Zerwana więź

Okładka książki Zerwana więź Michael Dorris
Okładka książki Zerwana więź
Michael Dorris Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The broken cord
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
1996-01-01
1996-01-01
83-85416-63-3
Monika Kaźmierczak
FAS alkoholowy zespół płodowy adopcja

Najpierw przeczytałam "Ciszę" J.Lestera nakreślającą cięższą postać autyzmu, a potem musiałam wziąć głębszy oddech, by móc sprawnie przejść przez historię omawiającą przypadek dziecka z FAS. Tak jak nie prosto wychowywać dziecko z jakimkolwiek problemem neurologicznym, tak nie jest łatwo o tym czytać. Do tego historia dziecka jest szczelnie zapleciona w indiański kokon. Jako że rodzicem adopcyjnym staje się Indianin nie powinno nas to dziwić, a ma to odgromny wpływ na przedstawione relacje. Tyczy się to nie tylko charakteru, jaki przyjmuje opowieść, co i naszego odbioru, być może mniejszego zrozumienia, a poniekąd znudzenia wątkami typowo kulturowymi. Dochodzą do tego rozmowy z innymi, czy to rodzicami, nauczycielami, znawcami tematu, ale jest ich na tyle dużo, że zaczynamy się czuć przytłoczeni.
Oczywiście książka może służyć jako przykład lub może bardziej jako przestroga przed spożywaniem jakiejkolwiek ilości alkoholu w ciąży. Tak, jakiejkolwiek, gdyż nie istnieją badania, które dawałyby pewność, iż konkretna ilość może zaszkodzić, a już poniżej wyznaczonej można "zaszaleć". To tak samo, jak w przypadku przyjęcia jakiegokolwiek leku zachodzi obawa uszkodzenia płodu.

"Mówimy o niższej ilości punktów za inteligencję. Jeśli nie pijesz, być może nosisz w sobie geniusza. Ale pijąc od czasu do czasu, nawet w niewielkich ilościach, być może ujmujesz swemu dziecku jeden, dwa, dziesięć, piętnaście, dwadzieścia, trzydzieści punktów za inteligencję. Jeśli będziemy mieli więcej pijących matek, to pewnego dnia okaże się, że spadł iloraz inteligencji całego społeczeństwa." (234s.)

(...)
Poruszone zostają dwa ważne tematy, ale wystawienie takiej problematyki do jednej publikacji zawsze będzie na niekorzyść jednego z nich, który nie zostanie dostatecznie rozwinięty. A tu są ważne zarówno kwestie Indian, sporu własności, utrudniania życia i ignorowania potrzeb tych, którzy zasiedlają tereny Ameryki Północnej od początku, jak i sprawy dotyczące dziecka oraz jego otoczenia borykającego się z efektem poalkoholowego uszkodzenia mózgu, jak i samego picia przez młodych, a nawet dzieci. I ze względu na złożoność przedstawionych aspektów uważam iż książka nie spełnia w pełni jej założeń.

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/z-czym-sie-wiaze-urodzenie-dziecka-z-efektem-fas-zerwana-wiez

Jako przestroga przed piciem alkoholu w ciązy dla kobiet i dla przyszlych rodzicow adopcyjnych ktorzy moga sie stykąc z choroba FAS warta przeczytania jednak jest kilka ale...Ksiazka jak dla mnie trzeba podzielic na dwie czesci .Rozdziały poswiecone wychowywaniu przez autora adpcyjnych dzieci bardzo dobre i bardzo ciekawe i powinno byc tych rozdziałow wiecej .Natomiast rozdzialy na temat historii indian oraz rozmow z innymi ludzmi na temat tej choroby bardzo slabe i nudne .

Książka na pewno warta uwagi,przestrzega przed piciem alkoholu w czasie ciąży.
Jeśli chodzi o treść,to jestem trochę rozczarowana.Oczekiwałam opisów z codziennego życia z chorym dzieckiem,walki o każdy,nawet drobny sukces.I owszem pierwsza połowa książki wypełniona jest takimi wspomnieniami.Jednak później auto przedstawia niemal wyłącznie rozmowy z rożnymi ludźmi zajmującymi się tematyką FAS-u,co sprawia,że książka zaczyna nudzić.
Nie dokończyłam,może kiedyś spróbuję.

(417/525)

Książka na pewno warta uwagi,przestrzega przed piciem alkoholu w czasie ciąży.

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka, którą powinien przeczytać każdy młody człowiek, moim zdaniem powinna zostać wprowadzona do kanonu lektur. Dobitnie pokazuje na przykładach i opisach prawdziwego życia, jak można zaszkodzić sobie i swoim dzieciom poprzez spożywanie alkoholu. Naprawdę polecam, ku przestrodze. Przy okazji tej lektury zapoznajemy się z życiem Amerykańskich Indian.

Lektura obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy, ale też dla rodziców adopcyjnych. Wspaniała, mądra opowieść.

• Psychologia
  • Biblioteka
  • Alkoholizm
  • Psychologia i pedagogika
  • Dziecko i rodzina
  • Psychopatologia / Choroby / Zaburzenia

Dodaj cytat z książki Zerwana więź