Mennymsowie

Tłumaczenie: Agata Kowalczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wrota Wyobraźni, Mennymsowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
The Mennyms
83-241-0211-6
Mennymsowie, dla młodzieży
MadziaT

Dom numer 5 wygląda jak zupełnie zwyczajny dom. Jego mieszkańcy wyglądają jak zupełnie zwyczajna rodzina - na pierwszy rzut oka. Bo tak naprawdę Mennymsowie są zupełnie niezwyczajni. Ale to mógłby odkryć tylko ktoś, kto odwiedziłby dom numer 5. Ale to się jeszcze nigdy nie zdarzyło. Teraz jednak pewien list zapowiada wizytę nieproszonego gościa. Mennymsowie wpadają w panikę. I mają powody!

[Wydawnictwo Amber, 2002]

Motyw szmacianych lalek żyjących w ludzkim świecie - to coś nowego.
Jestem mile zaskoczoną tą książką,która okazała się nadzwyczajnie dobra ! Jeśli znajdę w bibliotece kolejne tomy Mennymsów nie będę mogła się oprzeć i przeczytam :)

Yuuki | 2012-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Ta książka była inna niż wszystkie. Nigdy nie spotkałam się z taką fabułą, takimi bohaterami. Była naprawdę niezwykła i zarazem ciekawa. Mam nadzieję, że przeczytam też inne części.

Sam Jane | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Długo szukałam tej książki. Nigdzie nie mogłam jej kupić (nigdzie!). Jednak do wytrwałych świat należy ... zwłaszcza jak ktoś się uprze. To jedno wychodzi mi znakomicie :)

Kiedy przeczytałam ją po raz pierwszy (wiele lat temu) wiedziałam, że zapadnie mi w pamięć. Niedawno naszła mnie chęć aby zajrzeć do niej ponownie.
Bałam się wracać do jednej z moich ulubionych książek dzieciństwa jako dorosła osoba. Teraz widzę, że zmieniłam "front", inne postaci są moimi ulubionymi, zmieniła się moja ocena "nastoletnich" kukiełek. Z chęcią przypominałam sobie wydarzenia z życia rodziny Mennymsów. Niby treść ta sama, a jednak wszystko "smakuje" inaczej.

Jedno nie uległo zmianie, nadal uwielbiam tę książkę. Teraz wystarczy odnaleźć pozostałe części.

KiRu | 2014-08-10

Oryginalny pomysł, lekka książka i przyjemna w czytaniu - Jednak poza przyjemnością, czytelnik niczego więcej z niej nie wyniesie.

Polecam tym którzy szukają dla swoich pociech - Bezpiecznych lektur, na poziomie, z prostą historią o szczęśliwym zakończeniu.

Natomiast kategorycznie odradzam tę książkę tym którzy szukają większej głębi i czegoś inspirującego.

katiakate | 2013-08-14
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

Przede wszystkim, jakieś trzy lata temu, zainteresowała mnie okładka. Wciągnęłam się w serię i jest to jedna z moich ulubionych! Wspaniałe uosobienie lalek.

Ania | 2016-03-06
Przeczytana: 2009 rok

Czytałam w podstawówce, bardzo fajna książka dla dzieci, rozwija wyobraźnię :)

aanyaa | 2010-09-01

Całą serię gorąco polecam! Naprawdę bardzo szybko się czyta ;-)

AGA | 2012-05-17
Przeczytana: 17 maja 2012

"Może i jesteśmy szmacianymi kukłami, ale nie tylko myślimy i poruszamy się. Mamy też uczucia, które można zranić."

Wielka, angielska rodzina. W wielkim, angielskim domu. Tak w skrócie można opisać bohaterów i miejsce w którym rozgrywa się akcja powieści. Te słowa jednak tylko w małym stopniu oddają ducha tej niezwykłej książki. Mennymsowie to rodzina nie ludzi lecz lalek, lalek które żyją. Mają uczucia, własne pomysły, pragnienia, codziennie oddają się zwyczajnym czynnościom takim jak jedzenie, sprzątanie, praca, nauka czy zabawa. Jednak to wszystko to tylko pozory, jedno wielkie udawanie. Która lalka, laka zrobiona z pozszywanych części materiału, z oczami z guzików, z rękoma wypchanymi trocinami potrzebuje jeść? Która lalka ściera kurz z nieużywanych filiżanek? Która lalka codziennie chodzi do sklepu by kupić gazetę? Jak stwierdził jeden z bohaterów: "Dziwny jest nasz świat. Udajemy, by żyć, i żyjemy, by udawać." I tak właśnie jest w świecie Mennymsów. Udają by żyć - codzienne...

Jaśmina | 2011-11-21
Przeczytana: 2005 rok

Swego czasu mnie bardzo wciągła, a losy bohaterów - tak oryginalnych - bardzo zaintrygowały

Agata | 2014-07-02
Przeczytana: 29 grudnia 2013

"Mennymsowie" to dość dziwna książka, która opisuje życie pewnej rodziny lalek o wielkości zwykłych ludzi. Pomijając ten szczegół, ta nienormalna historia, może pokazać, że nie warto w życiu sprawiać sobie nowych doświadczeń "na własną rękę", gdyż mogą wyjść z tego niezłe kłopoty.