Morderstwo Tutanchamona

The Murder of Tutankhamen
83-7227-433-9
historia
GJu

Wybitny egiptolog Bob Brier zabiera nas w podróż po jednym z najbardziej niespokojnych okresów historii Egiptu. Czytelnicy spotkają ojca Tutanchamona, religijnego wizjonera, który powiódł tysiące ludzi na pustynię, by wybudować tam święte miasto, i odmienił wszystkie aspekty życia w starożytnym Egipcie. Poznają też historię miłości Tutanchamona i jego żony, rozpaczliwie próbujących odbudować potęgę swojego kraju. Przyszło im żyć w świecie, w którym zazdrośni kapłani, owładnięci ambicją wojskowi i żądni władzy doradcy snuli swoje własne plany... w tajemnicy i przeciwko faraonowi.

Brier przedstawia czytelnikom archeologiczne i historyczne dowody, uzyskane dzięki nowoczesnym technikom, świadczące o tym, że Tutanchamon stał się ofiarą mordu. Starożytny zbrodniarz został wreszcie postawiony w stan oskarżenia.

ziokorożec | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 marca 2013

Jestem zafascynowana tą książka. Chwyciłam za nią, bo od zawsze interesował mnie starożytny Egipt. Zwykle fakty o starożytnych cywilizacjach przedstawiane są w sposób suchy, bez żadnego emocjonalnego zabarwienia, a tutaj… to był dla mnie szok, gdy wkręciłam się w ten tekst tak bardzo, że odbierałam go bardziej jak jakąś książkę przygodową z wątkami kryminalnymi. I nieważne ile było w tym prawdy, a ile gdybania. Ważne, że podziałała na moją wyobraźnię i nie mogłam przestać czytać.

moshi_moshi | 2013-07-08
Przeczytana: lipiec 2013

Książkę można podsumować krótkim stwierdzeniem: „dużo gdybania, mało konkretów”. Niech Bob Brier będzie sobie wybitnym egiptologiem, ale „Morderstwo Tutanchamona” to bardzo przeciętne czytadło popularnonaukowe. Autor stara się budować napięcie niczym w dreszczowcu – przedstawia kolejne osoby dramatu, nie kryjąc się ze swoimi sympatiami i piętnując „tych złych” oraz pisząc mroczno-tragiczne scenariusze wydarzeń. Problem polega na tym, że cierpi na tym prawda i nie chodzi mi o to, czy Tutanchamon zmarł z przyczyn naturalnych czy faktycznie został zamordowany, ale gdzieś między postawionymi tezami ginie historia Egiptu i całej dynastii. Sporo tu nieścisłości i uproszczeń, zwłaszcza dotyczących ścisłego związku państwa, faraona i religii. Zamiast rzetelnej informacji dostajemy kiepskie amerykańskie żarty i wyimaginowane opisy codziennego życia młodego władcy Egiptu i jego żony, jak również próby przedstawienia ich uczuć.

Przez większą część książki, autor z uporem maniaka stara się...

Spacjalektura | 2016-08-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Może i "czytadło popularnonaukowe", jak twierdzą niektórzy, ale mnie się podobało. Jeśli chciałabym trzymania się ścisłych faktów, to bym sięgnęła po encyklopedię. Polecałabym na prezent dla młodzieży (właśnie poczułam się jak stary pierdziel...) jako alternatywę dla lekcji historii w szkole. Więcej takich pisarzy jak Brier, to może historia będzie miała szansę się przebić w świecie pokemonów :P

Więcej o książce na www.spacjalektura.wordpress.com/2014/04/23/morderstwo-tutanchamona/ Zapraszam!

Katarzynka | 2013-07-23

Pomijając fakt, iż książka jest w pewnym sensie "nieaktualna" (od kilku lat tajemnica śmierci Tutanchamona jest wyjaśniona) książkę świetnie się czyta. Bob Brier jest genialnym naukowcem, tworzy świetne filmy dokumentlne dot. starożytnego Egiptu. W konstrukcji niniejszej ksiązki widać rzetelne podejście do tematu. Przyznam, że jego argumenty kiedyś mnie przekonały. (Po lekturę sięgnęłam, gdy dyskusja na temat śmierci faraona była wciąż otwarta).

Hogata81 | 2015-10-26
Aldona Jarząbek | 2015-02-28