Biali i Czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów

Wydawnictwo: DiG
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7181-461-5
historia
Łukasz Kuć

Książka jest rezultatem wielu lat badań, sporo też zawdzięcza osobistej przyjaźni Autora z Afrykanami w Polsce. Jej celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie są i z czego wynikają współczesne postawy Polaków wobec Afrykanów. Liczba jednostkowych kontaktów polsko–afrykańskich w ostatnich latach szybko wzrasta zarówno w wyniku migracji Afrykanów do Polski, jak i mobilności Polaków, którzy stykają się z nimi w diasporach Europy Zachodniej i na samym kontynencie afrykańskim. Rośnie też zainteresowanie samą tematyką afrykańską. Tymczasem rozwój relacji polsko–afrykańskich natrafia na wiele jeszcze przeszkód i nieporozumień.
Moją intencją nie było tu podanie konkretnych rozwiązań, ale jedynie uświadomienie Rodakom, jaki charakter mają ich postawy wobec Afrykanów i jakie są możliwe reakcje na nie „z drugiej strony”. Starałem się m.in. przekonać, że postawy wobec innych ludzi nie wynikają wyłącznie ze stereotypów rozpowszechnionych na ich temat, ale są tylko jednym z wielu czynników je kształtujących.

Praca może być użyteczna nie tylko dla antropologów, ale także dla wielu innych osób zainteresowanych zagadnieniem stereotypów, relacjami międzykulturowymi, problemami migracji i integracji oraz kulturą mieszkańców Afryki.

Agnieszka | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Książka do przeczytania prosta nie jest. Pisana w stylu popularnonaukowym. Zgłębia temat stereotypów jakie wykształciły się w głowach Europejczyków na temat Afrykanów, osób o innym kolorze skóry niż biały. Sięgnęłam po tę książkę po reportażach Kapuścińskiego, pomogły mi one zgłębić tematy poruszone w reportażach.

ElizabethEli | 2013-05-25
agata | 2012-08-21