Thorgal: Niewidzialna forteca

Wydawnictwo: Egmont Polska
La forteresse invisibl
komiksy
Paweł

Dziewiętnasty album fantasy o przygodach Thorgala, rozgrywający się bezpośrednio po zdarzeniach opisach w tomie "Słoneczny miecz". Thorgal ucieka na wschód, w tajgę. Tam, podczas pożaru lasu, traci świadomość i przenosi do niewidzialnej fortecy. Od tego momentu bohater zaczyna przypominać sobie zdarzenia z własnej przeszłości i zastanawiać się, czy jest tylko zabawką w rękach bogów, czy też sam rządzi swoim losem. Co w tym albumie jest tworem wyobraźni Thorgala a co jawą?...

źródło opisu: https://swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,856.html

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Niewidzialna forteca" to jeden z moich ulubionych komiksów tej serii. Uwielbiam go nie tylko ze względu na to, że Thorgal i Kriss znowu są centralnymi postaciam historii, ale też dlatego, że pojawia się w nim cała plejada bohaterów znanych z poprzednich części...Slivia,Tjal, Jarlewing, wąż Nidhogg, Jadawin, Shaniah i wielu wielu innych...to taki powrót do korzeni...

Wkp | 2014-07-21

Thorgal wędruje z Kriss, ale ich drogi rozchodzą się. Przypadkiem spotyka staruszkę, która mówi mu, jak może sprawić, by bogowie przestali go doświadczać. Musi jednak odnaleźć Niewidzialną Fortecę...

I znów kolejny, typowy do bólu Thorgal. Nie znalazłem w nim nic, co by mnie urzekło, zachwyciło, fabuła okazała się przewidywalna od samego początku, znużyła wręcz. Kreska zadowoliła, jak zawsze zresztą, ale nie samą kreskę ma komiks do zaoferowania.

Nie rozumiem czemu ten, jak większośc poprzednich Thoragl, ma takj wysokie noty. Chyba jedynie przez kultowość, bo wyższych wartosci ani nawet rozrywki na naprawdę dobrym poziomie, nikt tu nie uświadczy.

Kriss, niechcący, uświadamia Thorgalowi, dlaczego być może odszedł od rodziny i że jednak chce wrócić. Tyle że przewrotny los Thorgala nie odpuści mu tak łatwo, a zakochana w nim Kriss dorzuci swoje trzy grosze.

Fabularnie ten album podobał mi się znacznie bardziej od poprzednich dwóch. Thorgal był bardziej sobą, Kriss znowu pokazała pazurki. Niestety gdzieś w połowie kreska Rosińskiego zrobiła się dziwnie niedbała. Jakby rysował w pośpiechu? Szkoda, bo z wydarzeń w samej fortecy można by zrobić dzieło sztuki.

Jowi | 2014-07-06
Przeczytana: 02 lipca 2014

Kolejne spotkanie z Thorgalem i jego niesamowitymi przygodami. Tom 19 tym razem bardziej nawiązujący do legend i skandynawskiej mitologii. Thorgal, jak już wiemy, postanowił opuścić rodzinę, kierowany dość dziwnymi ale jednak szlachetnymi pobudkami, pragnie, by Aaricia, Jolan i Louve żyli w spokoju, z dala od nieszczęść i zła tego świata, a wymazanie swojego imienia z pamięci bogów ma sprawić,że bogowie o nim zapomną, zapomną też o jego rodzinie i tym samym już nigdy nie będą ich prześladować. Jak można się spodziewać, pomysł Thorgala będzie miał zaskakujące zakończenie i zupełnie inne od zamierzonego efekty.. Tom bardzo dobry, moim zdaniem jeden z lepszych. POLECAM każdemu, kto jeszcze Thorgala nie zna i wszystkim, którzy go znają i uwielbiają. Znowu ogromne brawo dla duetu Rosiński-Van Hamme ! :)

Xinjin | 2018-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

Od tej części przygody Thorgala (teraz już na kilka następnych zeszytów Shaigana) zaczynają zjazd w dół niczym po pochylni. "Niewidzialna Forteca" to jeszcze komiks na wysoką ocenę, ze zmieniająca się jak w kalejdoskopie akcją, miejscem fabuły wyróżniającym się na tle wszystkich innych zeszytów oraz bardzo dobrym pomysłem na rozliczeniem się z przeszłością głównego bohatera. Kreska już nie ta ale trudno, żeby była taka jak w poprzednich kultowych częściach... To co broni "Fortece" to ciekawy koncept, a pojawienie się dobrze znanych postaci z innych części jest osobiście dla mnie bardzo satysfakcjonujące.

Karolina | 2013-09-26
Przeczytana: 25 września 2013

Mam dziwną intuicję odnośnie tej serii. Nie zdążyłam dobrze ponarzekać, że Thorgal bezsensownie opuścił rodzinę, a ten już postanowił wrócić. Jest sposób, aby znów być z bliskimi i jednocześnie nie narażać ich na niebezpieczeństwo, ale oczywiście wiąże się to z niebezpieczną wyprawa. I zmienia przeznaczenie, a to może mieć nieodwracalne skutki.
Tak jak przewidziałam zaczyna się kolejny ciekawy cykl na kilka części. Z pewnością połknę je błyskawicznie.
Zastanawiałam się ostatnio, co mnie tak wciągnęło w serię Thorgala. Nigdy nie byłam specjalną fanką komiksów, a po te zeszyty sięgnęłam dla poćwiczenia francuskiego. Z pierwszymi były to raczej ciekawe przygody. Później zaczęła budować się wielka saga postaci i mimo ze nie jestem za przedzielaniem zeszytów dziwnym zbiorem historii z dzieciństwa Thorgala to nawet one maja sensowne uzasadnienie. Wszystko później się łączy. Czytelnik ma poczucie, że żyje razem z bohaterami, a oni maja jakieś realne wspomnienia i historie. Drugim...

Endriux | 2014-02-18

Tendencja wzwyżkowa utrzymana więc kolejny dobry album. Ciekawa fabuła i chyba ostatnie dobre rysunki w wykonaniu Rosińskiego i jeszcze to zakończenienie poprostu mega.

Betoniarka | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Absolutnie nie chcę spoilerować - powiem tylko tyle, że takich postaci i takiego zwrotu akcji na sam koniec to ja się nie spodziewałam. Polecam.

MadameShepard | 2014-02-14

Jeszcze słabsza część niż "Słoneczny miecz" z jeszcze bardziej niedorzeczną fabułą. Ta część jest także fatalnie narysowana.

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1986 rok

Pierwszy prawdziwy komiks mojej młodości (nie licząc Funky Kovala z Fantastyki). Super pomieszanie rożnych wątków i historii (łącznie z Dänikenem i wikingami). Świetna krecha i proporcje, fachowa robota.
Szkoda, że nie można się tam wrócić :-(