Poza cieniem

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Cykl: Nocny Anioł (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
Beyond the Shadows
fantastyka, magia, przygoda
Ag2S

Logan Gyre jest królem Cenarii, oblężonego królestwa, dysponującego szczątkową armią i odrobiną nadziei. Ma jedną szansę i desperacki i ryzykowny pomysł, który może zniszczyć jego kraj. Na północy nowy Król-Bóg ma plan. Jeśli go zrealizuje, nikt już nie zdoła go powstrzymać. Kylar Stern nie ma wyboru. Żeby ratować przyjaciół - i być może wrogów - musi dokonać niemożliwego: zamordować boginię. Poza cieniem - to gęste od zwrotów akcji zakończenie trylogii "Anioła Nocy".

nasty929 | 2019-07-12

Trylogię przeczytałam niemal jednym tchem. Najbardziej wciągnęły mnie dwa pierwsze tomy, ten... no jest godnym zwieńczeniem, ale odniosłam wrażenie, że układ scen nie jest tak przemyślany i płynny jak w przypadku poprzednich części. Wydawało mi się, że wiele rzeczy zostało przemilczanych, powierzchowne opisanych, niedopowiedzianych. Wątki nie do końca wyeksploatowane, w wielu miejscach zmarnowany potencjał postaci i miejsc. Przyznam, że trochę pogubiłam się w politycznych intrygach, i patrząc na komentarze poniżej chyba nie ja jedna. Miałam wrażenie, że książka przepełniona jest akcją a na tym ucierpieli bohaterowie, którzy przecież w poprzednich tomach zachwycali różnorodnością.
Sam finał jest pełen zwrotów akcji, wybuchów i barwnych opisów. Daję 8 gwiazdek, bo to nadal dobra książka, ale brakowało mi klimatu i stylu dwóch pierwszych części

Marcin | 2019-07-07

W zasadzie mam te same uwagi co do drugiego tomu. Pierwszy był zdecydowanie najlepszy. Dodanie do cyklu elementów heroic-fantasy zdecydowanie mu zaszkodziły.

Ale muszę przyznać że niektóre głupie wątki z drugiej części zastały tu ciekawie rozwinięte. Ale i tak nie jest to samo. Pierwszy tom był kapitalny. Drugi i trzeci jest tylko słabszy

Plus za świetne zakończenie, które mi się bardzo podobało. Parę rzeczy można by było jeszcze w nim poprawić. Ale i tak zostało ono bardzo ciekawie pomyślane. Mimo wszystko po książkę warto sięgnąć. To dobra książka. Porządne fantasy.

Xanardinii | 2019-04-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Niestety zawiodłem się na ostatniej części trylogii... Tak mocno zarysowane postacie w poprzednich odsłonach giną tutaj w całej akcji. Część wątków potraktowana bardzo pobieżnie, żeby tylko czymś „zatkać” czytelnika. Brakowało tego mroku z poprzedniej części (akcja w Dole z Na Krawędzi Cienia jest bardzo sugestywna). Finał – nie chcę komentować. Szkoda.

SocjoFantasy | 2019-03-07
Przeczytana: lipiec 2018

[ZBIORCZA OPINIA O CAŁEJ TRYLOGII]

"Nocny Anioł", to trylogia do której podchodziłem dwukrotnie. Pierwszy raz jeszcze w wieku szkolnym i niedawno jako już dużo dojrzalszy czytelnik. Za pierwszym razem poddałem się po drugim tomie. Tym samym wracając do lektury chciałem zweryfikować swoje poprzednie podejście. Dotrwałem do końca, choć nie ukrywam, że nie przyszło to wcale łatwo. Powieść Weeksa to mieszanka drobnych dobrych elementów z absurdami bądź niedociągnięciami.

