Polska czasów Łokietka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Wiedzy Historycznej. Historia Polski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Łokietek, Polska, historia
historia
czytelnik

Moim zamysłem było przedstawienie dziejów politycznych Polski za Władysława Łokietka. Odwołuję się do historii ekonomicznej czy ustrojowej jedynie w tym celu, by wyjaśnić wydarzenia polityczne. Czasy Łokietka, rozpatrywane z tej perspektywy mają wiele cech wyróżniających, nie stanowią natomiast odrębnego okresu w naszych dziejach gospodarczych, ustrojowych czy kulturalnych. Dla historii politycznej Polski były doniosłym i wyraźnie zarysowanym zakrętem; obserwowane pod innym kątem, są częścią dłuższego odcinka taśmy czasu albo też okresem przejściowym. Władysław Łokietek zasługuje na to, aby stać się jednym z bohaterów tego opowiadania. Rola odnowiciela autorytetu monarchii nie przypadła mu z łaskawego daru fortuny; odegrał ją dzięki swej energii, wytrwałości, patriotyzmowi. Na działaniach tego władcy, kierującego zjednoczeniowym wysiłkiem, skupiam znaczną część uwagi.

Monika | 2016-04-13
Przeczytana: 22 maja 2016