Sztuka islamu

Okładka książki Sztuka islamu Georges Marçais
Okładka książki Sztuka islamu
Georges Marçais Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Kultury starożytne i cywilizacje pozaeuropejskie popularnonaukowa
popularnonaukowa
Kultury starożytne i cywilizacje pozaeuropejskie
L'art musulman
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1979-01-01
1979-01-01
Hanna Morawska
sztuka islam

Sensownie i przystępnie napisana książka, w której sztuka islamu zostaje zarysowana zgodnie z podziałem chronologiczno-geograficznym. Jak na tamte czasy naprawdę niezły materiał ilustracyjny. Autor zwięźle opisał najważniejsze linie rozwojowe oraz te tradycje artystyczne (późnoantyczną sztukę chrześcijańską oraz sztukę perską),które wywarły na muzułmańską największy wpływ. Wczesna sztuka islamu jest tematem bardzo trudnym do badań ze względu na liczne przeobrażenia i zniszczenia, którym uległy jej dzieła, zwłaszcza architektura. Jest pewnym paradoksem, że niektóre najlepiej zachowały się tam, gdzie przeszły w ręce chrześcijan, ale i odwrotnie: niektóre dzieła późnoantycznej sztuki chrześcijańskiej dobrze zakamuflowały się w meczetach.

Na tamte czasy, to było bardzo dobre wprowadzenie do historii sztuki islamu

Na tamte czasy, to było bardzo dobre wprowadzenie do historii sztuki islamu

Niewiele pozycji w Polsce mamy na temat sztuki muzułmańskiej. Zasłużony skądinąd Marcais nie zrobił na mnie wrażenia. Nie jestem wprawdzie ekspertem od sztuki, ale od islamu ogólnie, ale czytałem lepsze rzeczy.

• » religia
  • sztuka
  • Nauki społeczne - historia sztuki
  • Islam i świat muzułmański
  • Non fiction,eseje,biografie,historia,religie,nauki różne, etc.
  • żólta
  • Art

Dodaj cytat z książki Sztuka islamu