Tożsamość narracyjna w cyberprzestrzeni

Wydawnictwo: Promotor

Tożsamość narracyjna w cyberprzestrzeni jest propozycją wielowątkową, w której Czytelnik napotka rozmaitość stanowisk opisujących jeden z ważniejszych problemów humanistyki-współczesna tożsamość. Poczynając od społeczeństw niepiśmiennych, stałości podmiotowego Ja po kondycję współczesnego człowie ę współczesnego człowieka w otaczającym go świecie stale umykających cyfr tworzących podatny grunt dla rozczłonkowania dotychczasowej ciągłej narracji podmiotu Autor kreśli drogę rozwoju tożsamości nowożytnego człowieka.

Kwestie te zaaplikowane do współczesnej kultury doskonale pokazuje internetowa anonimowość (Web 1.0) versus ekshibicjonizm (Web 2.0). Jest to walka dwóch biegunów panujących w cyberprzestrzeni w celu zagarnięcia kontroli nad podmiotem poprzez eskalację wzajemnych swych namiętności. Autor dokonał wszelkich starań unaocznienia pozycji współczesnego podmiotu wskazując tor postępowania, którego rezultatem jest proponowany model tożsamosci homo actualis, jako propozycji usadowienia podmiotu w płynnym otaczającym go świecie.

Lektura zmusza do refleksji, której towarzyszyć winna zdrowa krytyka i samodzielność interpretacji tego, w jakiej przestrzeni przyszło nam żyć, gdzie jest nasze miejsce i czy potrafimy odpowiedzieć na jedno z najbardziej konstytutywnych pytań – kim jest podmiot w dobie wysoko posuniętej mediatyzacji niemalże każdej sfery życia codziennego?
Dr Grzegorz Kubiński

Sahiba | 2016-04-02