Joresz

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-237-8
romans, obyczajowość, Żydzim, wojna
kamism

Na trzy lata przed wybuchem drugiej wojny rodzi się płomienna miłość polskiego arystokraty i pięknej Żydówki - biednej, acz spokrewnionej z domem potężnej rodziny europejskich bankierów, Rotszyldów. I nagle wszystko się kończy. Bohater, ich syn, żyje w piekle stworzonym przez przybraną matkę i przez wojnę. Jest już dorosły, gdy dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu. Odtąd długo będzie dokonywał wyboru między swoim żydostwem, a swoją polskością.

Anna | 2016-05-29
Przeczytana: 28 maja 2016

Ile dzieci, ofiar hitlerowskiej okupacji, które w wyniku eksterminacji narodu żydowskiego straciły bliskich, a im samym udało się ujść z życiem, znalazło się w sytuacji poszukiwania, a potem zrozumienia i akceptacji własnej tożsamości.

Jurek był owocem wielkiej miłości polskiego arystokraty i pięknej Żydówki z rodziny Rotszyldów, która zmarła wydając go na świat wiosną 1940 roku . Niemowlęciem postanowił zaopiekować się przyjaciel ojca chłopca, którego żona w tym samym czasie straciła dziecko. Nie przewidział tylko, że nienawiść jego małżonki do Żydów oraz perfidne oczekiwanie na finansowe korzyści ze strony rodziny dziecka za pomoc w jego wychowaniu i uratowaniu, przyniesie tak dramatyczne skutki.
Chłopiec od najwcześniejszych dni był kartą przetargową w rozgrywkach swej przybranej matki. To jej zawdzięcza niewyobrażalne piekło, jakie mu zgotowała przez wszystkie lata, kiedy go "wychowywała".

Przyszedł dzień, kiedy Jurek trafił na człowieka, który znał jego przeszłość,...

allison | 2011-09-10
Przeczytana: 09 września 2011

Książka bardzo mądra i wzruszająca. Szczególnie wstrząsające się losy tytułowego bohatera - dziecka ze związku Polaka i Żydówki, wychowywanego jednak przez toksyczną przybraną matkę - antysemitkę.
Więcej z życia Jerzego zdradzić nie mogę, by nie popsuć czytelnikom lektury. Dodam tylko, że śledząc jego zawiłe perypetie, niejednokrotnie miałam gęsią skórkę na karku.

To także powieść o różnych postawach Polaków w czasie drugiej wojny światowej, o antysemityzmie jako zjawisku głęboko zakorzenionym, które otumania nie tylko ludzi głupich i prymitywnych, ale także wykształconych, inteligentnych oraz tych, którzy - jak kapłani - powinni z założenia głosić ideę miłości bliźniego.

Autor nie zostawia suchej nitki na antysemitach, ale pokazuje także ludzi tolerancyjnych, mądrych i dobrych, co każe wierzyć w możliwość zachowania człowieczeństwa nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Bardzo budujące są fragmenty, w których Jerzy rozmawia z księdzem Janem Zieją, autentyczną postacią,...

ciociasamozloeluta | 2014-06-02

Madrze, zgrabnie napisana powiesc o losach syna Zydowki i Polskiego arystokraty z kresow. Na poczatku zblazowany pannami wybiera uboga panienke corke Rotszylda, z ktorym tylko nazwisko ma przypadkowe z tymi Rotszyldami. Rodzi sie dziecko poczete z czystej milosci. Druga czesc to dorastanie i losy juz gorzkie i pokrete. Nasz bohater Jerzy, wychowany przez macoche, ktora nie szczedzi ostrych slow. Do konca jerzy nie wie, kim jest. Czy Zydem czy Polakiem. Przychodzi wojna i oboz. Obok tego niesprawiedliwosc, absurd i sprawy niemoralne tak wydawanie meza Niemcom. Polak pluje na Polaka. Andrzej Korybut - Daszkiewicz popelnil dzielo monumentalne. Jedna z tych prawd jest postawa humanistyczna, ktora w obliczu wojny staje sie niczym. Polecam.

Notka pochodzi ze strony: www.anhelli-anhelli.blogspot.com

Celowo nie spieszyłam się z opisaniem tej historii, gdyż przynajmniej na mnie, wywarła ona tak druzgocące wrażenie, iż opieranie się na pierwszym odczuciu, mogłoby być z mej strony zgoła przejaskrawione. Tylko jeden raz w życiu, miałam tak mieszane uczucia względem jakiegoś polskiego dzieła, a mianowicie filmu "Pręgi" i obiecywałam sobie, że nigdy więcej nie sięgnę po książkę czy też film, który opisywałby cierpienie dziecka. Dorastanie w świecie pozbawionym właściwych relacji interpersonalnych, bez czułości, opieki, szacunku, wydaje się tak podłym losem i głęboko niesprawiedliwym, bez względu na to, kto by tego doświadczał, iż moje wrażliwe kanaliki łzowe, nie są gotowe przyjmować na siebie cudze cierpienia, kiedy wiem, że swoich własnych mam w nadmiarze. Sama dzieci nigdy mieć nie będę, więc tym bardziej wstrząsa mną wizja prześladowania w czterech ścianach bogu ducha winnego dziecka, które na dodatek, nie ma...

Karolina | 2013-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Moje oczekiwania wobec tej pozycji były duże,być może dlatego się rozczarowałam.Fabuła ciekawa,jednak liczne wątki poboczne i zbyt rozwlekłe pisanie na przemian z dużymi przeskokami w akcji przeszkadzały mi w odbiorze.Jako,że mam mieszane uczucia,daję 5/10.

Kobieta | 2013-06-20
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Świetna książka o Żydach !
Polecam !

Magdamon | 2016-02-15