Du Vin et du Haschisch compares, comme moyens de multiplication de I'individulite
poezja
Omnikoron

Uzależniony od eteru i opium poeta, co w końcu doprowadziło go do choroby i śmierci napisał Sztuczne raje (1860), w których jako jeden z pierwszych odważnie podjął temat wpływu narkotyków i używek na człowieka. Pisze: I oto ten oczywisty pan i władca widzialnego świata (mówię o człowieku), próbując stworzyć raj przy pomocy aptekarskiej nauki i napojów wyskokowych, przypomina szaleńca, który zamiast solidnych mebli i prawdziwych widoków ogrodu za oknem, sprawia sobie malowane obrazy przedmiotów, po czym rozkłada je na podłodze i wiesza w oknie.

LesFleursduMal | 2014-10-17
Przeczytana: 17 września 2014

Być może nie potrafię oceniać pana Baudelaire'a obiektywnie, albowiem wszystko, co wyszło spod jego ręki uważam za dzieła literackie najwyższych lotów.

Wojciech N | 2011-08-12
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Zawiodłem się bardzo mocno tą książką. Baudelaire przyjmuje w niej kaznodziejczy ton, a tego nie znoszę.

Heatcliff | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016