Cywilizacja islamu w Azji i Afryce

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
978-83-05-13504-7
religia
Łukasz Kuć

Świat islamu to newralgiczny punkt współczesnego świata, o ile punktem można nazwać ogromny obszar rozciągający się od Chin i Indonezji po Maroko. Książka ukazuje różnorodność cywilizacji islamu w perspektywie historycznej, poczynając od narodzin islamu na Półwyspie Arabskim w VII w, poprzez kolejne etapy jej ekspansji na obszarze Azji i Afryki aż po czasy współczesne. Islam ukazany jest jako...

Islam ukazany jest jako religia i cywilizacja obejmująca wszystkie aspekty cywilizacji - zarówno duchowe jak i materialne, co jest niewątpliwie jej wyróżnikiem wśród innych kultur. Cywilizacja to rozija się w najrozmaitszych językach i wśród różnych narodów - nie jest to wyłącznie kultura arabska, perska i turecka. W jakimś stopniu należą do świata islamu zarówno Czarna Afryka, jak Indie czy Chiny, co nie zawsze uświadamiają sobie ludzie spoza kręgów specjalistów. Takie pełne ujęcie dziejów cywilizacji islamu to na gruncie nauki polskiej pierwsza tego typu próba, niewiele też podobnych prac znaleźć można w orientalistyce światowej.

| 2017-04-07
Na półkach: Islam, Przeczytane