U BOKU NAPOLEONA

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

U boku Napoleona to obszerny słownik encyklopedyczny omawiający szczegółowo jednostki cudzoziemskie w armii francuskiej w czasach Konsulatu i Cesarstwa w latach 1799-1814, a zarazem najlepsze jednotomowe studium wojsk napoleońskich z tego punktu widzenia. Wiele miejsca poświęcono tu oddziałom polskim, zaliczanym do najlepszych w Wielkiej Armii, takim jak Legia Nadwiślańska czy Polscy Szwoleżerowie Gwardii. Każde hasło zawiera datę i okoliczności utworzenia jednostki, szczegóły organizacyjne, opis szlaku bojowego, mundurów, sztandarów i losów oddziału aż do rozwiązania. Barwne opisy zaczerpnięte z raportów, pamiętników i innych źródeł z epoki rzucają światło na warunki życia i służby cudzoziemskich żołnierzy Napoleona. Nigdy nie opowiedziane w całości wspólne dzieje wojsk cudzoziemskichwalczących u boku Napoleona stanowią fascynujący rozdział w epopei napoleońskiej ze względu na bogactwo mało znanych indywidualności i wydarzeń.

Jacek Mucha | 2014-06-25
marcel_ss | 2014-06-03