Procesy o czary w Polsce w wiekach XV - XVIII

Wydawnictwo: Universitas
9788324209217
historyczna

Oferowana praca jest pierwszą syntezą dziejów prześladowania czarownic po blisko 60 latach. Poza czarownicami głównym bohaterem pracy jest wspólnota lokalna i jej przedstawiciele, którzy sprawują na danym terenie sprawiedliwość, i którzy w określonych warunkach decydują się na wdrożenie procesu o czary przeciw jednej ze swoich współmieszkanek. Autorka przeprowadziła imponującą kwerendę w źródłach i literaturze, zarówno europejskiej, jak przede wszystkim w zbiorach polskich. Na uwagę zasługuje zapoznanie się z literaturą środkowoeuropejską (czeską, słowacką i węgierską), dzięki czemu praca ma charakter prawdziwie europejski. Rok wydania: 2008,

Elaine | 2014-11-21
Przeczytana: styczeń 2012

"Czary często były uważane, przynajmniej przez sceptyków, za przestępstwo wyimaginowane, za wytwór fantazji, pozbawiony realnych podstaw. Osoby zaś sądzone za czary uważano za ofiary oszukańczego sądownictwa i represyjnego systemu prawnego. Czy wnioski te były uzasadnione? Czy wynikiem ogólnoeuropejskiego polowania na czarownice było skazanie tysięcy ludzi, którzy nie popełnili żadnych przestępstw, czy też czarownice rzeczywiście winne były niektórych z zarzucanych im czynów?"

Praktyki magiczne i czary od dawna syciły wyobraźnię społeczeństwa. Masowe prześladowania osób podejrzanych o ich praktykowanie z pewnością należą do mrocznych kart europejskiej historii. Wówczas utrzymywano wierzenia w czarownice, obdarzone nadzwyczajną i tajemniczą mocą czynienia zła. Przekonanie to stopniowo rozpowszechniło się niemal na całym kontynencie. Głębokie korzenie tych poglądów sięgają czasów średniowiecza, kiedy wiara w świat demonów i królestwo ciemności towarzyszyła niemalże w każdej...

Aleksandra Ziober | 2013-12-11
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najlepszych prac dotycząca prześladowań czarownic w dawnej Rzeczypospolitej. Pani Pilaszek zastosowała najnowsze metody badań i nowe spojrzenie na omawiany przez nią problem. Pozycja obowiązkowa dla osób zajmująca się czarami i magią, a także życiem codziennym w XVI-XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Reyka | 2015-08-09
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Czytnik
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Książka zawiera bardzo dużo ciekawych informacji. Jednak styl w jakim została napisana nie bardzo mi przypasował.

Patrycja | 2015-10-01
Na półkach: Historia, 2015, Przeczytane