Depeche Mode

Tłumaczenie: Michał Petryk
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Depeche Mode

"Depeche Mode" śmiało mógłby nosić podtytuł: "pamiętnik z okresu dojrzewania". Specyficzne to jednak dojrzewanie, tak samo jak specyficzna jest czasoprzestrzeń, w jakiej przebiega: kilkudniowa odyseja, obficie zakrapiana alkoholem, rozgrywająca się w industrialnej scenerii Charkowa Anno Domini 1993. Jedynie słuszna ideologia trzyma się jeszcze całkiem nieźle, dlatego znajdziemy tu Wasię Komunistę, faszyzujące metody perswazji policji państwowej oraz podręcznik rewolucjonisty. Ale już-już czuje się w powietrzu nieśmiały świeży powiew upostaciowany w osobach "reklamowców" Wowy i Wołodii, niuejdżowych kazaniach wielebnego lidera Kościoła Jezusa (zjednoczonego), czy choćby – audycji o Depeche Mode, nadawanej w publicznym radiu. Kulminacją i metaforą udanego mariażu starego z nowym jest – dokonana przez jednego z bohaterów – zamiana teorii permanentnego rozpadu kapitału w teorię permanentnego pochuizmu.

Powieść porównywana była na Ukrainie do "Ulissesa" Joyce'a, "Moskwy-Pietuszki" Jerofiejewa, "Podróży do kresu nocy" Céline'a i innych "kultowych ksiąg drogi".

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Michał | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Literackie dzieło sztuki/HAHAHAHAHAHAHA...!!!/Kolejny opis alkoholowo-narkotycznej libacji gdzieś we wschodniej Europie

Szanowni Państwo - gdy przeczytacie tę książkę, sami będziecie w stanie ocenić, która z powyższych opinii najlepiej ją opisuje, przy czym niekoniecznie trzeba ograniczać się do jednej - każda z w/w. ma rację bytu, a tylko od nas zależy, z którą najbardziej się identyfikujemy.

Radzę ją czytać także w miejscach postronnych, gdyż z autopsji wiem, że jadąc środkiem komunikacji zbiorowej, można rzucać się w oczy - cóż, spazmatyczny śmiech raczej jest rzadko spotykany w takich miejscach. Z drugiej jednak strony był to piękny przykład, że książka może bawić nie gorzej niż telewizja.

emciu | 2012-09-18
K8W | 2016-01-01
Na półkach: Ukraiński, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Jedna z tych książek, która podobała się w trakcie czytania, ale do której raczej nie chce się już wracać. Podobał mi się styl pisania autora, ale nie dojrzałam w nim nic oryginalnego - potoczna mowa, zdania wielokrotnie złożone, błyskotliwa ironia, komizm sytuacyjny, niekończące się strumienie świadomości, w których na pierwszy rzut oka można by się łatwo zgubić, ale czytając, łapiemy się doskonale. Świetnie odtworzony codzienny język mówiony, bez sztuczności i nadęcia. Mimo autobiograficznego charakteru książki, szczerze wątpię, by opisane "przygody" były faktami. W każdym jednak razie wydaje się, że atmosfera środowiska i tychże lat odtworzona z najmniejszymi detalami.
Tak, na marginesie dodam, że Żadan jest reprezentantem sławnego i uważanego za literacką stolicę Ukrainy miasta Charkowa.

Wishezz | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Gdyby nie końcówka, to mogłoby być preludium do Mechanicznej Pomarańczy. Silnie odciśnięta awangarda. Trochę książka - mozaika, nie wiem czy opowiada tak zupełnie konkretną historię - może to nie wada. Jest kilka "filmowych" scen.

Insomnia | 2016-09-10
Kshyshtov | 2016-04-17
Sabaha | 2016-04-10
Night_Erection | 2016-03-18
Serhij Żadan z Nagrodą Angelusa

Ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.