Rozmyślania

Tłumaczenie: Marian Reiter
Seria: Biblioteka Europejska
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
7,94 (493 ocen i 45 opinii) Zobacz oceny
10
96
9
96
8
112
7
106
6
53
5
21
4
5
3
3
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ta cis éauton
data wydania
ISBN
8388524771
liczba stron
122
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodał
SliskiePalce

Rozmyślania Marka Aureliusza różnią się znacznie od innych tego typu zapisków. Są nie tylko zbiorem własnych i cudzych myśli, nagromadzeniem aforyzmów i cytatów. Są dialogiem ze samym sobą, solilokwium dyscyplinującym myśli i kształtującym piszącego moralnie. Są rekolekcjami. Ćwiczeniami duchowymi uprawianymi według ustalonej metody, zgodnie z stoicką doktryną.

 

źródło opisu: opis okładkowy

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2580)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1770
Renax | 2016-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2016
książek: 839
Northman | 2015-09-27
Przeczytana: 15 grudnia 2007

Pełen godnych zapamiętania sentencji i aforyzmów zbiór życiowych mądrości i zasad wyznawanych przez prawdziwego Rzymianina. Całość utrzymana jest w duchu stoicyzmu, przez co przedstawione w książce życiowe prawdy nabierają cennego dystansu do rzeczywistości, w której przyszło je spisywać ich autorowi. Książka mądra i aktualna do dnia dzisiejszego.

"Rozmyślania", jak słusznie zauważono w innych opiniach, są na Zachodzie znane i cenione. W pełni na to zasługują. Aktualność książki w odniesieniu do współczesnego kształtu całej europejskiej cywilizacji sprawia, że "Rozmyślania" w pełni zasługują na większą uwagę również w Polsce; odnoszę smutne wrażenie, że tak nie jest, a szkoda. Książka ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Miłośnikom starożytności nie trzeba tej pozycji polecać, podobnie jak każdemu pasjonatowi historii. Polecić ją natomiast należy w gruncie rzeczy każdemu, kto czuje się Europejczykiem, a nie zna tej pozycji. Ta książka jest naprawdę godna uwagi - jak również miejsca...

książek: 428
czytający | 2016-11-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 listopada 2016

Pobyt u boku filozofa na cesarskim tronie nie dłużył mi się zbytnio. Ze słonecznej Italii wraz ze śródziemnomorską aurą przywiozłem pogodę ducha, jakże potrzebną w naszym pełnym niesamowitego przyspieszenia, współczesnym świecie. Będąc świadkiem koegzystencji władzy i umiłowania mądrości, zasłuchałem się w napomnieniach człowieka, który dostrzegał znikomość ludzkiego czasu w porównaniu z wiecznością. Dzięki niemu nauczyłem się ćwiczeń w patrzeniu na świat. A to wszystko po to, aby uświadomić sobie, że nic co pozostaje w zgodzie z naturą nie jest złe. Po to, aby szerzej otworzyć oko mojego umysłu. Aby nie być ślepcem na prawdy, których tłem działania jest przemijanie a końcem śmierć. Przeczytałem porady Marka Aureliusza dlatego, że chciałbym w przyszłości mniej dziwić się światu.

Moja ciekawość została zaspokojona. Tłumacząc naturę wszechrzeczy, udzielono mi lekcji pokory. Uzmysłowiono mi, jak niewielkim wycinkiem istnienia dysponuje każdy z nas w porównaniu z otchłanią...

