Uciec z zimna

Wydawnictwo: Amber
THE SPY WHO CAME IN FROM THE COLD
john carre ucieczka zimno
dona

Początek lat 60. Brytyjski agent Alec Leamas, szef siatki w Berlinie Wschodnim, traci kolejnych ludzi, rozpracowanych przez niemiecki kontrwywiad. Centrala odwołuje go z NRD, ale tylko po to, by zlecić mu najbardziej tajną operację - starannie zaplanowaną akcję Cyrku przeciwko mózgowi wschodnioniemieckiego wywiadu. Leamas nie wie jednak, że ma być w tej grze pionkiem, który można usunąć, kiedy przestanie być potrzebny...

książek: 1991
Renax | 2015-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2015

To że przeczytałam tę książkę (bo nie znałam jej wcześniej) jest wynikiem mojego artykułu na swoim blogu o powieściach sensacyjnych (http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2015/06/powiesci-sensacyjne-bajka-magiczna.html). Wyłożyłam w nim wszystkie bóle i słabostki gatunku. Na co @Almos napisał, że jest sensacja mądra, w której mamy bohaterów i sensowną akcję. A na przykład podał tęże książkę.
No to się skusiłam. Słuchałam wczoraj jako audiobook wykonaniu Henryka Pijanowskiego. Polskie wydanie książki to Ta Seria Amber z lat dziewięćdziesiątych! Taka klasyczna seria sensacji, w której zaczytywałam się pacholęciem licealnym będąc. Tej akurat nie czytałam.

Na początku miałam wrażenie, że słucham nie związanych z sobą scen i zdarzeń, połączonych postacią głównego bohatera Aleca Leamasa, byłego brytyjskiego szpiega w NRD. Potem okazało się, ze były to składniki zawiłych puzzli, na których ułożenie czytelnik czeka aż do samego końca.
Można powiedzieć, że książka jest portretem...

Książka u nas wydawana też pod tytułami ‘Z przejmującego zimna’ i `Ze śmiertelnego zimna’. Jest to pierwsza wielka książka Le Carre’a w której podejmuje on swój centralny temat: jednostka która dostaje się w tryby machin szpiegowskich zostaje przez nie przemielona i odrzucona. Mamy tu dosyć skomplikowaną intrygę, podwójne czy wręcz potrójne gry pomiędzy wywiadami zachodnimi i komunistycznymi, w których bohaterowie zaczynają się powoli gubić, nie wiadomo co jest prawdą a co zmyśleniem, prawdziwa jest tylko miłość, ale i ona przegrywa w konfrontacji z polityką i cyniczną grą szpiegowską. Mroczna to powieść i smutna, ale świetna. Ulubiony bohater autora, George Smiley, pojawia się, ale raczej dyskretnie.

elmejor | 2012-08-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Moje pierwsze spotkanie z autorem.
Spodziewałem się czegoś lepszego, ale damy mu jeszcze szansę :)

Mariusz | 2016-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

W tej książce wszystko jest mroczne i niejednoznaczne: czasy, bohaterowie oraz akcja. Nie ma tu nieskończonej liczby bohaterów, którzy pojawiają się by ożywić fabułę. Brak efektownych pościgów czy pięknych kobiet. Mimo to powieść jest znakomita. Trzyma w napięciu od początku do końca. Gdybym miał ją określić jednym słowem powiedziałbym: surowa. To moja pierwsza przeczytana książka Le Carre'a, ale z pewnością nie ostatnia.

beltmann | 2016-07-20

Nie potrzeba ponad 400-stronnicowych dzieł, by przeczytać dobrą powieść szpiegowską. Le Carre zna się na swoim fachu. Czytanie jego powieści to jak układanie puzzli. Tylko takich trochę trudniejszych, większych, poskładanie ich wszystkich do kupy. W końcu wszędzie u niego mamy do czynienia z "grą operacyjną". A rankingi, rzecz subiektywna. Osobiście, to jednak lekka przesada stawiać tę powieść na miejscu nr 1. Do przeczytania, w sam raz, na takie lipcowe, deszczowe dni.

Tomek | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem wielkim fanem książek szpiegowskich - pozycje choćby Toma Clancy'ego mnie bardzo zawiodły.

Jednak mimo wszystko ta książka jest inna. Tu nic nie jest do końca pewne, czytelnik trzymany jest w napięciu do samego końca. To dużo akcji zawartej na niedużej liczbie stron. Póki co najlepsza książka szpiegowska, jaką czytałem.

Kaduk | 2011-12-19
Przeczytana: 17 października 2011
bekjef | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

najlepsza powieść szpiegowska jaką czytałem.

Karaś | 2016-11-12
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2016

Takie sobie. Fabuła urwana i niewyjaśniona, bohaterzy głównie gadają i tyle. Ale szanuję za obśmianie pożytecznych idiotów pracujących na cześć i chwałę takiego czy innego państwa w imię takiej czy srakiej ideologii. Dziś też takich nie brakuje, choć teraz onanizują się nie do czerwonego sztandaru, ale do fioletowego.

Marcin Napierała | 2012-02-16
Przeczytana: styczeń 2012

wciągająca fabuła, przeczytana jednym tchem.