Książę Ksawery Drucki-Lubecki (1778-1846)

Wydawnictwo: DiG
978-83-7181-553-9
Łukasz Kuć

Książę Ksawery Drucki-Lubecki (1778-1846) był jedną i najbardziej wyraźnych postaci polskiego świata polityki i gospodarki w l połowie XIX wieku. Minister skarbu w latach 1821-1830, był autorem z sukcesem realizowanego programu sanacji finansów państwa, rozwoju handlu i uprzemysłowienia kraju. Wybuch powstania listopadowego w 1830 roku zakończył olśniewającą karierę polityka będącego zarazem głównym rzecznikiem porozumienia z Rosją. Po 1831 roku przebywał głównie w Petersburgu, jako członek rosyjskiej Rady Państwa i główny antagonista rosyjskiego ministra finansów — J. Kankrina.
Niniejsza praca, napisana m.in. w oparciu o nieznane źródła litewskie i rosyjskie, nie stera się drobiazgowo rekonstruować wydarzeń z życia Lubeckiego. Jej świadomym założeniem jest zwrócenie większej uwagi na kwestie mniej znane w dotychczasowej literaturze. Całość pracy w układzie chronologicznym podporządkowana została głównym problemom, takim jak życie i rodzina Lubeckiego, kariera polityczna, działalność gospodarcza, jego rola w powstaniu listopadowym i pobyt w Petersburgu połączonycz działalnością w Radzie Państwa (1831 -1846).
Postać Lubeckiego daje okazję do bliższego zapoznania się z podstawowymi problemami historii zarówno Polski XIX w., jak i Rosji. W książce został naszkicowany ówczesny obraz stosunków polsko-rosyjskich i podstawowe tendencje polityki rosyjskiej wobec Polski.

Jeey | 2014-12-22
Błażej | 2013-12-06