Nad Nilem Błękitnym i Białym

Tłumaczenie: Jerzy Schwakopf
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Blue Nile. The White Nile.
historia, Egipt, Nil, kultura
historia
Łukasz Kuć

W pierwotnym angielskim wydaniu są to dwie książki. Książka "Nil Biały", wydana w 1960 roku, ukazuje historię eksploracji źródeł tej rzeki przez najznakomitszych podróżników w okresie 1856-1900, "Nil Błękitny", natomiast opublikowany później, w 1962 roku, sięga pół wieku wstecz, od 1798 roku, i przedstawia wydarzenia rozgrywające się nad Nilem Błękitnym i nad głównym nurtem rzeki, czyli na terenie Etiopii, Sudanu i Egiptu.

ems | 2011-12-31
Przeczytana: 2010 rok

Obowiązkowe dla interesujących się historią odkryć geograficznych w Afryce. Także czytelników książek beletrystycznych nt Afryki. Trzeba mieć tylko sporo czasu żeby przez to przebrnąć. I jeszcze jedno - jest to naprawdę solidne opracowanie, ale autor - australijski dziennikarz i pisarz nie ustrzegł się anglocentryzmu w niektórych miejscach, i pewne informacje należy traktować z dystansem. Niemniej jednak - unikalna książka - tym bardziej, że jedyne polskie wydanie ukazało się w PIW w r. 1985 i wznowień nie przewidują.

Tonatio | 2012-11-15

Nieczęsto spotyka się tak bogate opracowania, które opowiedziano pięknym, melodyjnym językiem. Dzięki tej książce można posiąść rozległą wiedzę na temat XVII i XIX wiecznej historii Sudanu i Egiptu. Zaś sposób jej przybliżenia przykuwa do tekstu i pieści wyobraźnie. Dla miłośników Afryki i jej dziejów pozycja obowiązkowa i bardzo przyjemna.

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane