Pamiętnik Rutki Laskier

Tłumaczenie: brak
Pamiętnik Rutki Laskier
83-89956-42-X
Yossa

Przejmujący dziennik 14-letniej Żydówki z Będzina o ostatnich miesiącach jej życia w getcie. Zanim zginęła z mamą i bratem w komorze gazowej KL Auschwitz-Birkenau, stworzyła opis okupacyjnej codzienności, strachu, nadziei i dziecięcej wiedzy o nadchodzącej zagładzie. Na krótko przed wysiedleniem Rutka ukryła swój pamiętnik w domu, w którym wtedy mieszkała. Informację, gdzie go może ukryć,...

Na krótko przed wysiedleniem Rutka ukryła swój pamiętnik w domu, w którym wtedy mieszkała. Informację, gdzie go może ukryć, uzyskała od swej starszej polskiej znajomej Stanisławy Sapińskiej, poprzedniej mieszkanki domu. I to ona odnalazła później i przechowała to cenne świadectwo przez ponad 60 lat, aby dziś podzielić się nim ze światem.

Ewa1971 | 2013-04-11
Przeczytana: 2011 rok

Przeczytałam tą książkę ponieważ dotyczy ona mojego rodzinnego miasta Będzina.Jest to pamiętnik napisany przez żydowską dziewczynkę Rutkę,która zmarła w Oświęcimiu.Będzin był przed wojną miastem w którym zamieszkiwało bardzo dużo żydów.Teraz niestety te ślady trochę się zatarły.Jednak są groby żydowskie za zamkiem a także cmentarz żydowski na granicy Będzina i Czeladzi.Przed wojną w Będzinie znajdowało się getto.Dla mnie przeczytanie tej książki to powrót w czasy gdy mnie jeszcze nie było na świecie, nawet moja moja mama która pochodzi właśnie z Będzina urodziła się już po wojnie.Dzięki tej książce oczyma wyobrazni mogę zobaczyć Będzin tamtego okresu.Posiada ona również fotografie Rutki,jej rodziny oraz Będzina.Jeżeli kogoś interesuje historia warto tę książkę przeczytać.Polecam.

Na początku przyznam się do tego, że z racji lenistwa nie chciało mi się jeździć po całej Warszawie i skorzystałam w Bibliotece Narodowej z czeskiego przekładu. ^^
I to był mój problem - jak tu czytać po czesku o losach i myślach młodej polskiej Żydówki, mieszkającej w getcie w Będzinie? O ile nie mam problemu z czytaniem tego typu publikacji po angielsku, tak tutaj cały czas miałam wrażenie, że coś jest nie tak, że ta rodzina nie jest polska, tylko czeska... xD
Do rzeczy. Nie bez powodu ten pamiętnik nazywany jest polskim odpowiednikiem "Dziennika" Anny Frank. Przy czym podstawowa różnica jest taka, że Rutka mieszkała w getcie, nie w ukryciu, jak Anne. Obie dziewczyny łączy zbliżony wiek (Anne miała 16 lat, Rutka 14), ich ojcowie przeżyli wojnę jako jedyni z całej rodziny, obie były wrażliwe na to, co się działo wokół. Nasunęła mi się taka myśl: "Co napisałaby w dzienniku Anne, gdyby widziała to, co Rutka? Jaka byłaby jej reakcja na scenę zabijania niemowlęcia przez esesmana,...

czytam_podrozuje | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Trudno przyznać pamiętnikom ocenę, bo jak ocenić, czyjeś wspomnienia, jako dobre, złe? Pamiętniki tej dziewczynki - lat 14- to obraz świata o jakim najlepiej chcieliby wszyscy zapomnieć, to obraz wojny, przemocy i ogromnego okrucieństwa wobec drugiego człowieka. Czy polecam, oczywiście, że tak. Dla pamięci i przestrogi, żeby nigdy więcej nas to nigdy nie spotkało.

emi17m | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Dzięki tej książce można spojrzeć na wojnę oczami nastolatki, dorastającej w tamtych czasach. Ciekawa i wzruszająca.

Zaczytana_Aga | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Zawsze szalenie trudno jest oceniać czy recenzować czyjeś zapiski, pamiętniki. Zwłaszcza, jeżeli te należały do młodej dziewczyny. Zostawiam zatem ocenę dobrą. Nie chcę oceniać stylu Rutki - nie o to chodzi. Jej zapiski są przejmujące, bo z każdym jej słowem o nadziei wiemy coś, z czego dziewczyna nie zdawała sobie sprawy - nie został jej nawet rok życia, już za parę miesięcy miała miała wraz ze swoim małym braciszkiem stać nago w komorze gazowej i powoli umierać.
Zachęcam do przeczytania zapisków Rutki, do refleksji. MY mamy szansę na to, żeby korzystać z życia tak, jak pragnęła robić tu Rutka. Nie zmarnujmy tego.

To historia polskiej Anny Frank. Poznanie jej konieczne!

AgnieszkaF | 2015-12-28
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Cóż... przeczytałam i przyznam, że trochę jestem rozczarowana.
Pamiętnik jest cudownie ocalałym znaleziskiem i z tego względu niewątpliwie jest to skarb.
I w zasadzie jest to jedyna wartość książki. Bez tego historycznego anturażu jej treść jest dla mnie po prostu bełkotem. Dobrze było zapoznać się, ale powrotu do tej lektury nie przewiduję.
Doceniam wydanie - mocno udokumentowane zdjęciami i rysunkami.

Aga | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Po raz pierwszy przeczytałam tę książkę kilka lat temu, teraz wracając do niej wzbudziła we mnie dokładnie te same emocje. Główną bohaterką jest mała Rutka przebywająca w getcie. To właśnie jej oczami ukazany został trud życia w tym miejscu. Dziewczynka nie raz w bardzo wzruszający sposób opisuje wydarzenia, które dla mieszkańców getta były codziennością. Szczególnie silne wrażenie wywarł na mnie opis zabójstwa małego chłopca. Między dramatycznymi przeżyciami Rutka, jako dziecko, opisuje sytuacje codzienne takie jak zabawa. Lekturę tę polecam zarówno młodzieży, jak i starszym osobom.

Kasia | 2014-02-20
Przeczytana: 05 marca 2013

Niesamowite jest to, że zapiski Rutki przetrwały wojnę i tyle lat. Rutka żydowska dziewczynka opisuje w nim swoje przeżycia. Żyła w czasach bardzo trudnych i niebezpiecznych. Zaskakujące są jej spostrzeżenia i tok myślenia.
Polecam

anjaelektra | 2015-01-15

Jedna z książek, która totalnie zmienia punkt myślenia.