Howard Hughes

2003-01-01
83-89632-00-4
Janina Kumaniecka
howard hughes aviator

Książka tak na 6+. Bardzo ciekawa, bo postać nietuzinkowa, ale jednocześnie napisana chaotycznie, z nierówno rozłożonymi akcentami, wiele wątków niedokończonych, do tego dużo pomyłek i błędów (być może w tłumaczeniu). Czytając cały czas na coś czekałam, jak się okazało nadaremno.

Biografia Howarda Hughesa. Bohater to wizjoner lotnictwa jako pilot i konstruktor. Kinoman walczący z cenzurą ale i amant ówczesnego Hollywood. No i człowiek sukcesu, a w Ameryce oznacza to ogromną fortunę, która dysponował. Jednocześnie człowiek samotny i opętany fobiami. Mimo całego swego bogactwa i sławy, życie w dużej mierze spędził w zamknięciu otoczony przez współpracowników wykorzystujących jego lęki i tumaniących go narkotykami, aż w końcu zmarł samotny i doszczętnie zaniedbany. Z meta poziomu książka o tym co jest szczęściem, co daje nam spełnienie.

Gorąco polecam zapoznanie się z życiorysem Howarda Hughesa. Jest niewiele postaci, które zrobiły na mnie takie wrażenie jak on. Prawdziwy geniusz, pionier i miłośnik lotnictwa, kinoman zaciekle walczący z cenzurą i największy amant wczesnego Hollywood. Jednocześnie człowiek, który już od małego(przez postępowanie swoich rodziców)był w pewien sposób skazany na cierpienie, którego stopniowo coraz bardziej dopadała obsesja i germofobia, który miał sporo "brudu za uszami"(chociażby to w jaki sposób traktował wiele ze swoich kobiet) i ,który ostatnie lata życia, mimo całego swego bogactwa i sławy, spędził w zamknięciu otoczony przez współpracowników wykorzystujących jego lęki i tumaniących go narkotykami, aż w końcu zmarł samotny i doszczętnie zaniedbany.

Taka biografia daje wiele do myślenia na temat szczęścia, spełnienia, walki o marzenia, krótko mówiąc na temat ludzkiej kondycji i losu. I pewnie dlatego, mimo wielu występków i skaz charakteru, nie sposób Howarda nie polubić i nie przejmować się jego losem. Był tragiczną postacią nękaną wieloma demonami, z którymi przez długi czas skutecznie walczył, po drodze osiągając to czego pragnął i zmieniając oblicze świata, ale z którymi niestety ostatecznie przegrał. Był człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Ta biografia daje również głębsze spojrzenie na film M.Scorsese "Aviator". Pozwala docenić dbałość twórców o szczegóły, ale przede wszystkim pozwala docenić główny zamysł tego filmu. "Aviator" przedstawia bowiem pewną esencję Howarda Hughesa, skupiając się na najbardziej produktywnym i twórczym okres jego życia i kończąc się w momencie jego zwycięstwa (przy jednoczesnym zaznaczeniu, że ostatnia scena sugeruje nam przyszłe, coraz głębsze zapadanie się w chorobę). Po przeczytaniu tej książki i przy świadomości, że Howard kojarzony był głównie jako stary, zaniedbany wariat i samotnik, z zarośniętą twarzą i długimi, żółtymi paznokciami, taki film daje niesamowitą satysfakcję, bo jest to postać, która zasługuje na ożywienie jej u szczytu chwały i przypomnienie ludziom o jej osiągnięciach i harcie ducha.

Na koniec 2 fragmenty tej książki, które szczególnie zapadły mi w pamięci:

"Dusza i umysł były martwe. Zostało tylko wyniszczone ciało."

"Jack musisz mi pomóc. Kiedy umrę, biografowie mnie osaczą, a ja nie chcę, żeby rozwodzili się nad moimi kobietami i moimi filmami. - następnie dodał- Chcę, żeby pamiętano o mnie z jednego powodu, z tego, co zrobiłem dla lotnictwa.

Świetna biografia. Daje do myślenia: czy zaspokajanie pragnień daje szczęście. Czy szczęście to raczej to, co mamy w sobie. Portret nieszczęśliwego i samotnego - choć pełnego ludzi - życia. Koniecznie razem z rewelacyjnym jak dla mnie filmem "Aviator". Całość - genialne.

• Biografie
  • Autobiografie/Biografie/Wspomnienia