Powieść jest jedną z tych, w których akcja biegnie na łeb na szyję ani razu nie rozpraszając czytelnika wyrafinowanymi opisami. Wobec tego główną osią całej lektury jest po prostu fabuła i przygoda, a wszystko to co wokół stanowi jedynie statyczne tło. Świat nie jest ani duży, ani precyzyjnie opisany - a wręcz dość generyczny i mało szczegółowy. Skupiając się na rozwiązaniach fabularnych trzeba przyznać, że autor posiada zalążki talentu do konstruowania ciekawych scen niejednokrotnie zaskakując czytelnika. Jest to...

Justyna Czwałga | 2019-02-15
Na półkach: Przeczytane, Pdf, 2019
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Częstym zjawiskiem jest to, że autor pisząc kilka książek serii, z tomu na tom coraz bardziej zmusza się do pisania , co czytający łatwo może zauważyć. Z trzecim tomem nocnego anioła jest całkowicie inaczej. Mam wrażenie że fabuła ze strony na stronę robi się coraz ciekawsza

Patrycja | 2019-01-31

W połowie 1 tomu chciałam zrezygnować... Jak dobrze, że tego nie zrobiłam! Świetna książka, trzymająca w napięciu, zakończenie wbijajace w fotel. Polecam każdemu

antyseba | 2019-01-25
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świat Midcyru - trylogia nierówna i nie w pełni udana, kalkująca zbyt wiele wątków z innych kluczowych dzieł gatunku fantasy. Jeżeli wielokrotnie, w przypadku dwóch tomów, można odnieść wrażenie, iż autor nie rozwija potencjału historii nawet w 50%, to finał wynagradza odbiorcy wszystko. Poza Cieniem cierpi na ten sam problem - nadmierna ilość nie do końca potrzebnych wątków, ciągłe inspiracje Martinem i trójkąt emocjonalny wyrwany z nastoletnich powieści. Jednakże tym razem wszystkie wątki ostatecznie się spajają, w mniej lub bardziej satysfakcjonujący sposób, a historia zmierzająca ku końcowi, brutalna i drastyczna opisowo, dla odmiany wciąga całkowicie. Finał chociaż ciut przesłodzony i naiwny obrazuje nam przewidywalne rozwiązanie na tle wielkiej, spektakularnej bitwy sił ciemności z unią ludzkości. Klasyka rozpisana na nowo.

pat158 | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Mimo że dość dobrze bawiłem się podczas lektury trzeciej części Trylogii Nocnego Anioła to nie jestem pewny, czy przeczytałbym tę książkę do końca gdyby nie to, że była podbudowana dwiema innymi. Złożyły się na to - jak się wydaje - trzy elementy.

Po pierwsze, Weeks wyjątkowo rzadko odwołuje się w tej części do swojej głównej broni, czyli plot twistów wywracających cały przedstawiony świat do góry nogami. Wbrew zapowiedziom wydawcy chyba tylko raz taki zabieg został zastosowany, przez co motywacja do dalszej lektury stawała się z biegiem czasu coraz mniejsza i mniejsza.

Po drugie, akcja pędzi na złamanie karku, zupełnie jakby autor znudził się serią i po napisaniu "Na krawędzi cienia" stwierdził, że zamiast 5 części zamknie się w trylogii. Albo jakby w trakcie pisania okazało się, że materiału jest zwyczajnie za dużo, a Weeks nie chciał odwalić Martina dzieląc jedną książkę na dwie, albo i trzy. W efekcie wiele - jakby się wydawało - ważnych scen zostaje pominiętych, ledwo...

Gromvolt | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Świetny cykl,bardzo mroczny z mnóstwem magii,zakończenie trochę mnie rozczarowało ale i tak było niezłe.Polecam.

xmaqriox | 2018-09-24
Przeczytana: 2016 rok

Książka jak wszystkie pozostałe części jest dla mnie znakomita. Trochę mało zaskakujące zakończenie... I trochę zbyt szczęśliwe, patrząc przez pryzmat całej trylogii, która jest dość mroczna.
Niemniej książkę polecam. Brent po tej serii stał się jednym z moich ulubionych pisarzy.