Dyskurs kolonialny w drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: DiG
978-83-7181-632-1
historia
Łukasz Kuć

Książka jest prezentacją dyskursywnych strategii wykorzystywanych przy tworzeniu kolonialnej ideologii okresu międzywojennego w Polsce. Ważnym elementem wywodu jest przedstawienie dyskusji, jakie toczyły się i toczą nadal wokół samego pojęcia dyskursu, które zyskało sobie ostatnio doniosłe miejsce w refleksji humanistycznej. Autor podejmuje tematykę z jednej strony trudną, znajdującą się na pograniczu nauk, wymagającą szczególnego wysiłku porządkującego i dużej erudycji, z drugiej strony powszechnie obecną, choć pojawiającą się na marginesach dociekań innych badaczy. O szczególnej wartości tak pomyślanej pracy z pewnością decyduje szerokie wykorzystanie źródeł oraz umiejętne połączenie warsztatu historyka z metodami wykorzystywanymi w antropologii.

Piotr Trybalski | 2015-01-28
Lutosław Szczupak | 2014-08-03