Na plebanii w Haworth

978-83-247-1871-9
Bronte, biografia, Haworth
Threadgoode

Inne wydania

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, znana tłumaczka literatury anglosaskiej, z wielką wnikliwością psychologiczną i znawstwem przedmiotu opisuje życie i twórczość trzech sióstr, Emilii, Charlotty i Anny Brontë, oraz ich brata Branwella, którzy na cichej plebanii wśród yorkshirskich wrzosowisk kształtowali swą wyobraźnię literacką i oryginalne, odmienne u każdego widzenie świata.

edit3008 | 2015-03-12
Na półkach: 2015, Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 11 marca 2015

Świetna biografia. Początek był trochę nużący, ale później lektura mnie wciągneła.
Moim zdaniem mogą ją przeczytać również ci którzy nie czytali jeszcze żadnej z powieści sióstr Bronte, ponieważ pomoże im zrozumieć mroczny klimat twórczości rodzeństwa z plebani w Haworth.
A tym którzy już znają powieści takie jak "Jane Eyre" czy "Wichrowe Wzgórza" uświadomi, że nie są one wyłącznie wytworem wobraźni autorek lecz zawierają wątki autobiograficzne albo portrety osób z otoczenia rodzeństwa.
POLECAM gorąco, warto zapoznać się z tą lekturą !

Bardzo rzetelnie napisana biografia rodziny Bronte, obfitująca w materiały źródłowe, anegdoty, fragmenty listów oraz utworów trzech sióstr i ich mniej znanego brata.
Autorka wykonała tytaniczną pracę badawczą, ale nie poprzestała na wynikach swoich badań i poszukiwań - zestawiła je z dorobkiem innych biografów, wśród których jest m.in. współczesna siostrom Bronte pisarka, Elizabeth Gaskell.

Mimo iż jest to literatura faktu, czyta się tę książkę jak najlepszą powieść, której akcja rozgrywa się wśród targanych wiatrem wrzosowisk. Autorce udało się bardzo wiarygodnie i przystępnie przedstawić losy słynnych pisarek i ich bliskich. Poznajemy nie tylko życie prywatne, pasje i poglądy rodziny Bronte, ale także genezę utworów i ich autobiograficzny charakter, nastroje literackie w dziewiętnastowiecznej Anglii, przekonania i gusta ówczesnych poetów, prozaików, wydawców oraz czytelników.

Całość napisana jest pięknym, a jednocześnie komunikatywnym językiem. Lektura tej książki była dla...

Montgomerry | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010

Dzięki wydawnictwu Świat Książki wielbiciele klasyki doczekali się wznowienia wspaniałe biografii sióstr Brontë autorstwa znakomitej Anny Przetpełskiej – Trzeciakowskiej, która dokonała wielu przekładów literatury angielskiej wywodzącej się z XIX wieku. Książka została napisana w interesujący sposób i lekkim piórem, co sprawia, że pozycję te mimo przytłaczającej grubości, szybko się pochłania i czyta jak nie jedną typową powieść.

Dzięki autorce potencjalny czytelnik przenosi się do przeszłości i poznaje rodzinę Brontë, jej przodków, pochodzenie nazwiska i jego pisowni, drogę kariery Patryka Brontë, okoliczności ślubu z Marią Branwell i przyjścia na świat kolejno piątki dzieci. Przede wszystkim poznajemy plebanię w Haworth, którą dostał w dożywotnie użytkowanie i gdzie pastor Patryk objął stanowisko kapelana. To dom otoczony z trzech stron cmentarzem, z czwartej strony z widokiem na wrzosowiska. To z tym miejscem związane było całe życie rodziny, tutaj mimo wyjazdów ciągle...

kasandra_85 | 2012-11-10
Przeczytana: listopad 2012

Joasia | 2012-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki! Anna Przedpełska-Trzeciakowska, wybitna tłumaczka literatury angielskiej, napisała dogłębną, wiarygodną i obiektywną, czyli jednym słowem wybitną biografię rodziny Bronte, a przede wszystkim trzech sióstr-pisarek: Charlotte, Emily i Anny. Książkę czyta się jednym tchem z towarzyszącą ciągle myślą, jak niesamowitymi i fascynującymi postaciami były te pastorskie córki żyjące wśród yorkshireskich wrzosowisk, które mimo niewielkiej literackiej spuścizny (przede wszystkim Emily i Anna) znalazły trwałe miejsce w historii literatury europejskiej. Czytając tę biografię zaczyna się jeszcze lepiej rozumieć bohaterów „Wichrowych wzgórz”, „Jane Eyre” czy „Shirley”, bo wielu z nich i wiele wydarzeń opisanych przez siostry w swoich powieściach miało autentyczne źródła. „Na plebanii w Haworth” to rewelacyjna propozycja dla wielbicieli talentu sióstr Bronte i nie tylko, bo książka pani Przedpełskiej-Trzeciakowskiej zachęca do sięgnięcia po powieści tych...

Evik | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 października 2013

Smutne są dzieje rodziny Brontë. Ojciec rodziny, pastor Patrick Brontë stracił żonę, a potem kolejno wszystkie pięcioro dzieci. Ostatnia córka, Charlotte zmarła w 1855 roku. Pastor zmarł w 1861 roku.

