysoki, a jednak niemal nieprawdopodobieństwem było zdobycie tegoż...

Karmiacy_Kolibry | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Od razu zaznaczę, że teleportacja i telepatia to nie są rzeczy, które podobają mi się w fantastyce naukowej. Ale książka się nie nuży i posiada uniwersalne, ponadczasowe zakończenie.

Andrzej Akowacz | 2012-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

To fantastyka w czystej postaci. Czemu takich książek się nie filmuje. Tam przygoda goni przygodę. Cóż za postacie, cóż za miejsca, pomysły. Po pierwsze to wiek telepoortacji. Prawie wszyscy ludzie potrafią się przemieszczać siłą woli. Co za tym idzie? Bankructwo firm transportowych, praktycznie rewolucja światowa. Zmiana obyczajów. Jest w tej książce więzienie w jaskiniach, gdzie nie ma światła i możliwości ucieczki. Jest w tym więzieniu “linia szeptu” którą dwaj więźniowie się porozumiewają. Jest męźczyzna, który jest “gorący” od promieniowania. Jest niewidoma kobieta, która widzi fale radiowe, podczerwień i fale radarowe. Jest też pół-telepatka i ludzie którzy pozbyli się zmysłów aby kontemplować swoje istnienie. Toczy się wojna między planetami wewnętrznymi a zewnętrznymi. Jest wiek 24. Są komandosi, maszyny, którzy w ciało mają wbudowane liczne serwomechanizmy dzięki, którym są w stanie działać pięciokrotnie szybciej. Jest ogromna fortuna i PirE, materiał wybuchowy uruchamiany...