Polska czasów Łokietka

Okładka książki Polska czasów Łokietka Jan Baszkiewicz
Okładka książki Polska czasów Łokietka
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej historia
historia
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wiedza Powszechna
1968-01-01
1968-01-01
Łokietek Polska historia

Doskonała popularyzacja polskiego średniowiecza. Jedna z najlepszych z serii "Biblioteka Wiedzy Historycznej". Jan Baszkiewicz w swym pierwszym etapie pracy naukowej parał się mediewistyką i oprócz kilku monumentalnych monografii naukowych, skreślił też prace dla szerokiego grona pasjonatów historii. Jak zawsze w jego pracach, i w "Polsce czasów Łokietka" mamy do czynienia z niebywałą erudycją, połączeniem rzetelnej wiedzy z językiem przystępnym, okraszonym właściwym dla tego autora dowcipem. Mamy tu obraz polityki wskrzesiciela Korony Królestwa Polskiego, który, choć nikczemnego wzrostu, był wielki duchem, sprytem, przebiegłością i przebojowością polityczną. Scalanie ziem polskich przez Łokietka i jego zmagania z Wacławami czeskimi oraz z niemczyzną, a także zapasy z kurią papieską są przedstawione bardzo klarownie, choć tematyka z racji swego zagmatwania nie należy do najłatwiejszych. Dużym plusem pracy są bardzo ciekawe i często zabawne anegdoty, które wzbogacają treść tej pracy, jak choćby ta o księciu Konradzie Garbatym Żagańskim, bracie Henryk Głogowskiego, który z racji swej ułomności został poświęcony karierze kościelnej. Został on nominowany na abp Salzburga, lecz kiedy przybył do Wiednia i dowiedział się, iż w Salzburgu nie ma piwa tylko pije się wino, stwierdził, że bez piwa nie może żyć i zrezygnował z funkcji. Tego typu wątków jest dużo więcej, a książkę czyta się "jednym tchem". Polecam każdemu, kto chce spędzić trochę czasu z kapitalną literaturą historyczną.

• Średniowiecze
  • Dzieje Polski