Kultura rosyjska XVIII wieku

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Ida

Obszerne opracowanie dziejów kultury Rosji za czasów reform Piotra I i jej rozkwitu w latach panowania Katarzyny Wielkiej. Literatura, sztuki plastyczne, architektura, myśl polityczna i filozoficzna. Specyfika otwarcia się Rosji na cywilizację Zachodu, itd.

źródło opisu: Ossolineum, 1984

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2016

Władysław Andrzej Serczyk (1935 – 2014) – polski historyk, profesor, zajmujący się historią Rosji, Ukrainy oraz historią naszych stosunków z nimi, napisał tą arcyciekawą książkę w 1984 roku i, jak łatwo obliczyć czekała na LC 31 lat na recenzję. Staram się to czekanie zaspokoić.
Siedem stron „Indeksu nazwisk” trochę mnie onieśmiela, tym bardziej, że w ogóle o kulturze tego wieku niewiele mam do powiedzenia.
We „Wstępie” czytam trafną uwagę (s. 11):
„...Nie ulega wszakże najmniejszej wątpliwości, iż właśnie w XVIII wieku Rosja usadowiła się trwale w polityce europejskiej i zdobytą pozycję stale umacniała. Poważnie zmniejszył się również dystans dzielący jej naukę i kulturę od najwybitniejszych zachodnioeuropejskich osiągnięć w tej mierze. W pewnych indywidualnych wypadkach rosyjskie zdobycze kulturalne wyprzedziły nawet Zachód...”

Według Aleksandra Brucknera (s....

Rafał | 2015-11-03
Bogusław | 2015-11-01