książek: 915
warszafka | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Zaiste piękne to, mądre i sprawiedliwe. Ale co było aktualne, a przede wszystkim wykonalne w czasach Marka Aureliusza (tym bardziej na jego stanowisku), to nie koniecznie jest możliwe współcześnie. Myślę, że autor nie mógł przewidzieć aż takich zmian cywilizacyjnych, przeludnienia, zawrotnego tempa życia, braku pracy, szerzenia się nienawiści  etc. Trudno dziś osiągnąć czy wypracować taki stan ducha i równowagi jaki polecał w swoich „Rozmyślaniach” cesarz. Owszem można starać się wprowadzać w życie jak najwięcej z wymienionych w książce zasad, wartości i myśli, ale według mnie przeciętny współczesny człowiek jest w stanie wykorzystać tylko niewielki ułamek tych mądrości.
Jednakże, pomimo uwag, warto przeczytać. Polecam szczególnie tym, którzy dążą do bycia istotą idealną i przykładnym obywatelem. Jak dla mnie zbyt idealistyczne i miejscami trochę naiwne.

książek: 324
Balcar | 2019-03-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2019

Największą zaletą "Rozmyślań" Marka Aureliusza jest ich ponadczasowość i uniwersalność. Niby książka powstała ponad 1800 lat temu, ale wciąż w jakimś stopniu jest aktualna i dalej przyjemnie się ją czyta. Gdyby cesarz żył w dzisiejszych czasach to pewnie zostałby youtuberem albo innym trenerem personalnym, Dzieło Marka Aureliusza to zbiór porad, aforyzmów, mądrości, często zaczerpniętych z dzieł innych autorów. Przebija się z nich pewna obojętność wobec ludzkiego losu, ale też umiłowanie spokoju, pogodzenia się z naturą. Książka sama w sobie warta przeczytania, zagłębienia się w nią. Podobają mi się idee w niej zawarte, kroczenia drogą zgodną z własnym sumieniem. Patrząc jednak z dzisiejszej perspektywy, pewne fragmenty mogą być krytycznie odbierane i nie każdemu się spodobają. Sam autor jawi się jako dobry i skromny władca, dbający o swoich poddanych oraz państwo. Ale no właśnie, czy my dzisiaj potrafilibyśmy tak spojrzeć na niektóre tematy państwowe jak Marek Aureliusz? Śmiem...

książek: 572
gorzka | 2011-05-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2001 rok

Gdyby ktoś miał ochotę odpocząć od beletrystyki i jednocześnie zająć się lekturą nieco ambitniejszą ale nie nazbyt trudną, poleciłabym mu "Rozmyślania" Aureliusza. Zbiór składa się z rozmaitych sentencji, maksym życiowych i przeróżnych wskazówek ubranych w słowa aforyzmu. Lektura jest bardzo ciekawa i pobudzająca do myślenia, a być może i do twórczości własnej. Książka Aureliusza jest dobra do czytania w sposób podobny do poezji: trudno w ciągu jednego wieczora przeczytać cały zbiór wierszy i jednocześnie delektować się wszystkimi na raz, co innego, jeśli co jakiś czas zerkniemy do tomiku i przeczytamy jednen lub dwa utwory. "Rozmyślania" również należą do książek, które trzeba pomału i z namysłem "smakować".

książek: 1242

"Filozofia jest bezużyteczna, jeśli nie leczy cierpienia duszy." - Epikur. Jaka jest zatem filozofia Marka Aureliusza i jaki wzór człowieka jawi się z kart jego "Rozmyślań"? Właściwie to wydaje mi się, że człowiek, o którym Marek Aureliusz w książce tej pisze, sam jest już filozofem - specjalistą od życia w spokoju ducha, nie targanym przez namiętności, gardzącym zarówno bólem czy przykrością z jednej a pożądaniem i rozkoszą z drugiej strony - gdyż i jedne i drugie są dlań namiętnościami. Człowiek to rozumny, sprawiedliwy a społeczny. Z góry jakby patrzący na sprawy ludzkie i z zadowoleniem przyjmujący zrządzenia losu czy natury, czyli sprawy boskie. Marek Aureliusz bardzo dużo pisze tutaj o wzajemnych powiązaniach ludzi - czy to jako społeczeństwo, czy też bardziej konkretnie a więc jak powinniśmy na ludzi patrzeć i się z nimi obchodzić. Rozważa wszystko to, co w relacjach przynosi człowiekowi zgubę, którą z resztą sam na siebie nakłada poprzez swoje sądy - czyli...

