Spotkanie

Tłumaczenie: Marek Bieńczyk
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Une rencontre
literatura, rozważania, refleksje

„Spotkanie moich refleksji i moich wspomnień; moich odwiecznych tematów (egzystencjalnych i estetycznych) i moich odwiecznych miłości”. Tak Milan Kundera doprecyzowuje tytuł swojej najnowszej książki, zbioru szkiców, rozmyślań, impresji. To prawdziwa uczta dla miłośników literatury. Kundera przyzwyczaił nas do celnych, przenikliwych rozważań, które rzucają na znane i wielokrotnie omawiane...

To prawdziwa uczta dla miłośników literatury. Kundera przyzwyczaił nas do celnych, przenikliwych rozważań, które rzucają na znane i wielokrotnie omawiane dzieła nowe światło, wydobywają z nich głębię.

Nowy tom zaludniają nietuzinkowi pisarze i ich dzieła, a wśród nich Dostojewski i "Idiota", Gabriel García Márquez i "Sto lat samotności", Louis-Ferdinand Céline i "Z zamku do zamku"; znajdujemy tu teksty o Carlosie Fuentesie, Anatole’u Fransie, rozmowę o Rabelais’m.

Nowy zbiór to także "Spotkanie" z malarstwem Bacona, muzyką Beethovena, operami Janáčka, filmami Felliniego, to wreszcie "Spotkanie" z Don Kiszotem.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Agnieszka | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Po Zasłonie wiedziałam, że chcę Kundery eseisty więcej. Sposób w jaki Kundera opowiada sztukę - w Spotkaniu jest to całkiem szeroki przegląd: malarstwo, muzyka, film, literatura - jest niezwykle przenikliwy (złote i czarne listy, które Kundera tak pięknie odczarowuje chyba już na zawsze będą mi się po apollinairowemu, z gównem i różami, kojarzyły ), klarowny (to jak wyjaśnia muzykę!) i błyskotliwy (dowiedzieć się, że czytamy lepszego Gargantuę niż Francuzi ;)
Ból jest taki że znowu po maleńkiej książeczce Kundery urosła mi lista książek, które zaraz koniecznie muszę przeczytać (no i malarzy, których chcę zobaczyć - Ernest Breleur -całkiem nowe dla mnie nazwisko, i w sumie oper do obejrzenia -Lisiczkę Janacka opowiedział zachwycająco).
W stosunku do Zasłony, Spotkanie tworzy mniej spójną całość, ale nie jest przez to gorsze, i jest smutniejsze, niektóre eseje przenika ta sama melancholia, co powieści Kundery i ciężko się z niej otrząsnąć.

Riwona | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Ludzie ciekawi
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Milan, dla którego w banalności promienieje szczęście, dotyka istoty rzeczy tak przenikliwie i pięknie, że po ostatniej stronie znowu chcę być na pierwszej.

Spotkanie to iskra, błysk, przypadek, który obiecuje wiele i dotrzymuje słowa. Zaprasza na ucztę smaków niezapomnianych.

Z wielkiej, bezdennej dziury, do której wpadają wspomnienia - zapragnęłam wyciągnąć Kunderę eseistę. I jak noc, która przekręca koszulę na białą stronę (nawet śnieg za oknem sprawia, że noc widzimy białą :-), chcę podążać za refleksją, wspomnieniami, starymi miłościami Pisarza.

Zachęcam i Ciebie, bo przekonywać nie muszę :-)

Ahsan | 2017-01-30
Przeczytana: styczeń 2017

Zbiór esejów o sztuce: od literatury po muzykę poważną. A raczej o ich twórcach, o życiu, o ideach, o wzajemnym ścieraniu się poglądów, o wrażliwości, o człowieku, o różach i gównach, czyli wszystko to, z czego znam i uwielbiam Kunderę. Jak zwykle przenikliwy, jak zwykle w punkt.

Agata | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Z każdą kolejną książką Milana Kundery utwierdzam się w przekonaniu, że jego twórczość mogłabym czytać w nieskończoność, a sam autor nigdy nie przestanie mnie ze wszech stron zachwycać erudycją, przenikliwością i obyciem. W "Spotkaniu" umiejętnie tka pozornie niedostrzegalne nawiązania między komentowanymi dziełami, tworząc pięknie skrojony, intelektualny patchwork. Dla miłośników literatury to prawdziwie syta uczta, potwierdzająca słowa Louisa Aragona, który stwierdził niegdyś, że "powieść jest człowiekowi niezbędna niczym chleb".

| 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 lipca 2013

Pięknie Kundera opowiada o swoich fascynacjach. Nawet te fragmenty, które nie dotyczą literatury są interesujące. Zazdroszczę Milanowi jego talentu, obycia i wiedzy a nade wszystko sposobu formułowania myśli.

verbo | 2011-03-19
Przeczytana: 15 marca 2011

ciekawe,że nie a opinii na temat tej książki? może, to przez uklucie zazdrości jakie mnie dotknęło po jej przeczytaniu.zazdrości o umiejętność trafiania w sedno, zwięzłego pointowania,zdolności do nowego odczytywania dzieł znanych i uznanych. w tych esejach spotkania między innymi z Baconem, Francem, Rabelais, Schonbergiem. warto się zapoznac z refleksjami, wspomnieniami Kundery

Kac Killer | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Kundera jest takim mistrzem, że czytając jego eseje chce się poznać dzieła, pisarzy, muzyków i historie, o których pisze. A by cieszyć oko i umysł jego piórem, nie trzeba wcale ich znać wcześniej.

Patsy | 2017-09-06
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Po wspaniałej "Zasłonie" postanowiłam w końcu sięgnąć po kolejną książkę Milana Kundery. Niestety jednak odrobinę się rozczarowałam. Tematy podjęte w tej pozycji nie poruszyły mnie i nie zaciekawiły mnie tak jak w przypadku pierwszego spotkania z autorem. Myślę również, że pozycja ta podobałaby mi się bardziej gdybym wiedziała więcej (albo cokolwiek) o niektórych osobach wspomnianych przez autor - na moją obronę muszę zaznaczyć, że Milan Kundera ma dość oryginalnych i raczej mniej popularnych znajomych (przynajmniej dla osoby z innego pokolenia niż autor). Tak łatwo się jednak oczywiście nie poddam! Kolejne, mam nadzieję lepsze, pozycje czekają na regale :D.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Ania | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Cudowna podróż przez literaturę oraz muzykę. Refleksja nad XX-wiekiem. Czyta się bardzo przyjemnie.

Natalia Kubicka | 2018-11-02