Okup nieboszczyka

Okładka książki Okup nieboszczyka Ellis Peters
Okładka książki Okup nieboszczyka
Ellis Peters Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki brata Cadfaela (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Kroniki brata Cadfaela (tom 9)
The Pilgrim of Hate
Zysk i S-ka
2002-03-25
2002-03-25
837150926X
Irena Doleżal-Nowicka
okup nieboszczyka ellis peters

Kolejne fascynujące śledztwo! Tym razem częściowo w Walii. Jak zawsze w cenie są przyjaźń, honor, prawdomówność, miłosierdzie. Miłość braterska i nie tylko. Afirmacja człowieczeństwa.

W którymś momencie domyślamy się kto zabił i... bardzo nie chcemy, aby to była prawda! Czy jednak nasze przypuszczenia są słuszne? Nie powiem! :)

Kolejny tom, gdzie braciszek Cadfael w średniowiecznym Shrewsbury próbuje rozwikłać zagadkę gwałtownej śmierci jednego z zakładników w trwającej wojnie domowej.
Nasz detektyw w habicie oprócz uprawy ziół, robieniu leczniczych nalewek, naparów i leczeniu braciszków i mieszkańców miasteczka, szuka także morderców pomagając swojemu przyjacielowi zastępcy Szeryfa.
Tropy są zagmatwane i Cadfael musi dociec, kto i dlaczego zabił zakładnika. Mamy w powieści napad na klasztor żeński, walkę z złoczyńcami, zakochanych, braterska przyjaźń, napiętą sytuację wojenną i trudy życia w tych ciężkich i niebezpiecznych czasach.

Tropy...

Wojna domowa trwa nadal.
Hugo Beringar, zastępca szeryfa hrabstwa Shropshire, powraca z ocalałymi z bitwy pod Lincoln (2 lutego 1141),przynosząc wieści o klęsce. Król Stefan został pojmany. Równocześnie szeryf Gilbert Prestcote został schwytany przez Walijczyków sprzymierzonych z Matyldą.
- To dziwne, przecież Owain Gwynedd [władca północnej Walii] zachowuje neutralność, woli czerpać korzyści zostając na boku tej wojny - zauważa Cadfael.
- On tak, to sprawka jego brata Cadwaladra, zawsze mu bruździ - odpowiada Hugo.
Dwa dni później zakonnica Magdalena z pobliskiego klasztoru przy Brodzie Godrica (wcześniej jako Avice z Thornbury była damą do towarzystwa wrednego barona z opowieści „Trędowaty”, grywała z nim w szachy) donosi o napadzie Walijczyków, wracających spod Lincoln. Wpadli w pułapkę (po otwarciu śluz woda w strumieniu przybrała),uciekli, pozostawiając młodego jeńca. Udaje on, że nie rozumie angielskiego, lecz Cadfael, przybywszy opatrzyć jego rany, łatwo go rozgryza. Jeniec przedstawia się jako Elis ap Cynan, krewny Owaina. Hugo wysyła Cadfaela do Walii, aby omówił wymianę Elisa na Prestcote'a. Owain rad jest z ocalenia krewniaka, oczywiście każe odszukać szeryfa.
Tymczasem na zamku w Shrewsbury Elis poznaje Melicent (ze starogermańskiego Amalasunta znaczy „Pracowita”),córkę Prestcote'a. Pokochał ją z wzajemnością, mimo że w Walii oczekuje na niego stęskniona narzeczona.
Szeryf umiera wkrótce po przywiezieniu do opactwa, gdzie miano go otoczyć opieką lekarską. Był ranny w bitwie, jednak zmarł od uduszenia przez zatkanie dróg oddechowych. Cadfael wykrywa na jego twarzy cienkie nitki, pozostałość po jakiejś tkaninie.
- Cieniutka wełna, haftowana złotymi nićmi. Co to mogło być? Gobelin? Kapa na ołtarz? Szata z brokatu jakiejś damy? - zastanawia się braciszek. Obejrzał każdą zasłonę i narzutę, które były w posiadaniu opactwa. Jednak żadna z nich nie pasowała.
Z izby, w której leżał szeryf, zniknęła wielka złota agrafa, spinająca kołnierz peleryny, jaką był otulony. Hugo w jej poszukiwaniu przetrząsnął całe opactwo i też bez skutku.
Podejrzenie o zabójstwo pada na Aniona ap Griffri, pół - Anglika, pół - Walijczyka, którego przyrodniego brata szeryf kazał ongi powiesić za udział w śmiertelnej bójce. Podejrzany zbiegł, a gdy go schwytano, miał przy sobie agrafę. Wyjaśnia:
- Wziąłem ją jako „galanas”, okup za śmierć brata. Szeryf wtedy jeszcze żył, pogrążony we śnie.
Wygląda to na prawdę, bowiem tkaniną użytą do uduszenia okazuje się czaprak pod siodło, należący do kogoś innego ...
Ta część nie została sfilmowana. Zagadka dość zajmująca, jednak zakończenie spowodowało moje mieszane uczucia.

Wojna domowa trwa nadal.

• Kryminały
  • Historyczne
  • Domowa biblioteczka
  • (h) Thriller/sensacja/kryminał
  • Wymienię
  • Z biblioteki/pożyczone
  • Przeczytane wcześniej

Dodaj cytat z książki Okup nieboszczyka