Zawisza Czarny w historii i legendzie

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
czytelnik

Opowieść o życiu jednego z najsłynniejszych polskich rycerzy, wzoru wszelkich cnót rycerskich, uczestnika bitwy pod Grunwaldem, członka słynnej polskiej delegacji na sobór w Konstancji. Jego legenda stała się inspiracją dla przyszłych pokoleń Polaków.

mosadi | 2013-11-20
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 20 listopada 2013

O samym Zawiszy jest tutaj niewiele i często są to informacje bardzo niepewne; miałem wrażenie, że Autorka jego postać wyodrębniała i podkreślała na siłę.

W gruncie rzeczy mamy ciekawą pracę o dziejach wojen pierwszego Jagiellona z Krzyżakami, spora jej część dotyczy soboru w Konstancji, dużo mówi się o postaci Zygmunta Luksemburczyka i wojen Husyckich w Czechach.

Osobiście nadałbym tej pracy tytuł "Dzieje wojen Krzyżackich i soboru w Konstancji w I poł. XV wieku".

Napisana dość ładną polszczyzną, choć już nieco archaiczną.
Jednak to ciekawa i treściwa książka i szczerze mogę ją polecić.

Przemek | 2013-12-04
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Wciągająca książka. Nie jest to bynajmniej powieść, ale akcja toczy się wartko, są intrygi, zwroty akcji. A przecież to prawdziwa historia, a nie fantazja autorki. Powiem tyle: zarywałem noce, żeby móc przeczytać więcej w ciągu jednego wieczoru niż przeczytałbym normalnie. A to mi się już dawno nie zdarzyło.
Podobało mi się poczucie humoru autorki. Na przykład przytaczając pieśń o Rolandzie, pozwala sobie na taką wycieczkę:
"Koń jest dobrze ułożony, rączy; kopyta ma zwinne, nogi płaskie, uda krótkie i zad szeroki, boki długie a krzyż wyniosły, ogon biały a żółtą grzywę (pewnie farbowaną)". To zbieżne z moim poczuciem humoru, wbijania drobnych szpili w pompatyczne wypowiedzi. Takie ironiczne akcenty pojawiały się często.
Dowiedziałem się też, że rycerz praktycznie zawsze walczył na koniu, bo zbroja była tak ciężka, że po upadku miał duży problem się podnieść...
Co do Zawiszy--co zarzuca recenzent obok--czy jest o nim niewiele? Niewiele o Zawiszy zachowało się w kronikach, zwłaszcza...

Hopsztos | 2016-11-18
Przeczytana: 17 stycznia 2003