Thorgal: Barbarzyńca

La Barbare
Wikingowie, przygoda, fantasy
komiksy
Paweł

Bezpośrednia kontynuacja losów Thorgala i jego rodziny z tomu 26: "Królestwo pod piaskiem". Autorzy wprowadzają czytelnika w świat średniowiecznego Cesarstwa, ukazanego na wzór bizantyjski. Bohaterowie nadal przebywają w Afryce, tyle że nie są już wolnymi ludźmi - trafili w ręce łowców niewolników. Zostali sprzedani zarządcy prowincji należącej do Cesarstwa. Thorgal zostaje zmuszony do wzięcia udziału w zawodach polegających na polowaniu na ludzi, ale dzięki swojej niepospolitej umiejętności posługiwania się łukiem wychodzi z nich cało. Gubernator dostrzega talent Thorgala i rozkazuje mu reprezentować swoją prowincję w zawodach łuczniczych. Osiągnięcie sukcesu nie będzie jednak wcale łatwe...rzy okazji Thorgal musi uwolnić swoją rodzinę, która jest gwarantem jego wierności wobec gubernatora.

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Po wielu trudach Thorgal przybywa do krainy, która ewidentnie nasuwa skojarzenia z jakąś rzymską prowincją w czasach starożytnych. Historia Cesarstwa Rzymskiego to jeden z moich ulubionych okresów w historii i wydawałoby się, że ten komiks powinien być mi szczególnie bliski, a jest zupełnie odwrotnie. Ledwo przebrnęłam przez tę historię... Zdecydowanie bardziej odpowiadają mi mroźne klimaty Skandynawii jeśli chodzi o lokalizację przygód Thorgala.

książek: 1981
Jowi | 2014-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2014

I oto tom 27 Thorgala nareszcie przeczytany i znów według mnie - rewelacja! Kreska w starym, dobrym stylu, scenariusz - bardzo dobry, krótko mówiąc komiks jak zawsze wciąga. Po poprzednich, dramatycznych przygodach i tym razem Thorgal i jego rodzina w drodze do Northlandu wpadną w niezłe tarapaty, schwytani i sprzedani jako niewolnicy jednej z rzymskich prowincji, będą musieli walczyć o wolność. Thorgal staje się "zwierzyną" łowną w okrutnej grze dla arystokratów.Jednakże dzięki swoim umiejętnościom łuczniczym wkrótce to "barbarzyńca" zaczyna polować na myśliwych... Ciekawa fabuła - tym razem autorzy umieścili akcję w granicach Cesarstwa Rzymskiego, bogactwo szczegółów, rysunki ładnie dopracowane. Daję 8 i oczywiście polecam ogromnie!:)

Karolina | 2013-10-01
Przeczytana: 30 września 2013

Thorgal i jego bliscy właśnie zostali niewolnikami. Aaricia, Louve i Jolan należą do gubernatora, a Thorgal, nazywany przez wszystkich Barbarzyńcą, zostaje zmuszony do wzięcia udziału w turnieju dla młodzieńców z bogatych domów – jako zwierzyna łowna. Wychodzi z tej próby zwycięsko i w zamian odzyskuje wolność i rodzinę, choć ci nadal pozostają niewolnikami. Aby zmusić go do wygrania ważnego imperialnego turnieju, gubernator ofiaruje Aaricie, Jolana i Louve jako prezent dla cesarza. Żeby się z nimi znów spotkać Thorgal musi wygrać konkurs, dzięki czemu zostanie przyjęty do cesarskiej służby, a jego prowincja otrzyma roczne ulgi podatkowe. Tylko z grubsza opowiedziałam niemal całą historię: mnóstwo w niej okrutnych wątków i nawiązań do Cesarstwa Rzymskiego. I mamy budowanie kolejnej przygody, która rozłoży się na kilka kolejnych części. Co tu nie lubić?

Endriux | 2014-03-06

Wzwyżka formy(choć po naprade kiepskim poprzedniku nie było to aż tak trudne) ale tylko ze strony Van Hamme, który jednak ratuje się serwując ogrzewane kotlety. Świadomie nawiązuje do "Łuczników" - w obiegowej opinii najlepszego albumu. Rosiński niestety, ale znów bez formy.

MadameShepard | 2014-02-14

Powtórka z "Łuczników"? Nie, dziękuję. Ciężkostrawna, choć i tak lepsza niż 3 poprzednie części. Tu zaświtała mi nieśmiała myśl, że może jeszcze jest nadzieja dla serii "Thorgal".

| 2013-10-12

Nieszczęsne kobiety, wszystkie źle kończą przy naszym barbarzyńcy.

kol2 | 2012-01-02

Klasyk komiksu.