Zakwitł szkarłatny kwiat

Okładka książki Zakwitł szkarłatny kwiat Anna Lisowska-Niepokólczycka
Okładka książki Zakwitł szkarłatny kwiat
Anna Lisowska-Niepokólczycka Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Teologii Katolickiej Cykl: Jest tu chłopiec (tom 2) powieść przygodowa
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Cykl:
Jest tu chłopiec (tom 2)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademii Teologii Katolickiej
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
Tagi:
wiara przygoda historia
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
414
414

Na półkach: ,

Świąteczny czas sprzyja na kontynuowanie serii "Jest tu chłopiec" Anny Lisowskiej - Niepokólczyckiej. Tom drugi "Zakwitł szkarłatny kwiat" to kontynuacji wspomnień Brunona z Kwerfurtu m. in. o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha i św. pięciu braci męczenników, których obecnie nazywamy braćmi międzyrzeckimi.

Po śmierci Ottona III Bruno z Kwerfurtu musiał poszukać dla siebie nowej drogi. Powracanie do obrazu stworzonego sobie w dzieciństwie (wcielenie się w chłopca, który na spotkanie z Jezusem poszedł z pięcioma chlebkami jęczmiennymi i dwiema rybami) już nie działało. Na dworze Henryka, nowego króla Niemiec nie był mile widziany. Jednak złożona Ottonowi i Bolesławowi obietnica ewangelizacji pogan przy granicy z państwem Polan i założenia w Sandomierzu nowej, polskiej i niezależnej od Niemiec diecezji oznaczała, że jako duchowny niemiecki musiał mieć zgodę swojego króla i musiał zostać biskupem. Poza tym niepokoił się o los Benedykta, Jana i Barnaby, którzy za jego przyczyną udali się do Polski. Miał do nich wkrótce dołączyć, a zgody na wyjazd wciąż nie otrzymał.
Papież Sylwester II powierzył mu paliusz i zgodę na wyświęcenie na biskupa, więc Bruno ruszył w drogę do Magdeburga, by uzyskać święcenia biskupie. Jednak zarówno Henryk II, jak i sam arcybiskup Magdeburga okazali się temu nieprzychylni, widząc w Brunonie poplecznika Bolesława. Na zaszczytny tytuł czekał 2 lata, kontynuując spisywanie historii życia Adalberta, czyli świętego Wojciecha, męczennika i patrona Polski.
Bruno jednak nadal nie otrzymał zgody na wyjazd do Polski ze względu na stan wojny między Niemcami i krajem Polan.
Udał się zatem na Węgry, gdzie pełnił działalność misyjną, ale i spotykał się z biskupem Anastazym-Astrykiem. Dzięki tym kontaktom dowiedział się o męczeńskiej śmierci pięciu benedyktynów w okolicach Międzyrzecza. I to ostatecznie zdecydowało, że Bruno ruszył do Polski, na dwór księcia Bolesława. Ale i tam nie spotkał się z przychylnym przyjęciem...

Podobnie do "Wędrując przez równinę" tom drugi też jest bogato zdobiony ilustracjami Witolda Parzydło. Dają one wyobrażenie scen opisanych w książce.

Po raz kolejny Anna Lisowska - Niepokólczycka przeniosła czytelnika do początków historii państwa polskiego. Zrobiła to w bardzo wymowny i obrazowy sposób, zapewniając jednocześnie moc przeróżnych emocji, ale też przybliżając wartości, o których coraz bardziej zapominamy, albo uznajemy je za wady lub swoją małość. Zwróciła zatem uwagę na pokorę, męstwo, sprawiedliwość, odwagę, ale i posłuszeństwo. Wyobraźnia mocno działa podczas opisu drastycznych scen śmierci św. Wojciecha czy św. braci męczenników. Czytelnik lepiej w ten sposób rozumie, dlaczego kościół katolicki czci tych zakonników i uznaje za świętych.

Przyznaję, że dzięki tej książce sporo się dowiedziałam, bo w trakcie lektury zgłębiałam teksty źródłowe lub historyczne, by poznać lepiej tamtą część historii Polski. Do tej pory na przykład nic nie wiedziałam o pierwszy polskich męczennikach. Byłam przekonana, że pierwszym był św. Wojciech, a to nieprawda, bo Wojciech był Czechem, którego swoi nie przyjęli, bo pochodził z niemiłego im rodu Sławnikowiców. Okazuje się, że pierwszymi polskimi męczennikami byli benedyktyni Izaak i Mateusz oraz ich pomocnik Kryspin. Są też pierwszymi pochodzącymi z Polski świętymi.

Bardzo polecam tę lekturę, nie tylko po to, by poznać kawał historii Polski, ale również po to, by uświadomić sobie początki chrześcijaństwa na naszych ziemiach i by powrócić do tego, co ważne, a nie małostkowe.

Świąteczny czas sprzyja na kontynuowanie serii "Jest tu chłopiec" Anny Lisowskiej - Niepokólczyckiej. Tom drugi "Zakwitł szkarłatny kwiat" to kontynuacji wspomnień Brunona z Kwerfurtu m. in. o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha i św. pięciu braci męczenników, których obecnie nazywamy braćmi międzyrzeckimi.

Po śmierci Ottona III Bruno z Kwerfurtu musiał poszukać dla siebie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane
    5
  • Ulubione
    3
  • Wyzwanie LC 2022
    1
  • Uczta dla wyobraźni
    1
  • Złodzieje czasu
    1
  • 2009 Nabytki
    1
  • Ani prośba, ani groźba, ani przekupstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zakwitł szkarłatny kwiat


Podobne książki

Przeczytaj także