Zaginiona wyspa

Lost Laysen
8371203659
Wspomnienia, Listy
Arek

Autorka „Przeminęło z wiatrem”, jednej z najpopularniejszych powieści dwudziestego wieku urodziła się i zmarła w Atlancie (1900-1949). Po zakończeniu kariery dziennikarskiej, przerwanej z powodu wypadku, rozpoczęła pisanie powieści, która przyniosła jej sławę i stała się kanwą głośnego filmu z Clarkiem Gable’em i Vivien Leigh w rolach głównych. „Zaginiona wyspa”, która powstała dziesięć lat przed tą słynną powieścią, została odnaleziona niczym list w zakorkowanej butelce i przeczytana po pięćdziesięciu latach. Dwa niebieskie zeszyty wraz z pięćdziesięcioma czarno- białymi zdjęciami Mitchell i jej przyjaciółek oraz piętnastoma listami do jej długoletniego przyjaciela Henry’ego Love Angela znalazł wśród starych rodzinnych dokumentów jego syn, Henry Angel.

castagna | 2015-01-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2015

tak jak większość - zakochałam się w twórczości Margaret Mitchell, czyli "Przeminęło z wiatrem" od razu dołączyło do moich ulubionych pozycji

książkę znalazłam w pobliskiej bibliotece, która została zakupiona z pieniędzy ofiarowanych przez Koło Przyjaciół Biblioteki (bardzo dziękuję!), podeszłam oczywiście do tej pozycji sceptycznie

nowela mnie nie zawiodła, bo nie spodziewałam się nie wiadomo czego, historia świetnie ukazana, no powiedzcie... kto tak teraz kocha? i która kobieta tak "walczy" o swój honor? co za czasy! język, moim zdaniem, jest piękny, a kochana Peg "Zaginioną wyspę" napisała a wieku szesnastu lat (niesamowite!) w niespełna miesiąc

do drugiej części książki podchodziłam ostrożnie, z jednej strony nie widziało mi się czytanie listów (w końcu to prywatna własność), a jak wiadomo, Margaret prosiła męża o spalenie jej listów (po jej śmierci), opowiadań i innych zapisków, ponieważ nie chciała, aby jej życie było "dla wszystkich", a tutaj właśnie mamy...

pUlla | 2015-05-20
Na półkach: Przeczytane, Bardzo dobre

Przeczytałam, chociaż powinnam wcześniej wziąć się za "Przeminęło z wiatrem". Jednak było interesująco, choć nie zachwycająco.

anka | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 lipca 2013

W "Przeminęło z wiatrem" zakochałam się od pierwszych stron i jakie było moje rozczarowanie, gdy po przeczytaniu wszystkich trzech tomów dowiedziałam się, że Margaret Mitchell nie napisała więcej żadnej książki. I oto całkiem przypadkiem wpadła w moje ręce "Zaginiona wyspa". Opowiadanie -nie da się ukryć -zawiodło mnie. Cały czas porównywałam je do wspaniałego "Przeminęło z wiatrem", jednak nota biograficzna oraz prywatne zdjęcia i listy autorki, składające się na drugą część tego wydania, zmieniły moje nastawienie do opowiadania, gdy okazało się, że Mitchell w chwili pisania "Zaginionej wyspy" miała zaledwie 16 lat. Nieznane fakty z życia autorki i zdjęcia z młodości są dobrym uzupełnieniem dla tego nieznanego wcześniej opowiadania. Nie można powiedzieć, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów Mitchell, jednak z pewnością, będzie dla nich nie lada ciekawostką. Sześć gwiazdek to może zawyżona opinia ze względu na samo opowiadanie, ale nota wydawcy podbija ocenę.

mgiełka | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Opowieść o Billim Dunkanie nieszczęśliwie zakochanym w "małej Damie" jakoś mnie nie urzekła.On-męski,silny,porywczy,często wdający się w bijatyki,będąc niejako na wygnaniu,pracuje na statku transportowym.Ona 19-letnia kobieta z wyższych sfer,przybywa (wraz z przyjacielem)na odległą wyspę w charakterze misjonarki.Dramatyczne zakończenie,obrona honoru i kobiecości oraz znikająca wyspa.
Ciekawsza wydała mi się nota na temat autorki,oraz autentyczne kopie jej listów do jednego z wielbicieli.Rzeczywiście można było znaleźć odniesienia z życia Margarett Mitchell do "Przeminęło z wiatrem" i "Zaginionej wyspy". Jednak opinia (znajdująca się w książce),mówiąca,iż owe listy odkrywają istotne fakty oraz tajemnice autorki jest mocno przesadzona.

halohala | 2014-05-10

Wiedziałam, czego mam się spodziewać-ot, pensjonarskie opowiadanko.

MAW | 2011-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka opowiada o "Małej Damie" , która na końcu postanawia się zabić, bo ceni swój honor wyżej niż własne życie. Autorka moim zdaniem, wtedy zaledwie 16 letnia, zrobiła bardzo dobrą robotę. W książce tej, spodobał mi się język postaci, pomimo tego, że na tamten czas, nie było to nic odkrywczego, przecież takim językiem ludzie posługiwali się na co dzień, to jednak urzekło mnie to. Innym plusem, jak dla mnie, jest to jak autorka ukazała postacie, nie będę tego opisywać, jeżeli ktoś jest naprawdę ciekawy, to na pewno z chęcią przeczyta :)

Marta | 2015-02-18

Sięgnęłam z ciekawości i szacunku dla autorki, książka może być jednak nie jest żadnym wielkim dziełem.

konewka2311 | 2016-11-10
Megi_86 | 2016-02-27