Wiera Dawydowa - kochanka Stalina

Wydawnictwo: Philip Wilson
stalin, ZSRR
literatura faktu
artemis

Skandal wybuchł w Londynie za sprawą tamtejszego wydawcy, który opublikował tę oto historię burzliwego romansu Stalina ze śpiewaczką Wierą Dawydową, słynną Carmen z moskiewskiego Teatru Wielkiego. Jedni byli zaskoczeni, inni wręcz oburzeni wyborem i potraktowaniem tematu... Tajemnice alkowy raz po raz splatają się tu z wielką polityką, krwawy dramat graniczy z farsą. Parze głównych bohaterów towarzyszą na kartach książki onegdajsi prominenci Kremla, m.in. Bucharin, Budionny, Tuchaczewski, Beria, Mołotow, Kalinin i Malenkow, oraz znani aktorzy, reżyserowie i pisarze, jak: Gorki, Aleksy Tołstoj, Pilniak czy noblista Pasternak. W tle przewijają się liczni tuzinkowi szubrawcy...
Romans trwał bez mała 20 lat, tj. do śmierci Stalina w 1953 r., Dawydowa zmarła w 1993 r. w wieku 87 lat.

Aleksandra | 2015-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Wspomnienia kochanki Józefa Stalina, śpiewaczki operowej oddają atmosferę terroru i władzy "karłów komunizmu". Książkę czyta się dobrze.

nellanna | 2012-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2012

Nudy na pudy, bo książka obszerna. Uprzedzam lojalnie. Męczyłam i właściwie nie zmęczyłam do końca. Ani mnie tematyka nie urzekła ani bohaterzy nie kręcili. W dodatku na wstępie obiecano,że rzecz jest niezwykła, bo oto Stalin został pokazany jako zwykły człowiek. Dla mnie obleśny staruch, nadal despota, on chyba wszystkich traktował jak wrogów i nikogo nie poważał, że o wyższych uczuciach nie wspomnę! Nawet we wychodku miał ordery i tron!Kiepskie to wynurzenia,ikry w nich tyle co w zdechłym śledziu, kobiecina jakaś mało atrakcyjna i sceny erotyczne w rodzaju: Zaczął jej rozpinać guziki...a potem kolejne zdanie: "Rano i tak dalej", coś tam...
Lepiej się trzymać z daleka!

ciemnowszedzie | 2013-03-03
Przeczytana: 2013 rok

Książkę czyta się bardzo dobrze. Ja ogarnąłem ją w jeden wieczór. W pełni oddaje klimat tamtych lat, pokazuje Stalina z innej strony, oczami kochanki, atrakcyjnej aktorki.
Zarówno Stalin jak i jego współpracownicy opisani są przez osobę nie związaną z polityką a co za tym idzie można dowiedzieć się jak wygląda ich życie na co dzień, jak się bawią w swoich daczach, jak trwonią pieniądze, jak mordują wydając polecenia przy rodzinnej kolacji itp. Polecam

| 2015-10-25
Przeczytana: 06 stycznia 2009

Mocna książka. kawał historii czasu Stalinizmu widziany oczyma kobiety kochającej ale i zniewolonej

Dzeliga | 2015-05-10
DomiDaru | 2014-11-22