Cierpienia wynalazcy

Les souffrances de l'inventeur
klasyka, balzac
klasyka
camillejr

Poeta Lucjan de Rubempre - główny bohater powieści - to jedna z tych postaci, które napotkać można w różnych tomach Balzakowskiej "Komedii ludzkiej". "Cierpienia wynalazcy" opisują jeden z etapów jego życia - powrót do domu, na prowincję, po pobycie w Paryżu. Uznawany za lokalną gwiazdę salonów Lucjan czuje się "kimś", nie zauważając, że wpada w zastawioną przez miejscowych intrygantów pułapkę i straszliwie sie kompromituje. W efekcie niemal popełnia smobójstwo. Dalsze losy Lucjana zawarte są m.in. w powieściach "Blaski i nędze życia kurtyzany" i "Jak kochają ladacznice".

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1972

Pazaak | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 5
F: 7

Linda | 2014-04-30
Przeczytana: kwiecień 2014

Głęboka treść czyli mozolne czytanie i skupienie na tekście to nie jest książka na wolną chwilkę lub nudę, ponieważ można się zniechęcić. Trochę przypominało mi to biznes bez pardonu czyli chodzenie po trupach dla własnego zysku. Zakończenie nie przypadło mi do gustu.

Oficer95 | 2016-03-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mozolnie tkana, przędzona i spajana konstrukcja fabularna oczekuje od Czytelnika sporej uwagi, poświęcenia i permanentnej koncentracji. Na początku wydaje się, że - podobnie jak "Dwaj poeci" - "Cierpienia wynalazcy" są tylko przystawką mającą wzmocnić dowody kunsztu wyzierające z centralnej powieści opowiadającej o losach Lucjana.
Tym razem młodociany poeta schodzi na nieco dalszy plan, a wyeksponowani zostają rozliczni antagoniści, zawadiacy i karierowicze przeróżnej maści, w tym nieoceniony dla konstrukcji całej wręcz "Komedii ludzkiej" hiszpański duchowny, który - parafrazując słowa Ryby z "Kilera" - jeśli mówi, że pochodzi z Toledo i jest zakonnikiem, to może i pochodzi z Toledo, ale nie jest zakonnikiem.
Fenomenalna końcówka książki z wieloma rozsądnymi komentarzami na temat natury człowieka, jego moralności i związków sumienia z przyjaźniami i własnymi ambicjami.
"Cierpienia wynalazcy" okażą się bardzo niestrawną książką dla człowieka, który uważa, że zasługuje na wszystko,...

Roman Godlewski | 2014-08-21
Przeczytana: 28 czerwca 2014

no a ja przeczytałem kolejno "Cierpienia wynalazcy" (1843), część trzecią "Straconych złudzeń" Honoriusza Balzaka. Powieść to dość dobra 6/10. Wątek fabularny ciekawszy, niż w poprzednim tomie, za to jednak zbyt sensacyjny, jak na opowieść, której sednem jest psycho-socjologiczny opis tego, jak to świat rujnuje marzenia młodych ludzi spodziewających się, że talentem swym a przebojem go podbiją, a wysysa z nich potem wszystko do cna, gdyż w istocie rządzi się innymi zasadami, niż to się dzieciom wydaje. Koleje losu bohaterów w takiej opowieści w większym stopniu winny zależeć właśnie od owych ogólnych prawideł świata, aniżeli od przypadkowego powodzenia spisków, czy rozbieżności terminów.

Ocena całego cyklu powieściowego "Stracone złudzenia": dość dobry 6/10. Tomy drugi i trzeci przeważają opinię ku gorszej, mimo iż część początkowa jest wyraźnie lepsza.

Wabi | 2016-03-01
Przeczytana: 2015 rok

Przejęcie drukarni uczciwego wynalazcy przez konkurencję.

Yennefer | 2016-10-21
Ghater | 2016-10-18