Eryk

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 9)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 067
Eric
978-83-7648-031-2
Pratchett, Świat Dysku
Grimgor

Inne wydania

Słyszeliście o Fauście... To jest Eryk. Istnieje pewna różnica. Eryk ma czternaście lat, mieszka na legendarnym i magicznym Świecie Dysku, a także jest pierwszym w historii hakerem demonologii. Na szczęście nie udało mu się wywołać żadnych demonów, wywołał za to Rincewinda (najbardziej niekompetentnego maga w uniwersum)oraz Bagaż (najniebezpieczniejszy sprzęt podróżny na świecie). Kiedy...

Słyszeliście o Fauście...

To jest Eryk.

Istnieje pewna różnica.

Eryk ma czternaście lat, mieszka na legendarnym i magicznym Świecie Dysku, a także jest pierwszym w historii hakerem demonologii. Na szczęście nie udało mu się wywołać żadnych demonów, wywołał za to Rincewinda (najbardziej niekompetentnego maga w uniwersum)oraz Bagaż (najniebezpieczniejszy sprzęt podróżny na świecie). Kiedy Eryk wypuszcza ich na niczym nie chroniony świat, oczekuje, że Rincewind spełni trzy jego życzenia.
Wiecie przecież. Standardowa trójka. Żyć wiecznie, panować nad światem, spotkać najpiękniejszą kobietę w historii. Właściwie to proste...

Dryfowanie u zarania Czasu, zmiana przyszłości i spotkanie z najbardziej kłopotliwym bogiem historii to zaledwie początek. Stworzenie życia na Dysku to drobnostka. Ponieważ Rincewind trafia w końcu do Piekła. Dosłownie. A ono nigdy już nie będzie takie jak dawniej.

Eryk: prześmieszna historia z Dysku, wspaniale ilustrowana przez Josha Kirby'ego.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Michał Nosorowski | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Panie Pratchett. Musimy sobie coś wyjaśnić. Do samego Rincewinda się nie przyczepię, bo nie ma o co, tak samo jak do Śmiercia. Rincewind jest ciamajdowaty jak zwykle i za to go cenie, a Śmierć swoją ludzką naturą powala na kolana. Jednak cała reszta to cienizna. Naprawdę bardzo chciałbym dać 10/10 i przeglądając opinie innych użytkowników widzę, że takie rodzynki się zdarzają, jednak naprawdę nie ma za co dać tak wysokiej oceny, ani czegoś w pobliżu 10-tki. Książka trochę wygląda jakby była napisana na kolanie, w pośpiechu. Dodać muszę, że podobała mi się nowa koncepcja piekła. Szczerze, to jeszcze nigdy nie wyobrażałem go sobie w ten sposób, ale faktycznie byłoby to straszne. Biorę do ręki następną część. Mam nadzieję, że lepszą. Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania.

Magnis | 2016-05-10

Eryk to krótka książeczka ze Świata Dysku, w której znajdziemy największego tchórza i szybko bieżną postać jaką znamy czyli Ricewinda.
Historia jest następująca. Eryk chce mieć wszystko co chciałby mieć, ale niestety sprzedanie duszy diabłu mu nie wychodzi, bo zjawia się pechowy mag Ricewind. To dopiero początek, a czym dalej robi się coraz zabawniej. Dawno nie czytałem takiej śmiesznej oraz pełnej absurdu opowieści, gdzie można się dobrze pośmiać nie tylko z przygód Eryka i Ricewinda, ale również z drżących na samą myśl o karze administracyjnej demonów.
Sami bohaterowie ciekawi i ich losy śledzi się z przyjemnością. Każde z nich posiada odmienne zwyczaje i charakter co często powoduje zabawne sytuacje. Nie sposób nie polubić Eryka, bo choć chciałby zapanować nad światem to jednak jeszcze chłopiec, któremu nie wszystko wychodzi. Ricewinda nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To mag pechowiec i do tego zawsze gotowy do ucieczki jak najdalej od niebezpieczeństwa. Prowadzi to do...

MarcinW81 | 2014-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Książka zabawna, czasami naprawdę miałem duży ubaw. Bardzo lubię jakmutam … maga Rincewinda, mistrza ucieczki z miejsca zagrożenia, który opanował do perfekcji sztukę tchórzostwa w mowie oraz czynie: „Wiele razy patrzył Śmierci prosto w twarz, a raczej Śmierć patrzył jemu prosto w tył gwałtownie oddalającej się głowy”.

