Jasne niejasne

978-83-61298-18-2
hartwig, poezja
poezja
Marcin

Każdy nowy tom tak wspaniałej poetki jak Julia Hartwig jest wielkim wydarzeniem w świecie nie tylko literatury, ale kultury w ogóle. Jasne niejasne to zbiór typowych dla autorki Błysków motywów, refleksji poetyckich, ale też nowych, dotąd niespotykanych w Jej twórczości wątków. Znaleźć w nim można zamyślenie nad paradoksem języka: jasną niejasnością i niejasną jasnością, nad ontologią nazwanego i przewrotnością referencji. Są wspomnienia, przyjaciele i monolog starej jabłoni powalonej przez wiatr. Są ślady wędrówki po Rzymie, jest Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Dante i Tintoretto. Dojrzała mądrość Poetki każe jej też pytać o przemijanie: „co będzie dalej?” i odpowiadać – Nie pytać.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Jasne-niejasne;s,karta,id,158

Medellin | 2016-02-28
Przeczytana: 10 lutego 2016

Wiersze Julii Hartwig odkryłem całkiem niedawno... i zachwycają mnie niezmiernie. Niniejszy tom może nie jest najlepszym w dorobku poetki, ale sporo w nim wierszy, które uchylają nam, czytelnikom drzwi do jej intymnego świata. Nie brak tutaj wierszy związanych z podróżami, m.in. do Włoch i odniesień do ludzi związanych z tym krajem, zarówno współcześnie, jaki i w przeszłości. Polecam.

Joanne | 2016-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2016