Thorgal: Upadek Brek Zarith

La chute de Brek Zarith
thorgal, rosiński, komiks
komiksy
Paweł

Tom szósty przygód Thorgala Aegirssona. Dokończenie wątków z albumów Czarna Galera i Ponad Krainą Cieni: bohater, wspierany przez wikingów i księcia Galathorna, przybywa do królestwa Brek Zarith, żeby uwolnić Aaricię więzioną przez tyrana Schardara. Ale król Brek Zarith wcale nie zamierza się łatwo poddać...

źródło opisu: Egmont 2001

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,898.html

Łędina | 2017-02-22

Szósta część komiksowej serii o przygodach Thorgala Aegirssona. Dokończenie wątków z albumów Thorgal: Czarna galera" i "Thorgal: Ponad krainą cieni". Bohater, wspierany przez wikingów i księcia Galathorna, przybywa do królestwa Brek Zarith, żeby uwolnić Aaricię więzioną przez tyrana Schardara. Ale król Brek Zarith wcale nie zamierza się łatwo poddać.

Jean Van Hamme - ukończył Akademię Ekonomiczną, studiował również dziennikarstwo, zapewne ze względu na zamiłowanie do pisania. Obecnie nie sposób zliczyć, z iloma rysownikami współpracował. Polskiemu czytelnikowi jego nazwisko znane jest głównie dzięki udanemu partnerstwu z Grzegorzem Rosińskim. Za swe dzieła otrzymał ponad czterdzieści nagród, m.in. w Belgii, Francji, Kanadzie i Hiszpanii. Oprócz tego pisał sztuki teatralne i powieści. Na podstawie jego komiksów nakręcono dwa seriale telewizyjne: "Largo" oraz "Piwny smak miłości".

Grzegorz Rosiński - ukończył Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po...

Lubię te części serii Rosińskiego, w których nawiązuje on do znanych z wcześniejszych numerów postaci, szczególnie jeśli te postacie mają znaczący wpływ na życie głównego bohatera. W "Upadku Brek Zarith" pojawia się jeden z bardziej ludzkich (w moim odczuciu) wikingów, przyjaciel Thorgala- Jorund Byk.

Jorund Byk był jednym z pozytywniejszych przywódców wikingów (nie licząc Leifa Haraldsona). On jeden nie wypominał Thorgalowi jego pochodzenia, nie uważał go za bękarta, czego dowodem może być relacja z ich spotkania na galerze księcia Veronara. Zasiadł na tronie po śmierci Gandalfa Szalonego. Zginął w królestwie Brek Zarith - zgubiło go nadmierne umiłowanie do złota... zresztą sam zwykł mawiać: "złoto i krew smakują równie wspaniale, a prawdziwy wiking stawia czoło swoim wrogom w pełnym świetle"...no i niestety właśnie to światło dzienne ich zgubiło...
Komiks zapewne na niższym poziomie niż dwa wcześniejsze, ale i tak wart przeczytania.

Wkp | 2014-01-23

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ CXIX

Brek Zarith rządzi uzurpator. Przetrzymuje on Aaricię, a Jolana, syna jej i Thorgala, wykorzystuje dla jego mocy. Prawowity następca tronu, wraz z wikingami i rządnym zemsty Thorgalem, przybywa odzyskać, co mu się należy…

Thorgal to kultowa seria. Najpopularniejsza w Europie seria komiksowa, którą w Polsce darzy się szczególnym uwielbieniem. I choć moim zdaniem, takie traktowanie przygód dzielnego wikinga i syna gwiazd zarazem jest przesadne, to muszę docenić cykl. Nie mniej ten tom, kończący tzw. Trylogię Brek Zarith, jest zdecydowanie jednym z najsłabszych w serii, pozbawionym polotu i przez większą część, mimo akcji, po prostu nudnym, sztampowym i pustym. Brak w tym tego, czego oczekiwałbym po tej historii, nie mniej rysunki Rosińskiego podnoszą moją ogólną ocenę na 6 gwiazdek. Co nie zmienia faktu, że album ten, to rzecz jedynie dla fanów.

Maynard | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Zakończenie trylogii Brek Zarith, w raczej kiepskim i przewidywalnym stylu. Widać, że autorzy dopiero się rozkręcali a miejscami nie mieli wręcz pomysłów i powielali już te wykorzystane (Biegający w kółko Thorgal atakowany znienacka przez przeróżne stwory, Thorgal wspinający się po murze twierdzy itd.). Jedyny plus to nawiązanie do Archimedesa i obrony portu w Syrakuzach oraz dziwne zdolności Jolana. Notabene jak do licha Thorgal mógł zapomnieć że jego żona była w ciąży? :-)

dracoolla | 2013-08-22

Mój ulubiony komiks! Bardzo wciągająca, świetnie opowiedziana historia a do tego wspaniałe grafiki.

kol2 | 2012-01-02

Klasyk komiksu.

Karolina | 2013-09-02
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Nie żebym spodziewała się czegoś bardziej spektakularnego, ale miałam nadzieję, ze tym razem zły charakter wykaże się jakąś głębią, a pokonanie go będzie wymagać choć trochę wysiłku. Widać to za wiele jak na 50 stron komiksu. Cała reszta jest jednak sensownie ułożona i nawet jeśli trochę wyświechtana, czyta się dobrze.

Endriux | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Niestety ten tom jest troche rozczarowujący względem dwóch poprzednich. Rosiński też jakby sie troche mniej przykładał. Długo wyczekiwany Shardar jest okrutny i bezwględny, ale jakoś był mi zupełnie obojętny. Przyjemna lektura, lecz jednak czegoś w niej zabrakło.

SaintBase | 2017-06-22
Na półkach: Komiks, Posiadam, Przeczytane