Depeche Mode

Tłumaczenie: Michał Petryk
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Depeche Mode

"Depeche Mode" śmiało mógłby nosić podtytuł: "pamiętnik z okresu dojrzewania". Specyficzne to jednak dojrzewanie, tak samo jak specyficzna jest czasoprzestrzeń, w jakiej przebiega: kilkudniowa odyseja, obficie zakrapiana alkoholem, rozgrywająca się w industrialnej scenerii Charkowa Anno Domini 1993. Jedynie słuszna ideologia trzyma się jeszcze całkiem nieźle, dlatego znajdziemy tu Wasię Komunistę, faszyzujące metody perswazji policji państwowej oraz podręcznik rewolucjonisty. Ale już-już czuje się w powietrzu nieśmiały świeży powiew upostaciowany w osobach "reklamowców" Wowy i Wołodii, niuejdżowych kazaniach wielebnego lidera Kościoła Jezusa (zjednoczonego), czy choćby – audycji o Depeche Mode, nadawanej w publicznym radiu. Kulminacją i metaforą udanego mariażu starego z nowym jest – dokonana przez jednego z bohaterów – zamiana teorii permanentnego rozpadu kapitału w teorię permanentnego pochuizmu.

Powieść porównywana była na Ukrainie do "Ulissesa" Joyce'a, "Moskwy-Pietuszki" Jerofiejewa, "Podróży do kresu nocy" Céline'a i innych "kultowych ksiąg drogi".

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Michał | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Literackie dzieło sztuki/HAHAHAHAHAHAHA...!!!/Kolejny opis alkoholowo-narkotycznej libacji gdzieś we wschodniej Europie

Szanowni Państwo - gdy przeczytacie tę książkę, sami będziecie w stanie ocenić, która z powyższych opinii najlepiej ją opisuje, przy czym niekoniecznie trzeba ograniczać się do jednej - każda z w/w. ma rację bytu, a tylko od nas zależy, z którą najbardziej się identyfikujemy.

Radzę ją czytać także w miejscach postronnych, gdyż z autopsji wiem, że jadąc środkiem komunikacji zbiorowej, można rzucać się w oczy - cóż, spazmatyczny śmiech raczej jest rzadko spotykany w takich miejscach. Z drugiej jednak strony był to piękny przykład, że książka może bawić nie gorzej niż telewizja.

Ida | 2018-05-18
Przeczytana: 15 maja 2018

U Żadana zawsze jest wielu przyjaciół, takich przede wszystkim do wypicia, powędrowania po barach, powłóczenia się po nocy. Jednak zazwyczaj okazuje się, że ci przyjaciele są kimś więcej, niż kompanami od kufelka. Tak jest i tym razem, i chociażby warto przeczytać tę książkę.

emciu | 2012-09-18
K8W | 2016-01-01
Na półkach: Przeczytane, Ukraiński
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Jedna z tych książek, która podobała się w trakcie czytania, ale do której raczej nie chce się już wracać. Podobał mi się styl pisania autora, ale nie dojrzałam w nim nic oryginalnego - potoczna mowa, zdania wielokrotnie złożone, błyskotliwa ironia, komizm sytuacyjny, niekończące się strumienie świadomości, w których na pierwszy rzut oka można by się łatwo zgubić, ale czytając, łapiemy się doskonale. Świetnie odtworzony codzienny język mówiony, bez sztuczności i nadęcia. Mimo autobiograficznego charakteru książki, szczerze wątpię, by opisane "przygody" były faktami. W każdym jednak razie wydaje się, że atmosfera środowiska i tychże lat odtworzona z najmniejszymi detalami.
Tak, na marginesie dodam, że Żadan jest reprezentantem sławnego i uważanego za literacką stolicę Ukrainy miasta Charkowa.

Wishezz | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Gdyby nie końcówka, to mogłoby być preludium do Mechanicznej Pomarańczy. Silnie odciśnięta awangarda. Trochę książka - mozaika, nie wiem czy opowiada tak zupełnie konkretną historię - może to nie wada. Jest kilka "filmowych" scen.

Horacio | 2017-07-26
Przeczytana: marzec 2010