Daleko od szosy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Franciszek

Leszek Górecki nie umie znaleźć sobie miejsca na wsi - ciasno mu i jak twierdzi, brak mu odbicia. Marzy, żeby zostać kierowcą. Opuszcza wieś i najładniejszą w okolicy dziewczynę. Na Śląsku pracuje jako robotnik, kończy kurs samochodowy i wkrótce prowadzi wywrotkę. W czasie wakacji w rodzinnej wsi bez pamięci zakochuje się w studentce Ani. Zrywa z Bronką. Parę dzieli jednak przepaść kulturalna. Ania zachęca Leszka do podjęcia nauki i obiecuje pomoc. Leszek przyjeżdża do Łodzi, pracuje i uczy się, ale w domu Ani jest niemile widziany. Mimo to biorą ślub. Na świat przychodzi ich synek. Kłopoty mieszkaniowe nie mają końca, dziecko zaczyna chorować i Ania zmuszona jest przeprowadzić się do rodziców. Przeżywają pierwszy kryzys małżeński. Na szczęście, z pomocą przychodzą rodzice Leszka, dzięki czemu może skończyć szkołę. Podbudowany psychicznie, postanawia zdawać na studia.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: skan własny (MW)

Wizzi | 2013-09-13

Do przeczytania tej książki skłoniła mnie moja prezentacja maturalna, w której użyłam serialu na podstawie tej właśnie książki. Serial zawsze mi się podobał, wspaniali bohaterowie zwłaszcza Leszek, chłopak ze wsi, który dzięki miłości do Ani, dziewczyny z miasta, postanawia skończyć szkołę, uczyć się, dorównać poziomem do ukochanej. Polecam tę książkę zwłaszcza tym, którzy nie wierzą w swoje możliwości, bo ta książka pokazuje, że jeżeli chce się coś osiągnąć to nie należy się poddawać, ale walczyć do końca.

| 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Serial "Daleko od szosy" oglądam za każdym razem, gdy pojawia się w telewizji i nigdy mnie nie nudzi. Dzięki "Lubimy czytać" dowiedziałam się, że istnieje także książka autorstwa H. Czarneckiego.
Mimo, że główny bohater Leszek momentami wywoływał we mnie małą irytację (te momenty, gdy miałam wrażenie, że bawi się uczuciami Bronki albo gdy przywłaszcza sobie cudze wypowiedzi) to jednak ogromny plus za wytrwałe dążenie do realizacji własnych marzeń.
Zawsze uważałam, że Leszek idealnie pasowałby do Bronki a Ania do Krzysztofa, ale cóż.. życie lubi sobie czasem coś namieszać.
Kto nie kojarzy słynnego "na żądanie raz można" albo nie nucił sobie "daj mi nogę, daj mi nogę..". Bardzo lubię, gdy na ekranie pojawia się odtwórca roli Leszka - Krzysztof Stroiński.

Kachusek | 2016-03-06
Przeczytana: 05 marca 2016

Świetna książka, pełna optymizmu, walki o lepsze jutro. Dążenia do celu mimo przeciwności losu i jeszcze tej najważniejszej myśli, że trzeba iść za głosem serca. I choć czasem na wariackich papierach, to tylko wtedy pochłania się to życie pełną piersią. Oczywiście i odrobinę rozsądku trzeba zachować ;) Książka napisana jest lekkim, prostym językiem, ale ma on w sobie coś poetyckiego. Można się nad nią zamyślić ale i nabrać energii do życia. Serialu nie widziałam i po przeczytaniu "Daleko od szosy" zamierzam nadrobić to niedopatrzenie!

Mońcia_POCZYTAJKA | 2016-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2016

"Daleko od szosy" - dla mnie osobiście kultowy film, serial wszech czasów, który oglądałam wiele, wiele razy i zawsze miło do niego wracam. Teraz przyszła pora na książkę Henryka Czarneckiego pod tym samym tytułem. Pomysł na stworzenie opowieści o Leszku Góreckim powstał dzięki szkolnemu wypracowaniu jednego z uczniów autora książki. Historia ta nie jest zatem efektem czystej wyobraźni, ale w jakimś stopniu oparta została na prawdziwych wydarzeniach. I zapewne dzięki temu ma w sobie tyle realizmu i prawdy życiowej.

Z prawdziwą przyjemnością przeniosłam się ponownie w lata 60-te i 70-te XX wieku do małej wsi na Kujawach, aby wraz z Leszkiem przeżywać jego życiowe i sercowe rozterki oraz towarzyszyć mu w podejmowaniu ważnych decyzji i dążeniu do realizacji marzeń.

Jeśli miałabym oceniać tę książkę, to w tym konkretnym wypadku przedłożyłabym film nad słowo pisane (co mi się rzadko zdarza). Być może wynika to z faktu, że serial znam dosłownie "na wylot" i darzę go ogromnym...

Nonoutor | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Książkę przeczytałem niedawno. W końcu chciałem przekonać się jak wygląda literacki pierwowzór. Miło było powracać w myślach do "wizualnych" wspomnień jakie non stop przewijają się podczas lektury tej historii. Zresztą co tu dużo gadać - uwielbiam ten serial, tą historię i w ogóle losy Leszka. Dlatego ta króciutka powieść jest dla tych wszystkich fanów cennym nabytkiem. Warto przeczytać, bo mimo, że serial na pewno jest "lepszy" i jest niezastąpiony, to jednak pewne niuanse i emocje są w niej bardzo dobrze uchwycone. Czytając bardziej można zrozumieć głównego bohatera i jego rozterki, ale nie da się też ukryć, że Leszek to przede wszystkim niezastąpiony Krzysztof Stroiński i że bez jego twarzy nie sposób wyobrażać sobie tego wszystkiego.

Konkwistadorrr | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Dla ludzi, którzy pamiętają i polubili serial "Daleko od szosy" jak najbardziej polecam tę książkę. Sam byłem bardzo zdziwiony kiedy się dowiedziałem, że w ogóle jest taka. Serial bardzo mi się podobał i to samo mogę napisać o książce. Świetnie się to czytało, bardzo szybko i z towarzyszącymi różnorodnymi emocjami, a to świadczy jak dla mnie o talencie pisarskim autora.
Być może są ludzie, którzy nie mają pojęcia o czym był serial, o czym jest ta książka.
Bohaterem jest chłopak ze wsi, który postanawia z niej wybyć by doświadczyć tego co na zewnątrz. Zaznaczam, że akcja to głęboki PRL, a biorąc pod uwagę czasy współczesne to wiele znaczy. Zanim jednak z tej swojej wioski wyruszy w świat wiele się wydarza w trakcie jego pobytu w miejscowości rodzinnej. To książka o wielkiej ambicji, o próbach osiągania celów, które początkowo wydają się niemożliwe do zrealizowania, o spełnianiu marzeń, ale też o wielkiej miłości oraz swego rodzaju mezaliansie.
Uważam, że bardzo ciepło odbiorą...

catunga | 2012-01-24

Świetna :) Tak, jak i film :)

jasii | 2012-09-06
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra, do przeczytania w jeden wieczór. Ekranizacja powieści, jak rzadko, dorównała książce, ale jak wiadomo książka to książka :)

leksa-18 | 2014-04-03

Jedna z moich ulubionych, wracam do niej co jakiś czas, nigdy się nie znudzi...

Properth | 2012-12-16

Gdzie mógłbym kupić tę książkę, nigdzie nie mogę znaleźć :( ?