No ale jakimtam … do rzeczy. Książka opowiada o 14 letnim hakerze demonologii który marząc o bogactwie i władzy nad światem chciał przywołać demona który miał spełnić jego trzy życzenia. Niestety nie udało mu się, zamiast demona przywołał nieudolnego maga Rincewinda oraz jego zabójczy bagaż na setek nóżkach. Pomimo że książka jest bardzo krótka to naprawdę dała mi się zrelaksować i pośmiać. Oderwałem się trochę od naszej rzeczywistości.
Przeczytajcie jak chcecie się dowiedzieć jak wygląda piekło w którym występuje większa biurokracja niż u ludzi, poznać nową cywilizację podobną do cywilizacji majów, która określana jest jako „najbardziej samobójczo posępny,...

jatymyoni | 2015-04-01
Przeczytana: marzec 2015

Dziwne, spojrzałam na półkę i zobaczyłam „Eryka”. Ucieszyłam się i zaczełam czytać. Po pierwszych stronach uświadomiłam sobie, że już ją czytałam. Sprawdziłam, że doczytałam ją do końca. Jest to książka, którą po paru tygodniach zapomniałam, że czytałam. Dawno już czegoś takiego nie doświadczyłam. Książka niczym mnie nie zaskoczyła, była mdła i nijaka, przeszła gdzieś obok mnie.

Beremis | 2014-08-20

Krótko, chyba za krótko.
Ale przyjemnie i zabawnie.

anika | 2014-10-09

Rzecz opowiada o młodocianym „demonologu”, który planuje przywołać demona, aby ten spełnił jego trzy życzenia: władza nad światem, najpiękniejsza kobieta i życie wieczne. Zamiast demona pojawia się Ricewind wraz ze swoim Bagażem. Sporo w tej książce nawiązań do literatury, m.in. „Fausta” czy „Iliady”, jednak nie są to jakieś błyskotliwe nawiązania i całość nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. Jakieś to takie mdłe i nijakie.

ZjadamSkarpety | 2013-10-31
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Cykl o nieudolnym magu Rincewindzie nigdy nie należy do moich ulubionych, choć sentyment do niego mam, ponieważ od niego zaczynałam. Szczerze mówiąc, to pierwsze części niespecjalnie przypadły mi do gustu, dopiero właśnie cieniutka historia o pewnym młodocianym demonologu sprawiła, że dużo przychylniejszym okiem spoglądałam na twórczość Pratchetta.
Po lekturze odczuwałam lekki niedosyt, miałam wrażenie, że książka jest niepełna, jakby urwana. Co nie zmienia jednakże faktu, że subiektywnie to jedna z pozycji książkowych mająca specjalne miejsce w moim prywatnym rankingu.

tunio | 2014-04-14
Przeczytana: 15 lipca 2002

Jak to zwykle u Pratchetta, jest i wesoło i smutno i tragikomicznie...Tytułowy bohater "Eryk", nie wiem dlaczego ale "działa" mi na nerwy, na szczęście jest i Rincewind, który nie zawodzi, jeśli ma coś "schrzanić" to robi to i to we właściwym momencie. Dobra rola Pana Śmierci. Nie tylko dla wielbicieli kreatywnego absurdu...

miqa | 2011-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Za znawcę twórczości Terry’ego Pratchetta uchodzić nie mogę, ale i ja przekonałam się do jego wyjątkowego talentu.

Na początku, dzięki zabiegowi retrospekcji poznajemy wydarzenia niejako od końca. 8 magów z Niewidocznego Uniwersytetu przyzywa śmierć. Są zaniepokojeni sytuacją w Ankh-Morpork i chcą za wszelką cenę dowiedzieć się co się tam dzieje.

Przyznam, że dla mnie było to miło spędzone popołudnie z dobrą fantastyką. Książka na pewno przypadnie do gustu fanom Terry’ego Pratchetta :)

[ Dalszy ciąg recenzji : http://miqaisonfire.wordpress.com/2011/08/04/51-eryk-terry-pratchett/ ]

electric_cat | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Całość tekstu znajduje się tutaj:

Dawno, dawno temu żył sobie pewien wszechpotężny mag, który przywołał z najgłębszych piekieł demona, by ten dał mu życie wieczne, najpiękniejszą kobietę i władzę nad całym światem. Standard wśród tego typu opowieści. Zapewne wielu byłoby w stanie wymienić choć jednego samolubnego maga. Ot, Faust, tytułowy bohater książki Goethego przykładowo.
Na chwilę o nim zapomnijcie.

Osnowa rzeczywistości drży. Dlatego też ośmiu magów z Niewidocznego Uniwersytetu Ankh-Morpork postanawia wezwać Śmierć, najstarszego mieszkańca Świata Dysku, by ten wyjaśnił przyczynę anomalii.

Tymczasem na Równinie Sto, w mieście Pseudopolis, przy Alei Śmietnikowej 13 pewien haker demonologii stara się zniewolić swoją pierwszą istotę i zmusić ją do spełnienia swoich trzech standardowych życzeń. Poznajcie Eryka Thursleya, tytułowego bohatera tej części, szalonego i egoistycznego...