Felietony zdjęte przez cenzurę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-20715-83-0
Łukasz Kuć

Niektóre z felietonów S. Kisielewskiego zdjęte przez cenzurę i zamieszczane w pismach wychodzących poza jej zasięgiem.

Witoldo | 2012-09-27

Felietonowy Kisiel to potęga. Zawsze bawi, uczy i oprzytamnia. Dzisiaj czytając jego felietony, zwłaszcza te zdjęte przez cenzurę, możemy uśmiechać się z niedowierzaniem - jaka ta władza była strachliwa. Bała się wszystkiego. Każdy akapit Kisiela mógł przecież zniweczyć panujący porządek i rozwalić sojusze. Jaka była potęga wolnego słowa i wolnego rozumu. System, który bał się felietonów Kisiela musiał upaść. I upadł. Co z tego, skoro i dzisiaj Kisiel miałby pełne ręce roboty. Obawiam się nawet, że absurd tamtch czasów można było ogarnąć piórem jednego felietonisty. Na absurdy i głupotę obecnych czasów legion Kisielów mógłby nie wystarczyć.

Łukasz Kuć | 2010-05-28
Przeczytana: listopad 2008

Moim zdaniem Kisiel był zdecydowanie najlepszym polskim felietonistą. Ten zaś zbiór jest dosyć wyjątkowy, ponieważ zawiera najbardziej niesforne i niepoprawne politycznie felietony, które zdejmowała cenzura PRL. Książka warta polecenia, jak zresztą inne dzieła zebrane.

Kulturalna | 2013-03-02
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: luty 2013

Tak miło się czyta, jak Kisiel w swoich felietonach obala dyktaturę ciemniaków. To nic, że po jednych ciemniakach przyszli drudzy, ciemniacy mniej ciemni. Nie mniej, każdy tekst pozwolił mi poznać lepiej epokę, w której, dzięki Bogu, nie przyszło mi żyć. Osobiście wolę żyć w większym świetle. Dlatego wybieram dzisiejszych ciemniaków i ich jaśniejszą dyktaturę.

Piotr Prachnio | 2016-08-23
Przeczytana: 07 października 2016