Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskie
przewodnik, litwa, mickiewicz
Franciszek

Nie jest to typowy przewodnik. Książka ukazuje sylwetki wybitnych twórców kultury polskiej trwale związanych z Wilnem. Kochali to miasto, ten Kraj. Tu czerpali natchnienie, tu powstawały dzieła - perły kultury polskiej i światowej. Raz jeszcze przejdźmy ulicami Wilna, którego mury co krok przypominają nam sławnych Rodaków. Spróbujmy uświadomić zarówno Ich wielkość, jak też wielowiekowy...

Raz jeszcze przejdźmy ulicami Wilna, którego mury co krok przypominają nam sławnych Rodaków. Spróbujmy uświadomić zarówno Ich wielkość, jak też wielowiekowy dorobek kultury polskiej - tu zapoczątkowanej i rozwijanej. Niniejsza książka ma właśnie temu służyć.

FannyBrawne | 2016-12-31

Książkę tę pożyczyła mi moja polonistka w ramach przygotowań do konkursu o tematyce Kresów Wschodnich. Lubię literaturę biograficzną, uważam też Kresy za miejsce wręcz magiczne, więc zabrałam się do dzieła Jadwigi Kudirko z dużymi oczekiwaniami.
Autorka przedstawia losy wybitnych polskich twórców(poetów, malarzy, muzyków) wyłącznie z perspektywy ich związków z Litwą i Wilnem. Pomysł sam w sobie bardzo ciekawy, jednak nie do końca wykorzystany. Dla mnie ten ,,przewodnik” był trochę za mało szczegółowy, zabrakło mi zagłębienia się w psychikę, życiorysy i twórczość artystów. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, ale raczej o tych twórcach, którymi nigdy zbytnio się nie interesowałam, bo o tych bardziej mi bliskich raczej wiedziałam już wszystko, co pani Kudirko nam przekazała.

Mimo tych wad ,,Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości” absolutnie nie jest złą książką! Jej zaletą jest to, że czyta się ją bardzo szybko. Poza tym, czuć w niej wielką miłość i fascynację Wilnem....

Anna Maria | 2011-11-04
Przeczytana: październik 2011

Nie wiem do jakiej kategorii zaklasyfikowac tą książkę... Czy jest to przewodnik? A może poradnik? Może w jakieś części jedno i drugie, ale tak naprawdę chyba żadne. Jest to ciekawie napisana książeczka, którą czyta się w mgnieniuoka i myślę, że tak samo szybko wyrzuca z pamięci. Myślę, że warto ją znac, ale sylwetki naszych trzech wieszczów narodowych każdy Polak znac powinien DOKŁADNIE! A nie w pigułce, jak to zostały przedstawione w książce ;)

Gosia2709 | 2013-09-20
Przeczytana: 11 stycznia 2015