Ostatnia z rodu

Wydawnictwo: Czytelnik
historia

Inne wydania

Pisana w latach 1963-1964 książka przedstawia postać Anny Jagiellonki (1523-1596) na tle dziejów XVI-wiecznej Rzeczypospolitej za panowania dwóch ostatnich Jagiellonów. Anna, córka Zygmunta I Starego

Mel | 2014-11-17
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2014

Z P. Jasienicą mam nie po drodze. Jego książki sobie odpuszczę.

kobietazasciankowa | 2013-08-04

Bardzo dobra! Szczerze polecam.Relaks z historią.

Artur_Maciek Majewski | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Historia z innego ujęcia niż szkolny podręcznik. Puszczanie mimo uszu niektórych nazwisk i dat, bez konsekwencji otrzymania jedynki... I bez stresu łatwiej wchodzi.

bjd Dub | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Sam Jasienica mówił, aby jego książek nie traktować jako wywodów naukowych. Ta książka to raczej jeden wielki esej z przypuszczeniami autora oczywiście na bazie historycznej. Przyznam szczerze, że nie potrafię oddzielić w tym wypadku ziarna od plew, ale książkę dobrze się czyta. Nie jest to ciężkie, bezosobowe dzieło. Historia naszego kraju jest pasjonująca. I jeśli ta książka posłuży do dalszych poszukiwań to bardzo dobrze. Przypuszczam, że nie można jej traktować jako wyrocznię, bo zapewne przez 50 lat od jej wydania doszukano się nowych faktów o ostatniej z Jagiellonów. Jednak uważam, że i tak warto po nią sięgnąć.

Badhbh | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Gdy byłam młodsza dygresje Jasienicy nie raziły (tak z półtorej dekady młodsza). Potraktowałam tę książkę jak podróż sentymentalną, w przeciwnym razie zgrzytałabym zębami za wstawki typu - niewykluczone, iż jakiś szlachcic X. był przodkiem Y. prezydenta jednej z socjalistycznych republik radzieckich. To w tym momencie dotarło do mnie, że to pocztówka z dawno minionego świata, która próbuje przemycić wiedzę o świecie jeszcze dawniejszym, więc jak mam chrapkę na wiek XVI to lepiej poszukam czegoś innego. Niemniej doczytałam, bo to taka gawęda ku pokrzepieniu serc, bo kiedyś Rzeczpospolita to brzmiało dumnie.

Maras | 2016-09-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Niezwykle ciekawy i barwny opis życia Anny Jagiellonki- żony Stefana Batorego.

Dzieckokwiatu | 2012-05-28
Przeczytana: 28 maja 2012

Nie ma co mieć zażaleń do Jasienicy, ani do książki (ostatnie wydanie 1988), ale cała narracja, książka nieaktualny stan badań. Co nie znaczy, że wszystko tam jest herezją, parę informacji o Bonie przyczepiono Annie Jagiellonce, posiadającej w rzeczywistości dużo mniej werwy od matki :)

ArekDzig | 2016-11-20
Na półkach: Historia, Przeczytane