książek: 633
Andrzej | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Książka Aureliusza ze wszech miar godna polecenia dla każdego, kto potrafi zadać sobie pytanie-zadanie "Jak żyć?". Myśli cezara-filozofa są o tyle wyjątkowo cenne, że skoncentrowane są na realiach życia wśród ludzi, ludzi czasem dobrych, czasem złych, omylnych, a mimo to wciąż będących naszymi braćmi i siostrami w rodzinie wszechświata. Poruszyło mnie na przykład porównanie człowieka izolującego się od innych do odciętej od konara gałęzi, przy czym człowiek, w przeciwieństwie do odciętej gałęzi, może się opamiętać i na nowo włączyć w całość.
W ostatecznym rozrachunku moją uwagę szczególnie przykuły myśli pobudzające do działania dla dobra ludzi wokół nas, niezależnie od tego, jacy by oni nie byli, w ramach realizacji ideału człowieka - istoty społecznej (dzoon politikon).
Jestem przekonany, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie, każdy może razem z Aureliuszem trochę porozmyślać nad życiem, z pożytkiem dla siebie i ludzi wokół. Polecam zwłaszcza jako prezent dla ludzi...

książek: 202
Gracjan Triglav | 2018-01-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Rozmyślania (do siebie samego)

Zapiski Marka Aureliusza datowane na ostatnia dekadę jego życia – lata 170-180 –upublicznione dopiero w okresie renesansu, w łacińskim przekładzie. W oryginale spisywane przez cesarza w grece (języku filozofów).

Prywatne notatki dotyczące spraw egzystencjalnych: własnych niepokojów, frustracji, zapatrywań religijnych, trudnych dociekań, założeń społecznych. Prowadzone celem uporządkowania myśli i zdefiniowania podglądów, na bieżąco – jakby w ramach intelektualnego dziennika. Wiele tematów i refleksji się powtarza. Autor stara się oddać coś lepiej, podjąć temat inaczej lub – najwyraźniej – nie ma pewności czy już daną kwestię analizował. To nie tyle kompletne dzieło literackie co forma ćwiczeń z samym sobą, uszlachetniającego monologu. Bywa że rozdzialiki nie są w pełni jasne. Zdania brzmią jak wyrwane z kontekstu, zapisane zbyt archaicznym językiem lub zagmatwane przez skrybów, powielających dorobek intelektualny cesarza. Ogólnie jednak są dość...

książek: 172
Monsoon | 2013-08-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Marek Aureliusz obok Seneki Młodszego jest najbardziej znanym stoikiem. To co pisał jest nam dziś bliskie z kilku powodów. Ludzkie lęki nie zmieniły się. Nadal obawiamy się reakcji innych na nasze działania, nadal staramy się zrozumieć świat i szukamy odpowiedzi. Nadal zatrważa nas myśl o śmierci, o braku naszego ja. Wciąż na nowo zadajemy sobie pytanie „Kim jest ja?”(str.158). Czytając „Rozmyślania” zdałam sobie sprawę, że człowiek z przed 2 tysięcy lat jest mi bliski. Był kimś z kim chętnie pogawędziłabym przy kawie. Przeraża mnie myśl, że niewiele z jego nauki wprowadzono w życie. Świat nadal jest okrutny. Niby zachwycają nas jego mądrości ale nie robimy z niego użytku.
Przyjęta przez Marka Aureliusza konwencja pisania „ do samego siebie” ma głębokie działanie terapeutyczne. Christophe Andrè w świetnej książce „ Niedoskonali,wolni, szczęśliwi” przywołuje stoików jako tych, którzy zapoczątkowali sztukę dialogu z samym sobą. Umiejętność ta pozwala uspokoić umysł, a Marek...

zobacz kolejne z 2570 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd