W pustyni bez puszczy

Seria: NAOKOŁO ŚWIATA
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
reportaż, Sudan, przygoda, fakty, świat, kultura
kamism

Sudan to największy kraj Afryki: 2,5 miliona kilometrów kwadratowych i 20 tysięcy lat ludzkiej tam obecności, kilkadziesiąt plemion i prawie tyleż języków, dialektów i narzeczy. To obszar tętniący różnorodnością w kulturze, religii i przyrodzie, gdzie zobaczysz truskawki rosnące na skraju pustyni i słonie żyjące na drzewach, ryby elektryczne i latające, i mamby - najgroźniejsze wśród węży. Trąby powietrzne i największe bagno świata o powierzchni większej od Polski, a wśród kamienisk Pustyni Nubijskiej połyskujące grudki złota. To jednocześnie kraj niewyobrażalnych cierpień czarnej ludności, bezlitośnie rządzonej przez "białą" arabską mniejszość. Tygiel dobra i zła, radości i piękna ludów mało skażonych cywilizacją, ale też i udręki mieszkańców Dar Furu i Południa, których tysiące bielejących szkieletów pokrywają sawanny i pustynie. Uzupełnieniem tej pasjonującej relacji są arcyciekawostki egipskie i krótkie spojrzenie na Czad, gdzie wciąż - choć dyskretnie - jada się steki z ludzkiego mięsa.
Nieżyjący już mistrz reportażu Ryszard Kapuściński wysoko ocenił walory tej książki, określając ją mianem reporterskiej miniencyklopedii.

ems | 2015-05-30
Przeczytana: 10 marca 2010

Od lat czytam tzw. literaturę podróżniczą. Serię 'Naokoło świata' - kiedyś wydawaną przez ISKRY, teraz reaktywowaną przez Zysk i S-ka - jakoś od połowy lat siedemdziesiątych. I zawsze książki wydawane w tej serii prezentowały równy, wysoki poziom.
Tym razem trafiłem na książkę, która od tego poziomu drastycznie odstaje.

Pomijam grafomaństwo autora, ale ok, być może komuś taki styl się podoba. Ale do tego zarzutu dokładam jeszcze i mitomaństwo, bo wszystko wskazuje na to, że przypuszczalnie autor w Sudanie nigdy nie był, a książka jest bardzo nieudolną, najeżoną błędami kompilacją.
Sudan nie jest często odwiedzanym przez Polaków krajem, to prawda. Ale bez przesady. To już nie te czasy, kiedy Afrykę opisywano jako kontynent zamieszkany przez cyklopy i tym podobne dziwolągi, a czytelnicy pochłaniali to z zapartym tchem. W dobie internetu świat jest globalną wioską i właśnie dzięki temu internetowi wiele rzeczy można zweryfikować nie ruszając się z domu.

Zamieszczoną i tutaj...

Andzio | 2013-08-04

Ten Pan był chyba w Sudanie w latach 70 albo na początku 80 XX wieku i dopiero teraz zdecydował się o tym napisać. Książka bardzo mocno połączona ze starożytnymi historiami, co wcale nie polepsza odbioru. Niestety, momentami odnoszę wrażenie, że mieszkańcy Sudanu wg autora są kompletnymi kretynami! Szkoda czasu i pieniędzy na to dzieło. Lepiej przeczytać "czas bezdechu"

tomsn | 2011-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Trochę dziwny jest reporter, który się obawia, rezygnuje.

lukaswilinski | 2016-11-05
Mirek Wołoszyn | 2016-07-29