Wierszyki łamiące języki

Wydawnictwo: Media Rodzina
978-83-7278-193-2
poezja zabawy fonetyczne
Ag2S

Wierszyki łamiące języki to kolejny tom pełen szalonych rymów, wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Tym razem książeczka w dowcipny i wirtuozersko absurdalny sposób opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne i latające nam wokół nosa. Książka wzbogacona jest o charakterystyczne kolaże autorki, znane już z wcześniejszych tomików.

To książka dla troszkę starszych dzieci - taka zabawa w słowa. Małgorzata Strzałkowska jest mistrzynią słowa, rymów i ilustracji-kolaży - wyklejanych we wtorki, (niektóre kartki także we czwartki i wedle ochoty również w soboty). Wystarczyło przeczytać pierwszą stronę, by ulec magii naszego języka. BĄK Spadł bąk / na strąk, / a strąk / na pąk. / Pękł pąk, / pękł strąk, / a bąk się zląkł. / Ten wierszyk właśnie oczarował mnie (zaczarował???). Tytułowe wierszyki mogą faktycznie połamać język - a dzieci dzięki temu poznają nieograniczone możliwości naszego języka polskiego, który jak się okazuje, stanowi nie tylko narzędzie do porozumiewania się, ale też do zabawy na najwyższym poziomie. Dzieci bardzo szybko uczą się takich rymowanek, rozwijają słownictwo - autorka nie unika trudnych wyrazów - huczek, cietrzew, bzyg, szarawary, trznadel, sfora - i wiele innych - a na końcu książki objaśnia je w specjalnie opracowanym słowniczku - co jest pomocne, bo sama nie znałam kilku - np. piegża...

elau66wr | 2014-01-21
Przeczytana: 01 stycznia 1993

Niezapomniane chwile, uciekające zbyt szybko, to te, które spędzamy na wspólnej zabawie z własnym dzieckiem.

Nie wiem jak Wy, ale pamiętam, jak spędzałam poranną godzinę z synkiem oglądając "Domowe przedszkole".
A potem sklejaliśmy, lepiliśmy, malowaliśmy wszystko to,co było pokazane w audycji.

I jak pomyślę, że to już przeszło 20 lat temu....
Najśmieszniejszą zabawą zaś, było czytanie wierszyków. Im szybciej tym lepiej.
Ale to niebylejakich wierszy,tylko "Wierszyki łamiące języki" Małgorzaty Strzałkowskiej, ilustrowane przez Elżbietę Wasiuczyńską.

katecz | 2017-08-20

Przytupnęła,
podskoczyła
i pianino
przewróciła.

Wierszyki pomocne do nauki wymowy.

AlicjaLilianna | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Kocham!

Jedna z moich ulubionych książeczek z dzieciństwa! Niektóre wierszyki do tej pory sobie recytuję.

zipka_007 | 2018-03-28
Przeczytana: 27 marca 2018