Balthus. Samotny wędrowiec w krainie malarstwa. Rozmowy z Francoise Jaunin

BALTHUS. LES MEDITATIONS D'UN PROMENEUR SOLITAIRE DE LA PEINTURE
83-7392-057-9
sztuka, rozmowa, wywiad
Snoopy

Książka stanowi zapis rozmów odbytych w malowniczej scenerii szwajcarskiej posiadłości artysty. Choć Balthus był zdeklarowanym przeciwnikiem wywiadów, Francoise Jaunin udało się go nakłonić do szczerych wypowiedzi na temat drogi twórczej, umiłowanych mistrzów, warsztatu malarskiego i metod pracy. "Balthus nie nadużywa słów. Jeśli jest ironiczny lub złośliwy, to poprzez drobne, trafne ukłucia....

"Balthus nie nadużywa słów. Jeśli jest ironiczny lub złośliwy, to poprzez drobne, trafne ukłucia. Jeśli się z czegoś zwierza, to w dawkach nadzwyczaj małych. Jeśli roztrząsa swoje malarskie credo, to po to, by mówić nie o sobie, lecz o tych, których wybrał na mistrzów. Zresztą nie chodzi tutaj o ilość słów; rzecz w tym, aby nie wkraczać w sferę tajemnicy i pozostawić jak najwięcej samemu malarstwu". Autorka oprowadza czytelników po Grand Chalet, a także odkrywa przed nimi tajniki codziennych rytuałów Balthusa i jego żony, Setsuko, która "w samym sercu regionu Pays-d'Enhaut nadal nosi, z nieskończoną gracją, tradycyjne kimono".

Abdita | 2016-03-02
Przeczytana: 19 lutego 2016

Moja opinia na: http://abdita.booklikes.com/post/1351880/dwie-rozmowy-z-balthusem

gggagg | 2016-09-20
VVoj-ciech Tlałka | 2015-11-23