Jego jedyny syn stał się alkoholikiem i narkomanem.
Przed sięgnięciem po książki sióstr Brontë warto zapoznać się z tą książką. Są tu przedstawione genezy powstania poszczególnych utworów. Wiele zdarzeń zamieszczonych w powieściach sióstr, jak choćby w "Dziwne Losy Jane Eyre" miało miejsce w rzeczywistości.
Książka opisuje dzieciństwo sióstr, trudną drogę do sukcesu wydawniczego. Wiązało się z tym wysyłanie książek do kilku wydawnictw, odmowy. Zaufanie nieuczciwemu wydawcy. Wreszcie pierwszy sukces.

Rodzeństwo Brontë było bardzo związane ze sobą, może za bardzo. Siostry i ich brat nie mieli łatwego życia.
jednym z najsmutniejszych momentów była dla mnie śmierć ostatniej z sióstr - Charlotte.
Pastor wraz z jej mężem został sam na plebanii. Swojej żonie obiecał, że nie opuści jej...

Edyta | 2013-11-12
Przeczytana: 02 listopada 2013

Moim zdaniem książka wybitna głównie ze względu na podjętą tematykę. Uwielbiam siostry Brontë wraz ze swoim tajemniczym światem wrzosowisk, a "Wichrowe wzgórza" uważam za arcydzieło wszech czasów. Autorka książki na początku troszeczkę mnie znudziła, wydawało mi się nawet, że rozczaruje mnie jej sposób przedstawienia losów rodzeństwa, ale później dałam się ponieść wprost na plebanię w Haworth i otaczające ją wichrowe wzgórza.

Bigos | 2011-08-08
Przeczytana: 16 lipca 2011

Miałam chyba 13 lat, gdy p raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Emily Bronte, czyli "Wichrowymi Wzgórzami". Książka choć trudna w odbiorze dla tak młodego człowieka, rzuciła mnie na kolana. A przynajmniej jej fragmenty. Powieść była mroczna, fabuła tragiczna, a demoniczny i złowrogi Heathcliff skradł moje młodzieńcze serce ( do dzisiaj bardziej fascynują mnie te czarne, męskie charaktery i myślę, że cygańska przybłęda z Wichrowych Wzgórz bardzo się do tego przyłożyła). Później miałam okazję obejrzeć serial na jej podstawie z 1978 roku, zrealizowany przez niezawodne BBC, według mnie najbardziej wierna książce ekranizacja. Byłam już starsza i w wielu innych książkach coraz częściej natykałam się na wzmianki o siostrach Bronte. Ponieważ miałam jeszcze w głowie wrażenie, które zrobił na mnie klimat powieści Emily, bez wahania sięgnęłam po "Dziwne losy Jane Eyre" i wsiąkłam z kretesem. Siostry Bronte na zawsze wryły się w moją duszę i są tam do dzisiaj, bo do obu tych książek...

Twórczość sióstr Brontё jest znana w naszym kraju głównie za sprawą dwóch powieści – Wichrowych Wzgórz oraz Jane Eyre, zaś historia tej niezwykłej rodziny wydaje się polskiemu czytelnikowi osnuta mgłą. Jednak ten stan rzeczy postanowiła zmienić Anna Przedpełska-Trzeciakowska pisząc monografię Na plebanii w Haworth.

Autorka tej obszernej pozycji to uznana tłumaczka literatury angielskiej, która specjalizuje się przede wszystkim w prozie XVIII i XIX wieku. Świadoma niewiedzy polskich czytelników dotyczącej dziejów rodu Brontё oraz powstałych w związku z tym niedomówień i legend, postanowiła przybliżyć losy tego intrygującego rodu, prezentując nieznane fakty z jego życia i pozwalając spojrzeć na twórczość sióstr z nowej perspektywy.

Dla Emilii sztuka była manifestacją jej wewnętrznych doświadczeń, dla Anny była aktem wiary, dla Charlotty stała się zawodem.

Trzy niezwykle utalentowane siostry wychowujące się pośród wietrznych wrzosowisk Yorkshire – ponurej, północnej części Anglii...

kuzynka | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Wspaniała!!! Za bardzo nie mam w zwyczaju czytania biografii, ale po zafascynowaniu się twórczością sióstr Bronte, stwierdziłam, że muszę tę książkę przeczytać. Było warto! Przedstawia ona losy całej rodziny w niesamowicie ciekawy sposób, pokazuje realia życia na plebanii, w niewielkim Haworth, pośród wrzosowisk XIX-wiecznej północnej Anglii. Poznajemy najpierw historię życia rodziców niezwykłego rodzeństwa, następnie losy ich dzieci - dzieciństwo w świecie wyobraźni, młodość w pełnej problemów rzeczywistości, z którą trudno było im sobie poradzić. Przez pryzmat tej lektury można całkiem inaczej spojrzeć na dzieła trzech sióstr, dojrzeć jak wiele ze swojego życia przeniosły do własnych powieści. Jak były od siebie odmienne i co je łączyło. Wszystkie trzy autorki, a szczególnie Charlotta, stały mi się poprzez tę książkę bliższe, jeszcze bardziej je polubiłam i zafascynowałam się ich niełatwym życiem. Polecam gorąco wszystkim miłośnikom twórczości Charlotty, Emilii i Anny!!!